Menü

Celal İnce Amerikalı Eşini Ailesi ile Tanıştırdı

Celal İnce eşi MelindaCelal İnce, eşi Melinda ile 1960’da konservatuvara devam ederken tanışmış. İnce, onun «Adanalı» şarkısını söylediğini görünce samimiyeti artırmış. Melinda’ya «Sen Benimsin» plağını hediye etmiş. Melinda bu plağın sözlerini Türkçe bilen bir arkadaşına tercüme ettirince sevincinden burnunu duvara çarpmış…

HAFİF müzik alanında önce Türkiye’nin en büyük isimlerinden biri olan Celal İnce, geçenlerde Amerika’dan yurda döndü. Önce İstanbul’a çeldi, oradan Adana’ya giderek anne ve babasıyle kucaklaşan ince, Tepebağ mahallesi, 9. sokaktaki 6 sayılı evinde çocukluk günlerinin anılarını tekrar yaşadı…

Celal İnce’nin Adana’ya uçakla geldiği gün, yer yerinden oynadı denilebilir. 25 yaşındaki Amerikalı eşi Melinda, Celal’in annesiyle babası için «Çok sempatik insanlar», evi içinde «Tipik bir Türk evi, sanki antika…» dedi. Celal İncede, Adana Havaalanına ayak basar basmaz: «Tozum, toprağım, canım Adanam! Ah seni ne kadar özledim» demişti.

Melinda ile kaynanasıCelal İnce, 1922 yılında Adana’da doğdu. Babası berberdi. İlkokulu Adana’da, orta ve liseyi Ankara’da okudu. Gazi Eğitim Enstitüsünü bitirdikten sonra yedeksubaylığını İzmir’de yaptı. Bir süre öğretmenlikten sonra Ankara ve İstanbul Radyolarında çalışmaya başladı. Taksim Gazinosu’nda ve birkaç müzikli lokalde çalıştıktan sonra 1956’da Amerika’ya gitti. Türkiye’de İngilizce şarkılarla ün yaptığı halde İngilizce bilmediği için epey sıkıntı çekti. Kısa zamanda, yaşadığı memleketin dilini, geleneklerini öğrendi. Bir yandan çalıştı, bir yandan tahsil etti. Müzik ve kompozisyon öğretimini yapan Celal İnce, Voice Of America Radyosunda her hafta muntazam Türkçe şarkılar söyledi. Bu arada, 1957’de İzmir Fuarı için «Dostluk Şarkısı» nı besteledi.

Celal İnce ailesiyleCelal İnce’nin Amerika’da en büyük süksesi «Adanalı» türküsünü okumasıyle başlar. Amerikalı milyonlarca dinleyici bu şarkıyı ezberlemiş, diline dolamıştır. Celal İnce, şarkılarını okurken İngilizceye tercüme ederdi. Bir aralık 35 kişilik orkestrada çalıştı, her seansta 150 dolar aldı. 1958-62 arasında özel bir radyo istasyonunun sabahları «Celal ile kahvaltı» programında çalıştı. Sorulan sorulara da cevap veren Celal İnce, bu yayınlarda hemen daima Türkiye hakkında bilgi verirdi. Chicago’daki «Knicker Bocker Hotel» sahipleri tarafından müdürlük teklifini alan Celal İnce, Amerika’ya döndü. Bir yandan şarkı söylerken diğer yandan müdürlük yapacak, altı ay sonra konser vermek için İstanbul’a gelecektir.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1964-tarihli-49-sayisi)

31.08.2015 17:41

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 12:45

    Sinem Selin

    çok tatlı bi yabancı gelin değil mi ya
  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 12:46

    Belis Badem

    eveet baya bi tatlıymıs ya