Menü

Söz Yazarlarımız Hakkında

Birkaç yıl öncesine kadar şarkıcılarımızın çoğu İngilizce, Fransızca günün popüler şarkılarını ezberler, orijinalini taklit edebilme oranına göre de başarılı sayılırdı. Her millet kendi dilinde söylerken, bizim, hem de müziğe uygun bir dilimiz varken böyle yapmamız gerçekten garipti. Bu garip durumu düzeltmeyi ilk akıl eden Fecri Ebcioğlu oldu. Bob Azzam’ın «C’est Ecrit Dans Le Ciel» adlı melodisinin Türkçesi bu yolda atılan ilk adım oldu.«Bak bir varmış bir yokmuş eski günlerde Tatlı bir kız yaşarmış Boğaziçi nde.»

Bu nakarat aylarca İstanbul sokaklarını dolaşmış durmuştu… Bundan sonra Ebcioğlu sırf fantazi olsun diye arada böyle şarkılar yazmaya devam etti. Fakat bu alanın ilk, bombası bundan dört yıl kadar önce Adamo ile patladı. Salvatore Adamo İstanbul turnesi dönüşünde, play – back üzerine okuduğu «Tombe la Neige» ile Türkiye’yi şaşkına çevirdi. En fakir semtlerden, en zengin semtlere kadar herkesin ağzında şu sözler vardı:

«Her yerde kar var Kalbim senin bu gece,»Ve bu plak Türkiye’de o güne kadar en çok satan şarkı unvanım kazandı.

«Her Yerde Kar Var» hafif Batı müziğinde bir çığır açmıştı, ama hiç de faydalı bir çığır değildi bu. Zira Fecri Ebcioğlu, Adamo’dan sonra Marc Aryan’ı da çıkarınca, radyonun genç disc – jokey’lerinden Sezen Cumhur da, aynı yoldan yürümeye başladı ve Türkiye radyoları acaip şiveli, Türkçeyi ezip, büzerek söyleyen yabancı şarkıcılarla doluverdi. Bu arada yerli şarkıcılarımız da şivelerini bozarak onları taklit etmeye başlamazlar mı? Artık radyolarımız Adamo, Marc Aryan, Peppino di Capri taklidi şarkıcılarla dolmuştu.

«Lisanımız elden gidiyor» feryatlarının iyice yükseldiği bir sırada bir gün ortaya bir şarkıcı çıktı: Berkant.Sezen Cumhur Önal, Berkant adlı bu yeni isme birkaç Türkçe şarkı sözü yazmıştı. Berkant’ın temiz bir Türkçe, sade bir okuyuşu vardı. Aylardır lisanımızın düzgün söylenmesine susamış müzikseverler, Berkant’ı adeta bas tacı ettiler ve Türkçe sözlü şarkıların ikinci bombası Berkant da böylece doğmuş oldu. Onun arkasından diğer şarkıcılar geldi ve Sezen Cumhur ile Fecri Ebcioğlu yabancıları bırakıp yerlilere söz yazmaya başladılar. Böylece hafif Batı müziğimiz gelişti, gelişti büyük şehirlerden ücra Köylere kadar gitti.

Bugün Türkçe sözlü şarkı yazma alanında Fecri Ebcioğlu ve Sezer Cumhur’dan başka iki yeni isim daha var. Bunlar Ülkü Aker ile Aykut Sporel. Ayrıca kendilerine söz yazan şarkıcılar da var ama, profesyonel olarak bu işi meslek edinenler sadece bunlar. Şimdi gelin bu dört ismi daha iyi tanıyalım.DÖRT YAZAR

Fecri Ebcioğlu bugün kırk yaşının üstündedir. Radyoda bir süre öncesine kadar devam eden eğlence programlan vesilesiyle onu tanımayan yok gibi bir şeydir. Fecri, şarkı sözü yazarlığına ilk atılan kişi olduğu halde, bugün kendisini sadece televizyon show – man’i olarak görüyor. Çünkü ona göre sokaktan Ahmet ağayı da çevirseniz şarkı sözü yazabilirmiş. Yakında bir plak şirketi kuracak olan Ebcioğlu, o zaman tabii şirketinin sözlerini de kendisi yazacakmış. Şarkıcıların kaprisilerinden bıktığı için de, hep yeni şarkıcılarla çalışacakmış. Son zamanlardaki en büyük bombası «Dünya Dönüyor» olan Ebcioğlu’nun en büyük özelliği de kendi sesiyle plak doldurmasıdır.Sezen Cumhur Önal 1938 yılında İstanbul’da doğmuştur. Müzikseverler onun da adını uzun yıllar radyodan işitmişlerdir. Sezen aşırı romantikliği ile diğer şarkı sözü yazarlarından ayrılır. Bugün on yedi şarkıcıya söz yazmaktadır. Bunların en ünlüleri Berkant, Kamuran Akkor, Ertan Anapa, Başar Tamer, Özdemir Erdoğan, Mehmet Taneri, Ayten Alpman, Selçuk Ural, Metin Ersoy’dur. Sezen Cumhur’un şarkılarında bir Avrupai hava sezilir. Sanki şarkıları Türk toplumundan değil de Fransa’nın sahil şehirlerinden çıkmış gibidir.

Aykut Sporel’e gelince 1935, İstanbul doğumludur. O da uzun yıllar İstanbul Radyosu’nda disc – jockey’lik yapmıştır. Aykut tam bir iş adamıdır. Hatta şarkı sözü yazmaya bile sahibi olduğu plak şirketine Türkçe sözlü şarkı lazım oluncaatılmıştır. Evli, tek şarkı sözü yazarı olan Aykut, Zümrüt, Ali Atasagun ve Ömür Göksel’e şarkı sözü yazmaktadır.Nihayet sıra Türkiye’nin tek hanım şarkı sözü yazarına geldi. Ülkü Aker aynı zamanda Türkiye’nin tek yüksek tahsilli şarkı sözü yazarıdır da. Ülkü Aker bu alana «Yeni Bir Aşk Arıyorum» dlı şiirinin bestelenip 11 şarkıcı tarafından okunmasından sonra atılmıştır. 1945’te İstanbul’da doğan Ülkü Aker, Mavi Işıklar, Gönül Yazar, Selçuk alagöz gibi şarkıcı ve gruplara söz yazmaktadır.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-44-sayisi)

28.02.2021 04:45

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 27 Ağustos 2015 12:47

    Serkan Akdemir

    güzel bi haber olmus