Menü

Sezer Güvenirgi ile Tunç Oral’ın Hikayesi

– «Öyleyse,» diyoruz, «sizi heyecanlandıralım biraz. “Eski günlere dönelim.” Sezer burada Şemsiye bir kadın olmuş hemen belli ediyor! Gülerek, «Söz erkeğindir,» diyor. «Önce sen konuş Tunç.»

Tunç Oral ise centilmenliği elden yine bırakmıyor. «Hayır hayatım.» Diye diretiyor. Önce sen anlat. »

Sen, ben derken bakıyoruz olacak gibi değil, «Sıra sizde Sezer hanım,» diyerek ilk şarkı sözü sinema sanatçısı yarışmamızın birincisi Sezer Güvenirgil’e yapıyoruz.

SÖZ SEZER GÜVENİLİRGİL’DE

Düşünmeye başlıyor. Bir dakika, iki dakika. O da haklı, nereden başlasın anlatmaya? O kadar çok anısı var ki yarışmayla ilgili: «Beni en çok heyecanlandıran bir olayı nakledeyim sizlere,» diyerek başlıyor tane tane konuşmaya. «SES Mecmu’nun kapağını içeri giriyor zaman bir de ne göreyim, birbirinden yakışıklı genç erkekler, peri kızlarını imrendirecek güzellikteki hemcinslerim merdivenleri doldurmuşlar. Adım atacak yer yok. Herkes yan gözle birbirini süzüyor. Bu arada garip garip dedikodular ortada dolaşıyor. Sözde birinci, ikinci, üçüncü belliymiş de, bu .yarışma formalite icabı yapılıyormuş! içime bir sıkıntı düştü. Güzellik yarışmasında birinciliği kazanamamasında için zaten tedirgindim. ‘Sezer sen bu yarışmadan çekilsen iyi edersin.’ kendi kendime dedim. Herkes diyecek ki koskoca Türkiye üçüncü güzeli SES ‘ yarışmasında dereceye safra giremedi. Gel kızım vazgeç bu sevdadan! ‘ Ama iyi ki vazgeçmemişim, ilk elemeyi kazandığım zaman dünyanın en mutlu insanı bendim. Tek hatırladığım SES’ten uçarak çıktığım, evde annemin boynuna sarıldığımdır … »«SEN, BİZİM ZAMANIMIZI GÖRECEKTİN»

Tunç Oral, «Bu da heyecan mı?» Diyerek Sezere takılıyor. «Sen bizim zamanımızı görecektin. Birbirinden yakışıklı adamlar, gökten zenbille indirilircesine SES’in 1963 yılındaki yarışmasında girildi sanki. Final yaklaştığı zaman hiç kimse çıkıp da ‘Bu birinci olabilir’ diyemiyordu. Neticede talih kuşu Edişi başına kondu. Önceleri derece alamadığıma üzüldüm dili .. Ama sonra anladım ki, orada insanın içindekiler sinema aşkı varsa, Yeşilçam’da kalıcı olmak için, SES’in finalisti olmak, hatta resim elemesini yapabilmek için de …

Konuşmalarımız hep sinema ve yarışma İle ilgili..İşte sözler yine de Sezer’de: “O günlerde arkadaşlarım bana ‘güzellik kraliçeliği mi, SES Sinema Sanatçısı Yarışması Birinciliği mi?’ diye sordukları zaman, ‘ikisini birden tercih ederim, SES’i seçerim ama yalnız biri olacaksa’ diyordum. Çünkü güzellik kraliçeliği takvim gibi bir şey. Yenisi çıkınca eskisinin hükmü kalmıyor. Ama sinema sezonunun önünde geniş bir ufuk var. Emin adımlarla ilerledikçe de genişliyor, büyüyor bu ufuk. »Tunç Oral, «Bravo hayatım. Senin bu kadar ileri, sağlam görüşlü olduğunu bilmiyordum, »diyerek Sezer’i kızdırmaya çalışıyor, ama, nafile! Sezer ne konuşacağını, ne söyleyeceğini çok iyi bilen kız.

Son olarak, herkese sorduğumuz klasik soruyu soruyoruz: «Yarışmaya katılacak yıldız adaylarına ne gibi seçenekleriniz var acaba?» Diyoruz.

Bir an için düşünüyorlar. «Her şeyden önce sinemayı sevmeleri, Yeşilçam’ı hor görmemeleri lazım yarışmaya girenlerin. Sonrası kendiliğinden gelir, »diyorlar …Gelincik apartmanından ayrılırken saate bakıyoruz, zaman gece yarısına yaklaşmış. Demek altı saat konuşmuşuz dünün balerini, Türkiye üçüncü güzeli Sezer ve Nişantaşılı Tony Tunç’la. «Allahaısmardılar,» deyip merdivenlerden inerken, sessiz, ıssız, karanlık caddede yapıyoruz: Bakalım bu yıl şans kimlere gülecek? Dört beş yıl sonra yarışma anılarını ayarlama için kimlerin kapılarını çalacağız, bu sayfaları bir defa daha dolduracağız …

(Alıntıdır. Bkz. Http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1970-tarihli-36-sayisi)

08.10.2020 23:22

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar