Menü

Stankoviç’in Fenerbahçe’ye Olan Zararı

Bu sene Fenerbahçe’nin iyi bir derece alamamasının sebeplerinden en birincisi, antrenör Stankoviç’tir. Bu çağ dışı kalmış antrenörün sezon başında futbol takımının başına getirilmesi, kim getirdiyse en büyük kusur ve kulüp için şanssızlıktır.

Stankoviç’e söylenen çağdışı lafı, bir Yu­goslav menecer tarafından söylenmiştir. Bunun ne kadar doğru olduğunu, aşağıda izah etmeye çalışacağız.

Stankoviç Türkiye’ye geldiğinden be­ri başarı grafiği yüksek oldu. Ama bunun tamamiyle tesadüflere dayandığı bu sene meydana çıktı ve muvaffak olamadı. Çalıştırdığı takımlar, F.Bahçe ile B.J.K. idi. Bu takımlar, zaten şampiyonluklarla dolu maziye sahip kulüplerimizdi. Disiplin bu takımları şampiyon yapmaya yetti.Stankoviç öyle bir inanış içindedir ki, ben hangi takımı çalıştırırsam, şampiyon yaparım. Bu zihniyette olduğunu Başkan Tahsin Kaya’nın beyanatlarından anla­mak mümkündür. Çünkü hiç bir transfere lüzum göstermedi. Eğer Stan, elimde yeterli eleman yoktu derse, ona şu suali sormak gerekir: Niye ara transferde eksik yerle­re oyuncu almayı düşünmedin de elinde­ki elemanlardan Cem’i Sarıyer’e, Erdo­ğan’ı Diyarbakır’a, Aykut’u Bakırköy’e, Cihan’ı Sakarya’ya, Tuğrul’u Gençlerbirliği’ne verdin ve yerlerine hiç kimseyi al­madın. Bütün sezon yedek oyuncu sıkıntısı çektin ve formsuz oyuncuları oynatmak mecburiyetinde kaldın.

Şimdi, Stankoviç’in sezon içinde yaptı­ğı hataları sıralayacak olursak:

1- Transferde idare heyetine baskı ya­parak Zalat’ın yerine Lukovcan’ı aldırta­rak, hem kulübün 150 milyonu boşa gitti, hem de Lukovcan bekleneni veremedi. Bu kaleci yandan ve önden gelen toplarda bir altı pas çizgisine çıkıp da bir top bloke ede­medi. Ve bütün sene isteksizlik içinde mo­ralsiz olarak oynadı ve F.Bahçe’ye faydalı olamadı. Böyle bir kaleci Yugoslav milli takımında nasıl oynamış hayret doğrusu.

2- Orta sahada Önder ve Müjdat gibi ileriye dönük bir pas atamayan, ne gol at­masını ne de şut atmasını bilmeyen ve yal­nız adam kovalayan bu oyuncularda ısrar etti. Ve aklına Müjdat’la İsmail’in yerini de­ğiştirip, İsmail’i orta sahada denemedi. Genç oyuncuları da deneyip bu gençleri de kazanmayı aklına bile getirmedi. Forvette ise elinde Yüksel ve Erdoğan gibi genç elemanlar varken, bilhassa Yüksel’i hiç oynatmadı. Şenol ve Zafer hiç ran­dıman vermezken bile bunların üzerinde ısrar etti. Ve çok maçımızda gol atamadan sahadan çıktık.3- Her zaman ofansif oynayan F.Bah­çe’ye içerde ve dışarda defans oynatarak takımın şahsiyetini yok etti.

4- Futbol takımının çatırdadığını gördü­ğü halde gençlerden istifade yoluna gitme­di. Onların maçlarını seyretmedi ve onla­ra hiç kıymet vermedi.

5- Antrenman çalışmalarını çok mono­ton yaptı, oyunculara maç esnasında değişik varyasyonlarda, korner atarken, faul atarken, hasım akını es­nasında forvet akın halindeyken oyuncula­rın nerede duracağını ve ne gibi önlemler alınacağını bir gün göstermedi. Bu duru­mu oyuncular da zaman zaman şikayet ettiler.

6- Maçlardan evvel oyuncuları iyi mo­tive edemedi. Bir Rize 6-2, bir Bolu 3-0 ve bir G.S. 1-0 hariç.

7- Kimsenin işine karışmamasına rağ­men para meselesi yüzünden idare heyeti ile ters düştü. Paramı vermezseniz saha­ya çıkmam dedi.

YAZAN: Eski Fenerbahçe ve Milli takım oyuncularından Dr. Melih Ilgaz

16.08.2020 15:30

Kategoriler:   Spor

Yorumlar