Menü

Sıkıyönetimde Mahkum Olan Tiyatro Oyuncuları

VASIF ÖNGÖREN: 1938 yılında Tavşanlı’da doğdu. 1958 yılında liseyi bitirdi. İstanbul Fen Fakültesi Jeofizik bölümünde okudu. Bu süre içinde Gençlik tiyatrosunun çalışmalarına katıldı. 1962 yılında tiyatro öğrenimi için Almanya’ya gitti. Dört yıl Berlin Üniversitesi Tiyatro Bölümünde ve Berliner Ensemble tiyatrosuna devam etti. 1966 yılında yurda dönerek askerliğini yaptı. 1968 yılında tiyatro hayatına atıldı. Daha önce bir çok yurt içi ve yurt dışı uluslararası festivallere katılıp dereceler alan Vasıf Öngören, 1969 yılında halk oyuncuları tiyatrosunda profesyonel oyuncu olarak çalışmaya başladı. 1969 sonunda, Halk Oyuncularından arkadaşları ile ayrılan Vasıf Öngören, birlikte kurdukları Ankara Birliği Sahnesinde, «Asiye Nasıl Kurtulur?» adlı oyununu sahneye koydu. 1971 yılında dağılan tiyatrolarından sonra Vasıf Öngören, kendi başına «Ankara Sahnesi» ni kurarak, «Almanya Defteri»ni sahneledi. Vasıf Öngören 1972 yılı eylül ayında tutuklandı.

Bir yıldır tutuklu bulunan Vasıf Öngören’in Aslı adında bir kızı vardır.

Sıkıyönetimde Mahkum Olan Tiyatro OyuncularıERDOĞAN AKDUMAN: 1944 yılında Mengen’de doğdu. Sanat Enstitüsü Elektrik Bölümünü bitirdi. İstanbul Konservatuarı Tiyatro Bölümüne girdi. 1968 yılında konservatuarın son sınıfından ayrıldı. Aynı yıl oyuncu olarak bulunduğu Kent Tiyatrosundan da ayrıldı. 1968 yılında Halk Oyuncularına girdi. 1969 yılında Halk Oyuncularından arkadaşları ile ayrılarak kurdukları Ankara Birliği Sahnesinde, başta «Asiye Nasıl Kurtulur?», sonra «Adam Adamdır» oyunlarında oynadı. Tiyatronun dağılması sonunda, «Meddah» adlı tek ‘kişilik bir oyunla, kendi tiyatrosunu sürdürürken 1972 sonunda tutuklandı. Bir yıldır tutuklu olan Erdoğan Akduman bekardır ve çeşitli başarı ödülleri kazanmıştır.

MUSTAFA ALABORA: 1946 yılında İstanbul’da doğdu. Şişli ortaokulundan sonra. Konservatuara gitti. 1967 yılında Tiyatro Bölümünü bitirdi. Halk Oyuncuları Tiyatrosuna girdi. 1969 yılı sonunda Ankara Birliği Sahnesinde, başta «Asiye Nasıl Kurtulur?», «Adam Adamdır» oyunlarında oynadı. Tiyatronun dağılmasından sonra Gülsüm Kamu Tiyatrosunda çalıştı. Bu tiyatroda çalışırken tutuklandı. Bir buçuk yıldan beri tutuklu bulunan Mustafa Alabora bekardır.

Sıkıyönetimde Mahkum Olan Tiyatro OyuncularıHALİL İBRAHİM ERGÜN: 1946 yılında İznik’de doğdu. 1966 yılında Pertevniyal Lisesini bitirdi. 1967 yılında Siyasa Bilgiler Fakültesine girdi. 1968 yılında Halk Oyuncularında profesyonel olarak çalışmaya başladı. Okulu bıraktı. 1969 sonunda, arkadaşları ile kurdukları Ankara Birliği Sahnesi’nde, başta «Asiye Nasıl Kurtulur?», «Adam Adamdır» oyunlarında oynadı. Tiyatrolarının dağılmasından ve Vasıf Öngören’in ayrılmasından sonra, Ankara Birliği sahnesini yönetti. «Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz» adlı oyunda oynadı. 1972 yılında askere gitti. Erzurum’da er iken 1972 sonunda tutuklandı. Bir yıl tutuklu kalan Halil İbrahim Ergün bekardır ve çeşitli başarı ödülleri kazanmıştır.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/tiyatro-dergisinin-1973-tarihli-17-sayisi/)

19.07.2019 18:57

Kategoriler:   Bayat Haber

Yorumlar