Menü

Sophia Loren Kendini Kapattı

Sophia Loren Kendini KapattıGüzel bir mayıs sabahı, İsviçre’de meşhur «İntercontinenta!» Oteli’nin kapısı önünde son model bir Rolls Royce araba durdu. İçinden gözlerine siyah gözlükler takmış, uzun boylu bir genç kadın indi. Arkasından gene kara gözlüklü, kısa boylu bir erkek. O sırada otelin kapıları da açılmış, birkaç kişi birden yeni gelenlere doğru koşmaya başlamıştı. Kısa boylu erkeğin kolunda yürüyen genç kadın otel personelini üzgün bir halde hafifçe selamladıktan sonra ağır adımlarla asansöre doğru yürüdü. Biraz sonra asansörün kapısı kapanmış yukarıya çıkmaya başlamıştı. Biraz sonra asansör, on sekizinci katta duracak, dünyaca meşhur müşterisini indirdikten sonra tekrar aşağıya inecek ve normal çalışmasına devam edecekti. Bundan sonra da kim bilir kimler o asansöre binip otelin katlarına çıkacaklar, otelde kalmakta olan kim bilir hangi şöhretler aynı asansörle aşağıya ineceklerdi. Fakat biraz önce on sekizinci kata çıkan üzgün yüzlü genç kadın bir daha haftalarca hatta aylarca asansöre adımını atamayacak, ancak yeni yeni kış uykusundan uyanmakta olan tabiat ikinci defa kış uykusuna yatmaya hazırlanırken bu genç kadın tekrar ortaya, insan arasına çıkabilecekti.

Otelin on sekizinci katında diplomatlara ve ünlü kişilere ayrılan beş odalı daireyi işgal eden genç kadın otelin kayıt defterine «Sinyorina Villani» diye imza atmıştı. Personel de Sinyorina Villani’nin gerçek hüviyetini kimseye açıklamamak hususunda talimat almıştı. Bu yüzden üçüncü defa hamile olduğu bilinen ünlü İtalyan yıldızı Sophia Loren’in hamileliğini nerede geçirdiğini öğrenmek uzun zaman mümkün olamadı. Ancak bir gazeteci Otel İntercontinental’in kayıt defterini incelerken Sinyorina Villani adı dikkatini çekti. Bu isim ona hiç yabancı gelmemişti… Hafızasını biraz kurcalayınca da Sinyorina Villani adını nereden hatırladığım anladı. Villani, ünlü yıldız Sophia Loren’in annesinin adıydı. Fakat Romilda Villani’nin böyle büyük bir gizlilik içinde otele yerleşmesi için de görünürde bir sebep yoktu. Ancak Sophia Loren annesinin adını kullanarak izini kaybettirmek istemiş olabilirdi…

Sophia Loren Kendini KapattıGazeteci bu ipucu üzerinde yürüyünce yıldızın esrarlı kayboluşunun da sırrını çözmekte gecikmedi. Hamile olan Sophia Loren, dokuz ayını doktor kontrolü altında, yatağından hiç kıpırdamadan, hiç bir şeye üzülmeden geçirmek zorundaydı. Aksi halde doktorlar bebeğini gene kaybedeceğini söylemişlerdi ona. Yıllardan beri bir çocuk sahibi olmak için çırpınan Sophia Loren de bir şehirde dokuz gün devamlı kalmayı göze alamayacak kadar hareketli bir kadın olmasına rağmen dokuz ay bir otel odasında kıpırdamadan yatmayı kabul etti. Yıldızla beraber sekreteri, oda hizmetçisi ve özel doktoru Hubert de Watteville de beş odalı daireye yerleşmişlerdi. Sophia’nın kocası Carlo Ponti ise işlerinden vakit bulabildikçe otele uğruyor, birkaç saat karısını görüp yeniden işinin başına dönüyordu. Sophia’nın kocasından başka hiç kimse yıldızın odasına giremiyordu. Bunlar yetmiyormuş gibi Sophia’nın gazete ve dergileri de okuması yasak edilmişti. Heyecan verici haberler, hatta kendisiyle ilgili haberleri okuması dahi tehlikeliydi. Sophia, kaderine tevekkül içinde boyun eğmiş, doktorun tavsiyelerini kelimesi kelimesine yerine getirmeye başlamıştı. Dışarda tatlı bir bahar vardı. Dünya sosyetesine mensup ünlü kişiler, yaz tatillerini nerelerde geçireceklerini çoktan kararlaştırmışlardı. Sinemanın şöhretleri ilkbahar ve yaz aylarında hangi filimleri nerelerde çevireceklerini çoktan tasarlamışlardı…

İlkbahar ayları yerini sıcak yaz günlerine bıraktığı zaman da «İntercontinental» otelinin on sekizinci kattaki dairesinde hiç bir şey değişmedi. Dairenin havalandırma tertibatı, Sophia’nın yaz sıcağından bunalmasını önlüyordu, ama deniz hasretini gidermesine de hiç bir şekilde imkân yoktu… Genç kadın yatağına büzülüp yatarken gözlerinin önünde Akdeniz’in koyu mavi sulan canlanıyor, kıyıların yosun kokusunu duyar gibiydi.

Başlangıçta Sophia Loren’in anne olma isteğini bir fantezi olarak vasıflandıranlar, hatta yıldızın bu iş üzerinde fazlaca durmasını bir çeşit reklam oyunu sananlar Sophia Loren’in katlandığı işkenceyi öğrendikten sonra düşüncelerinde yanıldıklarını kabul etmek zorunda kaldılar. Bu durumda Sophia’nın anne olmaya gerçekten azmettiği eniaşihyordu. Genç kadın hayatı pahasına da olsa, bir çocuk dünyaya getirmeyi aklına koymuştu. Bir kere tıbbın her türlü imkanından yararlanmaya çalışırken bir otel odasında ömre bedel dokuz ay geçirmeyi de göze almakla gerçekten bir kahramanlık örneği göstermiş, annelik vasfını kazanmanın bir kadın için ne derece büyük önem taşıyacağını anlatmış oluyor.

Sophia Loren şu anda hayatının en kritik günlerini yaşıyor. Bir ömre bedel olan bu dokuz ayın son günleri yaklaştı… Bu ayın sonunda ya bütün üzüntüleri bitecek veya yine o tarif edilmez kedere, eleme gömülecek… Çocuğunu bir defa daha kaybederse; hele bu derece sıkı bir rejimden sonra Sophia’nın bütün dünyasının yıkılacağı, bir gerçek. İşte bunun için doktorlar, eşi, kendisi el ele vermişler, onun rahat bir doğum yapabilmesini, her şeyden önce bir çocuk sahibi olabilmesi için ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar. Her şey bu ayın son günlerinde belli olacak ve büyük bir ihtimalle Sophia, kaldığı otelin 18. katından kucağında yavrusu ile aşağı inerek, tekrar insan arasına karışacak.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-50-sayisi)

11.08.2019 00:06

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 15:18

  Belis Badem

  vay vay sophia lorene bak sen :)
 • Yayınlandı: 4 Eylül 2015 12:06

  NUR HAYAT YÜZEN

  tükenmişlik sendromuna girmiş resmen :)
 • Yayınlandı: 8 Eylül 2015 12:24

  SERDAR KANIT

  aynen öyle tükenmiştir eminim biraz kendini toplayıp tekrar çıkmıştır piyasalara :D