Menü

Sezen Aksu Ölümden Döndü

BUGÜNE dek biri şiddetli olmak üzere birkaç kez mide kanaması geçirmişti Sezen Aksu, ama yine de ülserini önemsemiyordu. Ülseri kızdırmak için zararlı ne varsa yapıyor, adeta onla alay ediyordu. Kısacası sağlığına hiç önem vermiyordu. O gün de yeni yeni çıkmaya başlayan küçük turfanda eriklerden kendi deyişiyle «milyonlarca kilo» yemiş, üstüne de bir sigara yakmıştı.Arkadaşlarıyla tatlı tatlı sohbet ederken birden fenalaştığını hissetti. Lavaboya gitti ve kusmaya başladı. Ama gelen kandı. Kıpkırmızı, parça parça kan geliyordu ağzından… Evdeki dostlarına; «Buz getirin» diye bağırdı. Gelen buzun yardımıyla kanamayı durdurdu. Fakat daha kendine gelemeden ikinci ve ilkinden daha şiddetli bir kanamayla neye uğradığını anlayamadan olduğu yere yığıldı kaldı… Çağrılan doktor, sanatçının durumunun çok tehlikeli olduğunu, gerekirse ameliyat edileceğini, bu nedenle hastaneye kaldırılmasının şart olduğunu söyledi… Onun için Sezen Aksu gözlerini açtığında bir hastane odasındaydı ve kolundan serum veriliyordu. Şansı yardım etmiş, ameliyat gerekmemişti.Tehlikeyi atlatmıştı şarkıcı ama yine çok üzgündü. Çünkü aylardan beri büyük bir hevesle hazırlandığı, «Gol Kralı Sait Hopsuit» oyununda «Kerkenez Sevim» rolüyle sahneye çıkamayacaktı. Bu yüzden konuşurken gözlerinden yaşlar süzülen sanatçı şunları söylüyor:

«Bu benim şanssızlığım. Bir süre önce Özdemir Erdoğan’la bir showa hazırlanmaya başlamıştık. Ama bazı aksilikler yüzünden gerçekleştiremedik. Daha sonra ‘Kerkenez Sevim’ için teklif geldi. Hemen çalışmaya başladık… Bir-iki gün sonra sahneye çıkacaktık ama bu kanama beni perişan etti. Kendimde biraz güç bulsam hemen çalışmaya başlayacağım ama ayakta duracak halim yok.»Aksu’yu ziyarete gelen oyunun yapımcısı Egemen Bostancı ise, «Bizim için önemli olan Sezen’in sağlığı, bu haliyle oyuna hazırlanması imkansız diyor.

Minik Serçe hastanede bitkin yatarken, tiyatroda «Gol Kralı Sait Hopsait» provaları yoğun bir şekilde sürüyor. «Kerkenez Sevim» rolünün yeni sahibi ise Nevra Serezli. Bu durumda Sezen Aksu ile değişerek «Kerkenez Sevim»i oynayacak olan Nisan Bener de sahneye çıkamıyor.

Aralıksız süren provalar sırasında kısa bir görüşme yaptığımız yönetmen Rana Cabbar, bu değişiklikle ilgili olarak bize şunları söyledi:«Sezen’in rahatsızlığı hepimizi çok üzdü. Onun oynayamayacak durumda olduğunu öğrenince Nevra’yı çağırdık. O da teklifi kabul etti ve hemen çalışmaya başladık… Nevra usta bir oyuncu. Kısa zamanda role alıştı. Mayıs ayında oyunu sahneye çıkarabiliriz sanıyorum.»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1981-tarihli-19-sayisi)

22.01.2021 17:29

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar