Menü

Shirley Mac Laine Meydan Okuyor

Rejisör Bob Fosse, fikrini hiç kimseye beğendirememişti. Fiiimciler, Broadway sahnelerinde büyük başarı kazanmış, fakat o nispette de büyük masraf ve büyük zorluklarla sahneye konmuş olan «Sweet Charity» isimli müzikal oyunun beyazperdeye aktarılmasına imkan olmadığını ileri sürüyorlardı. Tam on üç tane değişik dans numarasıyle süslenmiş olan piyes, filimcilere milyonlara mal olacaktı, üstelik bu eseri Broadway’de oynayan sanatçıları Hollywood’a getirtmeye de imkan yoktu. Hele piyesin baş kahramanı dansöz «Sweet Charity» yi canlandırabilecek artisti bulabilmek imkansızdı.Daha doğrusu filimciler öyle düşünüyorlardı. Ama Bob Fosse bir kere kararını vermişti. Bu piyesi mutlaka beyazperdeye aktaracaktı… Rejisör, yakınlarının ikazlarına aldırmadan bu filmi çevirmek için hazırlıklara başladı. Hollywood‘da «Sweet Charity» rolünü başarıyle oynayabilecek artisti uzun boylu aramasına lüzum olmadığını da biliyordu. O zaten baş artistini bu filmi çevirmeyi kararlaştırdığı an seçmiş ve artistle de prensip anlaşmasına varmıştı.

Amerikan sinemasının başarılı komedyeni Shirley Mac Laine, dansöz «Sweet Charity» rolünü oynamaya dünden razıydı. Genç yıldız, eskiden beri dansözlüğü komedyenliğe tercih ettiği halde, rejisörler onu danslı filimlerde oynatmaya pek yanaşmamışlar, ancak yıldızın ısrarlarına dayanamayarak bir – iki müzikalde sırf hatırı kırılmasın diye rol vermişlerdi. Belki de Shirley Mac Laine’in başarılı bir müzikal oyuncusu olabileceğine ihtimal vermiyorlardı. Hele son yıllarda Julie Andrews başarılı bir müzikal filim yıldızı olduğunu ispat ettikten sonra, filimciler bu tür filimler için ondan başkasını düşünmez olmuşlardı…Bu sebeple yıldız, Bob Fosse’nin teklifini büyük bir sevinçle kabul etti. Hatta, Japonya’ya kızını görmeye gitmekten bile vazgeçti ve daha filim çalışmaları başlamadan kolları sıvayıp filimdeki dansları öğrenmeye koyuldu… «Sweet Charity», Bob Fosse’nin olduğu kadar Shirley Mac Laine’in de hayallerinin gerçekleşmesine yardım edecekti.

İddialı bir maç havası içinde başlayan filim çalışmaları, çok geçmeden Hollywood’da günün konusu olmuştu. Piyesin büyük bir kısmının geçtiği New York’taki müzikholün bir eşi stüdyoda yapılmış, burası bir renk ve ışık meşheri haline getirilmişti. Eserin Broadway’deki temsillerinde rol almış dansözlerden bazıları da filimde rol almayı kabul edince, rejisörün yükü biraz hafiflemişti. Fakat bazı sahnelerde elli iki dansözün birden dans etmesi gerekiyordu ve bü kadar kişiyi birden kamera karşısında çalıştırmak gerçekten zor olacaktı. Ama biraz daha fazla çalışmakla bu mesele de kendiliğinden halledildi… Filimde rol alanlar, çekim başlamadan önce tam üç hafta tam kadro halinde prova yaptılar.Filimde rol alan erkek sanatçılardan Sammy Davis Jr. de eşi Mai Britt’ten ayrılmanın verdiği sıkıntı içinde biraz neşesiz görünüyordu, ama «Porgy and Bess» müzikalinden sonra yıllarca müzikal bir filimde oynamış olmak aktörün nazarında bu filmin önemini bir kat daha artırmıştı. O da filimcilere iyi bir müzikal aktörü olduğunu ispat etmek istiyordu ve bu uğurda da her fedakarlığa katlanacaktı.

Hatta genç kadın bu filimde oynamak uğruna, kızını görmek için Japonya’ya gitmekten bile vaz geçti.«Sweet Charity» nin hikayesi 1920 yıllarında elli sent’e erkeklere güzel kızlarla dans etme imkanını veren bir müzikholde geçmektedir. Arkadaşları arasında ‘Tatlı Charity’ adiyle anılan genç bir dansözün, ilgi çekici yer yer komik, yer yer acıklı maceralarını anlatmaktadır. Piyesin konusu değiştirilmemek e beraber dans numaraları günümüzün modasına göre yeni baştan ele alınmıştır. Shirley Mac Laine, bu filimdeki oyunuyle sinemanın gelmiş geçmiş bütün müzikal yıldızlarından üstün olduğunu ispat etmeye kararlı. Gelen haberlere bakılırsa bu kararını gerçekleştirmekte de zorluk çekmeyecek…

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-21-sayisi)

24.11.2020 15:32

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar