Menü

Sophia Loren Nereden Nereye Geldi?

Sophia Loren Nereden Nereye Geldi?Dün babasının adını dahi doğru dürüst bilmiyordu. Cemiyet içine çıkabilmek, insanların arasına karışabilmek için bir isme ihtiyacı vardı. Bu ismi ona verecek babayı ise bulması çok zor, hatta imkansızdı. Ama bugün Sophia Loren ismi, ona bütün ülkelerin kapılarını açmaya yetiyor. Bir zamanlar çocuğunuA tanımamaziıktan gelen baba, şimdi onun ayaklarına kapanıp merhamet dileniyor. Dün Sophia Loren’in ayağına giyecek ayakkabısı yoktu. Bu yüzden ona «Napoli’nin çıplak ayaklı güzeli» diyorlardı. Bugün ise ünlü yıldız sırf zevk aldığı için çıplak ayakla fotoğrafçılara poz veriyor. Ayağına ayakkabı giyse de giymese de önemi yok, zira bütün dünya onun ayaklarının altında. Dün Sophia Loren, Napoli’nin en sefil mahallesinde annesi ve kardeşiyle daracık bir odada akla, hayale gelmeyecek kadar kötü şartlar içinde yaşıyordu. Bugün ise Roma’nın yirmi kilometre ötesinde 18. yüzyıldan kalma elli odalı muhteşem bir köşkün tek sahibesi. Ayrıca yıldızın Paris, Zürih ve Londra’da da evleri var. Dünyanın büyük şehirlerine gittiği zamanlar en büyük otellerin krallara ayrılan muhteşem dairelerinde kalıyor.

Sophia Loren Nereden Nereye Geldi?Bundan kısa bir süre önce Avrupa’nın en ünlü sinema dergilerinden biri, bir artist müsabakası düzenlemişti. Dergide yıldız adaylarının fotoğrafları yayınlanmaya başladığı zaman, müsabakayı ilgiyle takip etmekte olan okuyucuların bir kısmı, dergi idarehanesine mektuplar gönderip bu müsabakadan vaz geçilmesini istediler. Okuyucuları bu şekilde davranmaya zorlayan sebep de, yıldız adayları arasında bir tane bile güzelce bir genç kızın bulunmamasıydı. Derginin okuyucu mektuplarından birinde şu satırlar yer almıştı: «Müsabakanın fiyaskoyla neticeleneceğini şimdiden söyleyebiliriz. Bugüne kadar yayınlanan resimler arasında bir Sophia Loren benzerine, bir Brigitte Bardot, bir Gina Lollobrigida, bir Marilyn Monroe benzerine rastlamadık. Adaylarınızın hepsi de birbirinden çirkin. Bu döküntü alayını bizlere yıldız adayı diye tanıtmanıza da ayrıca üzüldük!»

Sophia Loren Nereden Nereye Geldi?Okuyucu, düşüncelerinde bir bakıma haklıydı. Gerçekten de dergide yayınlanan resimler arasında sözü edilen yıldızlara benzeyen bir tek genç kız bile yoktu. Nedense çoğumuz yıldızlardan söz ederken onları hep bugünkü halleriyle düşünüyoruz. Sophia Loren bugün dünyanın en güzel ve en cazibeli yıldızlarından biridir. Ama bundan on yıl önceki Sophia Loren ile bugünkü arasında hic fark yok muydu? Sophia Loren, kendisini şöhrete ulaştıran müsabakalara girerken bugünkü Sophia mıydı? Hayır, katiyen. Sophia Loren de, onun gibi diğer şöhretli yıldızlar da sinema dünyasından içeri adımlarını attıkları zaman bugünkü durumlarıyle mukayese kabul etmeyecek genç kızlardı. Türkiye’de olduğu gibi yabancı ülkelerde de sinema ar tistleri yıldız adayı olduktan sonra yavaş yavaş değişmeye başlarlar… Makyaj, kıyafet ve saç modeli onların bambaşka birer insan olmalarını sağlar. Bir yıl önce yanından geçerken hiç dikkatinizi çekmemiş bir genç kızın birdenbire sinemanın sayılı yıldızlarından biri olduğunu görürverir, şaşar kalırsınız…

Sophia Loren, Napoli’de güzellik yarışmasına girdiği gün uzun ve iri burunlu, dolgun vücutlu, uzun dalgalı saçlı, iriyarı, kaba saba bir genç kızdı. Bugün ise sinema dün yasının sayılı güzel ve zarif kadınlarından biridir. Ünlü sanatçının kısa bir zamanda nasıl olup da bu derece değişebildiğine şaşmamak elden gelmiyor.

Sophia Loren’in İsviçre’deki evinde çekilmiş en son fotoğrafları elimize gelince, arşivimizdeki Sophia Loren resimlerini karıştırmadan edemedik. Bu sayfalarda gördüğünüz Sophia Loren ile bundan sonraki sayfalarda göreceğiniz Sophia Loren resimleri ara sındaki farkların büyüklüğü sakın sizi şaşırtmasın. Yıldızın aile albümünden alınan fotoğrafları dikkatle incelendikten sonra siz gene isterseniz Sophia Loren’i eski haliyle değil, bugünkü haliyle düşünmekten vaz geçmeyin…

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-34-sayisi)

01.09.2015 11:05

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 16:45

    Ayşe İnan Kamber

    ne günler geldi ne günler geçti
  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 17:28

    NURİYE BIÇAK

    çıplak ayak ile poz vermek nasıl bir zevkmiş anlamadım :D:D