Menü

Shirley Mac Laine Modern Evliya Çelebi Oldu

Shirley Mac Laine Modern Evliya Çelebi OlduSinema dünyasında adından en çok bahsedilen yıldızlardan biri de Shirley Mac Laine’dir. Modern bir Evliya Çelebi gibi durmadan dünyayı dolaşan, yıldızın çok renkli, çok hareketli bir hayatı vardır. Ne kadar yazılsa, ne kadar anlatılsa, onun gerçek yüzü gün ışığına çıkmaz, çıkamaz. Onu sizlere biraz daha fazla tanıtabilmek için Hollywood stüdyolarında hazırlanan bu röportajı sayfamıza aldık. Biz sorduk, o da kendini anlattı…

SORU: Hayatınızı başından itibaren tekrar yaşamak imkanını bulsaydınız, aynı hayatı yaşamak mı isterdiniz, yoksa bazı değişiklikler yapmayı düşünür müydünüz?

CEVAP: Eğer evliliğim ve meslek hayatım bana aradığım mutluluğu vermemiş olsaydı, hiç düşünmeden her şeyi değiştirirdim. Ama ikisinde de aradığımı buldum. Bu durumda hayatımı aynı şartlarla yeniden yaşamak imkanını elde etsem, birinci hayatımı en küçük bir değişiklik yapmadan tekrarlardım.

SORU: Sizce evlilikte gerçek mutluluğu bulmuş kadın diye kime derler?

CEVAP: Benim gibi olana.

SORU: Mutluluk formülünüzü açıklar mısınız?

CEVAP: Sadece aşk. Kocam ve ben, birbirimizi ziyadesiyle seviyoruz. Bu sebeple birbirimizden binlerce kilometre uzakta olmamızın da hiç önemi kalmıyor. Hatta daha bile iyi oluyor. Eğer kocamı sevmemiş olsaydım onunla katiyyen evlenmezdim. Evliliğimizin devam etmesinde çocuğumuzun hiç bir rol oynamadığını da hemen belirteyim. Steve’i herkesten fazla sevdiğim için ve ondan daha iyisini bulamadığım için evliliğimi devam ettiriyorum. Biz birbirimizi seviyoruz ve güveniyoruz.

SORU: Genç evliler arasında boşanmaların sebepleri sizce nelerdir?

Shirley Mac Laine Modern Evliya Çelebi OlduCEVAP: Bence bunun bir tek sebebi var: Günümüzün evlilik kanunları çok kötü. İki gencin sırf sosyal sebepler yüzünden bir kağıt parçasına imza atıp bir çatı altında hayat sürmeyi kabul etmesi çok yanlış bir şey. Bana sorarsanız, bu, taş devrinden kalma bir usuldür, iki gencin mutlu bir beraberlik kurabilmesi için nikah kağıdından önce, anlayış ve sevgiye ihtiyaç vardır.

SORU: Kızınız için neler düşünüyorsunuz? Günümüzün şartlarının onu bedbaht etmesi ihtimalini hiç düşündüğünüz oldu mu?

CEVAP: Hayır, kızım zaten bu günün insanıdır. Birkaç yıl sonra onu anlayıp takdir edecek, bir erkekle sevişip mutlu bir yuva kuracağını tahmin ediyorum. Tabii her kız annesi gibi ben de kızımın kendisine layık bir eş bulmasını temenni etmekteyim.

SORU: Evliliğinizin dışında, hayatta en fazla önem verdiğiniz şey nedir? Mesleğiniz mi?

CEVAP: Hayır, mesleğim hiç bir zaman benim için ön plana geçmedi. Bani her şeyden önce insanlar ilgilendirir, insan sarrafı olmak en büyük idealimdir.

SORU: Mesleğinizde başarının zirvesine çıktığınıza inanıyor musunuz?

Shirley Mac Laine Modern Evliya Çelebi OlduCEVAP: Hayır, katiyyen. Eskisine göre mesleğimde bir hayli ilerlemiş sayılmama rağmen, pek de başarılı saymıyorum kendimi. Ama zaten hayat devamlı bir ilerleme değil midir? Geçen akşam, 1955’te çevirmiş olduğum bir filmi seyredeyim dedim. İnanır mısınız filmin yarısını güç ettim. O ne berbat oyundu… O ne berbat hikayeydi. Her halde yıllar, yaşıma olduğu kadar mesleğime de tesir etmiş.

SORU: Sizi her şeyden önce insanların ilgilendirdiğini söylüyorsunuz. Acaba sinema artistliği yerine bir yabancı ülkede elçi olarak çalışmayı istemez miydiniz?

CEVAP: Valla bilmem.. Açık konuşmak gerekirse, bu fikir hiç de fena sayılmaz. Bilirsiniz siyaseti severim. İnsanlar arasındaki yaşayış ve fikir farklarını incelemek hoşuma gider. Ayrıca, insanların birbirlerini tanımak için sarfettikleri çabaya da bayılıyorum. Ama ben hiç bir zaman bir masa başında sabahtan akşama kadar yerimden kıpırdamadan oturamam.

SORU: Günün birinde sinemayı bırakıp hayatınızı dilediğiniz gibi ülke ülke dolaşarak geçirmeyi düşünür müsünüz?

CEVAP: Hayır, katiyyen. Ömrümün sonuna kadar para kazanmak zorunda olduğuma ve para kazanmak için de artistlikten başka bir meslekte çalışamayacağıma göre, sinemayı istesem de bırakamam. Beni sevmeyen meslektaşlarım belki buna biraz üzülecekler, ama ne yapayım, bu üzüntüye katlanmaları gerekiyor.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-33-sayisi)

10.08.2019 22:36

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 16:34

    sena kaya

    ya o kadar güzel haberleri yakalıyorum ki dün gibi aklımda sanki. Teşekkürler Adresing
  • Yayınlandı: 4 Eylül 2015 15:43

    OZAN YURT

    dünyayı dolaşmak gerek gerçekten acaba bize ne zaman kısmet olucak dünyayı dolaşmak