Menü

Siyah Beyazlı Takımı Eleştirdi

Bugün 23 Mart Cumartesi. Yarın yeni takımım Ankaragücü, Beşiktaş’la lig için oynayacak. Bana göre hazırlıklarımız tamam. Ama Beşiktaş’da kolay kolay yenilir, yutulur takım değil. Ben burada siz HAYATSPOR okuyucuları için Türkiye Kupası’nın yarı final rövanş maçında Beşiktaş – Bursaspor maçı ne olur? sorusunu cevaplandırmaya çalışacağım… Yarınki maça ise Allah kerim…

Her futbolsever hatırlayacaktır ki transfer ayında büyük çaba sarf eden Beşiktaş, kurduğu yeni kadro ile hazırlıklarını yapmak için Uludağ’a çıkmıştı… Dağdan inen Beşiktaş’ın ilk hazırlık maçı yaptığı takım Bursaspor’du.

Çok şey beklenen Beşiktaş, bu maçta başarısızdı, kaybetti. İstanbul’daki, bu özel rövanşı ise kazandı. Lig maçlarında da berabere kaldılar. Bu beraberlik durumu, kupanın final kapısını açacak ilk maçta da devam etti. Böylece iş kritik bir safhaya geldi. Çünkü Beşiktaş – Bursaspor maçlarında hiç değilse moralman eşit kuvvetlerin çarpıştığı ortaya çıkmaktaydı… Şimdi sözü 18 Nisan’da yapılacak rövanş maçına getirelim:

Bu maç için Beşiktaş, Bursa’da attığı bir gol ile, büyük olmasa bile, bir avantaj sağlamıştır. Rövanş maçındaki golsüz beraberlik Beşiktaş’ı finale getirir. Fakat bu maçı bu düşünce ile oynamak Beşiktaş’a dezavantaj da sağlar. Çünkü son lig maçı göstermiştir ki, Bursaspor, Beşiktaş defansı önünde gol pozisyonları bulabilmektedir. Bu yönden, Beşiktaş defansif düşünce içinde olmamalıdır… Üstelik tek gollü beraberlik, maçın uza maşım gerektirecektir.

Maçın uzaması da pek Beşiktaş lehine gözükmez. Zira Beşiktaş’ın yükü, hep aynı oyuncular üzerine yüklenmiştir sezon başından beri… Ayrıca bu kıymetli futbolcuları dinlendirmek imkanı yoktur Beşiktaş teknik adamları için. Kaliteli yedek futbolcu azlığı, hatta yokluğu en büyük eksikliktir Siyah – Beyazlı takımda…

Lig şampiyonluğu, kupa finali gibi büyük mücadelelerle çok yıpranan Beşiktaş’a karşılık, rakibi Bursaspor’un bu yönden daha rahat ve az yorulmuş olduğu bir gerçektir. Bütün bunlara rağmen dış sabada gol atarak beraberlik sağlamış Beşiktaş’ın elde ettiği avantajı İnönü Stadı’nda iyi kullanacağı ilk akla gelecek ihtimaldir.

Yalnız, yukarıda açıklamaya çalıştığım dezavantajlar da vardır Beşiktaş için. Hiç bir zaman unutmamak gerekir ki futbolun en güzel tarifi şudur: Futbol bir sürprizler oyunudur. Bu tarifin ışığı altında bütün takımlara başarılar dilerim…

Önemli bir açıklama…

Şimdi diyeceksiniz ki, «Ankaragücü – Beşiktaş maçı dururken Siyah – Beyazlı takmam geçen hafta ortasında yaptığı kupa karşılaşmasının yazısına ne gerek var?»

Evet, ilk nazarda haklı gibi gelirse de bu soru, Ankaragücü Teknik Direktörü’nün Sabri Kiraz olduğu ve yukarıdaki yazıyı da Sabri Hoca’nın cumartesi günü, yani yeni takımı Beşiktaş’la karşılaşmadan bir gün önce yazdığı hatırlatılırsa, sanırız iş bayağı önem kazanır. Çünkü Sabri Hoca, Ankaragücü’nü Beşiktaş önüne çıkartırken yukarıda yaptığı hesaplan gözönüne almıştır. Yani sezon başından beri Beşiktaş’ın yükünü çeken Ahmet II, Kahraman ve Sanlı gibi yorgun elemanlarla gol şansı bulunan Miliç ve Tuğrul’u yakından takip ettirerek oyun içerisinde bezdirmiş; bu arada bek Ahmet’le Zekeriya’nın ileri kaymamaları için açıkları daima bu iki adamın üzerinde tutmuş; kendi gol şansını da yine bu iki adamın ağır kalarak açık verdiği anlarda aramıştır… Ve Sabri Hoca’nın bu hesabı öylesine etkili olmuştur ki, Beşiktaş sorumluları, bir türlü markajdan kurtulamayan Kahraman’la Sanlı’yı oyundan çıkartıp yerlerine Ferruh ve Necmi’yi almak zorunda kalmışlardır. Ancak bu değişiklik de beklenilen etkiyi sağlayamamıştır. Zaten Miliç ile Tuğrul’un da birer yıldız almaları bu konuyu kesin olarak kanıtlamaktadır.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/hayat-spor-dergisinin-1974-tarihli-4-sayisi/)

30.06.2017 00:22

Kategoriler:   Spor

Yorumlar