Menü

Sidney Poitier’in Başarısı

Sidney Poitier'in BaşarısıCOLUMBİA Film Şirketinin yönetim kurulu üyeleri, yıl sonu dolayısıyle olağanüstü toplantıya çağrılmıştı… 1967 yılı içinde çevrilip piyasaya çıkarılmış olan filimlerin kazanç durumu üzerinde müzakereler yapılacaktı… Yönetim kurulu üyeleri, kendilerine dağıtılan hesap pusulalarına şöyle bir göz attıkları zaman şaşkınlıktan ne diyeceklerini bilemediler… Yılın en çok hasılat getiren filmi «To Sir With Love» (Sevgili Hocamız) idi. Şirkete altı yüz bin dolara mal olan bu filim yılın son aylarında piyasaya çıkarılmış ve kısa bir süre içinde beş milyon dolar kar getirmişti…

Bu filimdeki çalışmalarına karşılık belirli bir ücret aldıktan başka karın da bir kısmına ortak olan genç aktör kısa bir zaman içinde Hollywood’un zengin şöhretleri arasına girmişti… Sinema tarihinde ilk defa bir zenci aktör, beyaz meslektaşları arasından böylesine sivrilip şöhret sahibi oluyordu…

Sidney Poitier, filimlerinin bütün dünyada ilgi görmesinden memnun olduğunu gizlemiyor. Kırk yaşındaki aktör, geçenlerde tertiplediği bir basın toplantısında: «Şöhretimi sadece kendime borçlu olduğum için de ayrıca büyük bir sevinç duyuyorum,» dedi. «Ben kendi kendini yetiştirmiş bir adamım. Okula ancak iki yıl gidebildim. Ne öğrendimse, gazetelerden ve radyodan öğrendim… İnsan kendi kendini yetiştirirse, öğrendiklerini kolay kolay unutmuyor…»

«Lilies of the Field» (Tarladaki Zambaklar) filmiyle iki yıl önce Oscar Armağanı kazanmış olan Sidney Poitier için artık istikbal endişesi diye bir şey yok… Her geçen gün serveti biraz daha artıyor. Filim şirketleriyle anlaşma yaparken de beyaz insanlar arasında kalmış bir zenci olmanın verdiği ezikliği asla duymuyor. Bilakis, kendini zaman zaman onlardan üstün hissediyor.

Sidney Poitier, filim çevirmeye başladığı zaman filim başına ancak yedi bin beş yüz dolar alabiliyordu… Bugün ise her filim şirketi Sidney Poitier’e filim başına yedi yüz elli bin dolar ödemeye çoktan razı… Aktör, ayrıca çevirdiği filimlerin hasılatına da ortak oluyor.

Sidney Poitier'in BaşarısıFakir bir domates yatiştiricisinin oğlu olan Sidney Poitier’e sorarsanız, paranın fazla önemi yok. Sadece hayatta her istediğini yapabileceğini düşünmek, zencilerin hor görüldükleri bir ülkede başarı elde etmek istiyor. Ünlü aktör bu arada yıllardan beri zihnini kurcalayan bir projeyi de gerçekleştirmek için harekete geçti… Sidney Poitier, şimdiye kadar çevirdiği filimlerde hep beyazların dünyasına karışan bir zenci olarak seyircinin karşısına çıkmıştı. Fakat bu filimler hiç bir zaman doğrudan doğruya zencileri ilgilendiren filimler olmamıştı. Bu defa iki zenci arasında geçen bir aşk hikayesini canlandırmak için teşebbüse geçti. Rejisör Daniel Mann’ın yönettiği «Love of Ivy» de bir aşk hikayesi tatlı bir dille anlatılıyor. Sidney Poitier, «Bu filmi genç kızlık çağına erişmiş olan çocuklarım için çeviriyorum,» demektedir. «Günün birinde onlar da aşık olacaklar, çeşitli problemlerle karşılaşacaklar… Sevecekler, sevilecekler… Benim çocuklarım gibi yüz binlerce zenci genci aynı problemlerle karşılaşabilir… Irkdaşlarımın zevkle seyredecekleri bir eserde baş rolü oynamak bana ayrıca büyük zevk veriyor…»

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-9-sayisi)

11.08.2019 01:04

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 27 Ağustos 2015 10:36

    Anıl Dündar

    helal sana çikolata cocuk
  • Yayınlandı: 2 Eylül 2015 17:38

    AHMET SEZEN

    o kadar para kaznamış bi zahmet sevdirsin yani :D