Menü

Sinemamızın İdeal Çiftleri

YILBAŞINDA ilan ettiğimiz yenilikler arasında iki de anket yer alıyordu. SES mecmuası okuyucularına göre «yerli sinemanın en iyi — en kötü giyinen yıldızları» yle, «ideal sinema çifti» ni tespit etmek amacını güden bu anketlerimiz, SES’in okurlarıyle arasında ne kadar sağlam bir dostluk kurduğunun yeni bir delili oldu. Tasnifle ilgili arkadaşlarımız her gün yurdun dört köşesinden, Almanya’dan, Belçika’dan, Hollanda’dan, Avusturya’dan, İsviçre’den ve Kıbrıs’tan gelip idarehanemizde çuval çuval toplanan mektuplarla günlerce boğuştular. Çizelgeler hazırlandı, açılan her zarf bu çizelgelere işaret edildi. Sonunda bu çizelgelerin «genel toplam» ı ile zarf adedi karşılaştırıldı. Böylece «mizan» da tuttuktan sonra «SES okurlarına göre yerli sinemanın ideal çiftleri» belli oldu.OYLAR NASIL DAĞILDI?

«Yerli sinemanın ideai çifti» anketine tam tamına 21 437 okurumuz katılmıştı. Bunlardan birinin içinde herhangi bir oy kağıdı yoktu. Bu bakımdan o zarf sayım harici tutuldu ve Türk sinemasının önde gelen şöhretlerinden bazıları sonuçta şu şekilde sıralandılar:

H. Koçyiğit – E. Hun 7.486 oy

T. Şoray – C. Arkın 7.164 oy

K. Tibet – F. Akın 3.289 oy

Muhtelif 3.497 oy

TOPLAM 21.436 oyİkisi de «SES Sinema Artisti Yarışması» yle sinemaya geçen Hülya Koçyiğit – Ediz Hun çifti ankete katılan okurlarımızın kanaatine göre «ideal sinema çifti» ydiler. Onları çok az bir farkla sinemanın iki dev oyuncusu; Türkan Şoray’la Cüneyt Arkın izliyordu. 3.289 okurumuz ise Kartal Tibet’le Filiz Akın’ı «ideal çift» olarak nitelendirmişti…

DAĞILAN OYLAR

Ankete katılan okurlarımızdan 3.497’sinin oyları şöhretler arasında değişik şe kilde dağılmıştı. Mesela bir kısım okuyucularımız ideal sinema çifti olarak «Türkan Şoray’la – Murat Soydan» ı seçerken, bazı şakacı okurlarımız da «Sadri Alışık’la Çolpan İlhan bizce sinemanın en ideal çiftidir. Çünkü bunca yıl gül gibi geçinip gittiler!» diyerek, aslında doğru, ama anketin ruhuna uymayan cevaplar veriyorlardı.Bu «dağınık oylarda» özellikle dikkatimizi çeken şu oldu: 439 okurumuz «ideal sinema çifti» olarak sinemanın iki genç yıldızım, «1968 SES Sinema Artisti Yarışması» yle beyazperdeye geçen Fatma Karanfil’le Engin Çağlar’ı göstermişlerdir.

Anketin kesin sonucu alındıktan sonra aklımıza başka bir şey geldi ve bu defa neticeleri bir de zarfların üstündeki tarih damgalarının ışığı altında değerlendirmeye başladık. İstanbul içinden gönderilen mektuplar ortaya çok enleresan bir sonuç çıkarıyordu. Anketi o hafta sinemalarda oynayan filimler çok etkilemişti. Mesela Türkan Şoray’la Cüneyt Arkın’ın başrolünü oynadıkları «Hayatım Sana Feda» nın İstanbul’da oynadığı hafta gelen mektupların çoğun da ideal çift olarak «Şoray’la Arkın» ın ismi vardı.BİZE GÖRE…

Bize kalırsa anketin ortaya çıkardığı en önemli sonuç şudur: Birinci seçilen Hun – Koçyiğit çifti ile ikinci seçilen Şoray – Arkın çifti arasındaki oy farkı sadece 322’dir. Aradaki farkın azlığı şu anda herkes tarafından kesinlikle kabul edilebilecek bir «ideal sinema çifti» nin sinemamızda bulunmadığını ortaya çıkarmaktadır. Bu soruşturma bundan 10 yıl önce yapılsaydı her halde gelen mektupların en azından %80’inde aynı isimler çıkardı: Belgin Doruk – Göksel Arsoy… Bu soruşturmada böyle bir durumun ortaya çıkmayışı, başka bir deyimle okurlarımızın «ideal sinema çifti» soruşturmasında değişik ikili kompozisyonlara oy kullanmaları da bu durumu ispatlamaktadır zaten. Bir kamu oyu nabız araştırması niteliğinde olan soruşturmamız, sadece bu durumu meydana çıkardığından dolayı görevini yapmıştır sanıyoruz.

SES, ankete katılan bütün okurlarına teşekkür eder…

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1970-tarihli-23-sayisi)

24.11.2020 15:58

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar