Menü

Sezer Sezin Mahkemelik Oldu

PAZAR günü Dolmabahçe Stadında, futbol meraklılarının yüreklerini ağızlarına getiren futbol maçları oynanırken stadın önündeki yokuşta «Şoför Nebahat, Bizde Kabahat» filmi çekiliyordu. Nebahat, her zamanki gibi Sezer Sezin’di. Mesleği de belli: Şoför, otomobilsiz görünür mü hiç beyaz perdede? Görünmeyeceği için rejisör Süreyya Duru bir kiralık araba getirmiş, noktadaki trafik polisinden izin alıp «Bu yol üzerinde on metre hareket edecek olan arabada Sezer Hanım oturacak, biz de filmini çekeceğiz.Araba sürmeyecek, sürer gibi yapacak» demişti. Trafik polisi «Peki» deyince işe başladılar. Kamera münasip yere kondu. Sezer, kasketiyle, meşin ceketiyle direksiyon başına geçti. Sezer Sezin gaza basmış, yokuş aşağı yavaş yavaş inmeye başlamıştı. Aksi tesadüf, o sırada Trafik Müdürü Şükrü Balcı geçiyordu. Daha önce Tamer Yiğitle, Turgut Özatay’la «tanışmış» olan Trafik Müdürü «Sinema artistlerinin çoğu ehliyetten önce araba alıyor, sonra da yola çıkıyor» demişti.

Sezer Sezin’i görünce «İşte, onlardan biri» diyerek arabasından indi ve Sezer’e ehliyetini sordurdu. Ehliyet yoktu. Sezer araba kullanıyordu, ama film icabı, rol olsun diye kullanıyordu. Cürmü meşhut yapılıp zabıt tutuldu. Ertesi sabah erkenden Beyoğlu Emniyet Amirliğine bütün ekip gitti. Oradan da tanzim olunan evrakla Trafik Şubesine uğrayıp soluğu mahkemede aldılar. Yargıca olay anlatıldı. Süreyya Duru: «Biz filmlerde konu icabı adam öldürürken defin ruhsatı, cenaze müsaadesi almıyoruz.Bir film için genel müsaade alınır ve film çekilir» dedi. Mahkeme şahitlerin dinlenmesi için başka güne bırakılırken Sezer Sezin, Arena sahibi Abdullah Ziya Kozanoğlu ile tiyatronun eski yöneticilerinden Üner İlsever davasına şahit olarak katılmak üzere ticaret mahkemesine koşuyordu.

MAHKEMEDE

«Cürmü meşhut» hükümlerine göre mahkemeye gönderilen Sezer Sezin, ertesi gün yargıcın karşısına çıktı. Şahitler arasında Fuat İmer, Necdet Çağlar ve rejisör Süreyya Duru vardı. Filmin sorumlu yönetmeni Süreyya Duru «Biz filmde rol icabı adam da öldürüyoruz. Ama defin ruhsatı almıyoruz.» dedi.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1965-tarihli-17-sayisi)

26.12.2020 22:56

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 14:38

    Nuri Arslantaş

    mahkamelik olmayan ünlü var mıdır ki :D
  • Yayınlandı: 1 Eylül 2015 16:21

    MEHMET ŞEN

    ahahah şaka gibi yemin ediyorum ya:D