Menü

Steve Mc Queen Uyuşturucuya Karşı

GEÇENLERDE dünya gazetelerinin sinema sayfalarında bir haber yayınlandı. Sinemanın genç ve gözü pek aktörü Steve Mc Queen, karısına bir daha yarış otomobillerine binmemek konusunda söz verdiği halde, ani bir kararla sözünden caymış ve gece gündüz yarış otomobiliyle gezmeye başlamıştı. Büyük paralar karşılığında hayatını sigorta eden şirketler derhal aktöre birer protesto gönderip yarış otomobili merakından caymadığı takdirde sigortayı keseceklerini bildirmişlerdi. Fakat bütün bu tehditler Steve Mc Oueen’i hevesinden vazgeçiremedi. Genç adam, «Ben çılgınlıklardan hoşlanıyorum,» diyordu. «Ne yapayım süratli yaşamazsam kendimi ölmüş hissedeceğim. Karımın da beni mazur görüp otomobil sevgimi öldürmeye kalkışmaktan vazgeçeceğini umuyorum.»

Genç aktörün bu sözleri, onu yakından tanıyanların üzerinde şok tesiri yaratmamıştı. Çünkü sinemada «Deli Fişek» lakabıyla tanınan Steve Mc Oueen’in kamera karşısındaki çalışmalarında bile tehlikeye atılmaktan hoşlandığı bilinen bir gerçekti. Rol icabı için dahi olsa sakin hayat yaşarmış gibi görünmek hoşuna gitmezdi Steve’in..

Bu olaydan kısa bir süre sonra dünya şöhretleri arasında esrar kullananların sayısının gittikçe artmasıyle ilgili olarak Steve Mc Oueen’e çılgın yaşamak prensibine esrar kullanmanın da girip girmediği sorulduğu zaman şöhretli sanatçı öfkesinden küplere bindi:

«Ben her şeyi yaparım, fakat asla esrar kullanmam,» dedi. «Çevremde uyuşturucu madde kullanmayan insanların sayısı parmakla gösterilecek kadar az.

Fakat ben onlara ayak uydurmayı düşünmek bir yana, yaptıkları işin fecaatini bildiğim için elimden geldiği kadar nasihat edip kötü yoldan uzaklaştırmaya çalışırım.»Steve Mc Oueen’in bu derece kesin konuşmasını yadırgayanlar oldu. Çünkü genç adam her türlü çılgınlıktan hoşlandığını her fırsatta belli eden tiplerdendi ve sinema sanatçıları arasında günün modası haline gelen uyuşturucu madde kullanma iptilasını da şöhretlere has bir çılgınlık olarak kabullenmesinin gerektiği düşünülüyordu. Oysa Steve Mc Oueen, vaktiyle tanıdığı caz kralı Charlie Porter’in esrar iptilası yüzünden şöhretini kaybedişine şahit olmuş ve hayran olduğu sanatçının ölüme her gün biraz daha yaklaştığını hissederek müthiş ıstırap çekmişti. Charlie Porter’in mezarı başında da esrara ve diğer uyuşturucu maddelere harp ilan etmiş, kendi kendine erkek sözü vermişti.»

Hele Robert Mitchum, Tony Curtis, Juliette Greco, Judy Garland, Rita Hayworth ve Marlon Brando gibi şöhretlerin uyuşturucu madde düşkünlüğü yüzünden ne hallere geldiklerini gördükten sonra…

HOLLYWOOD’UN ESRARKEŞLERİ

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1970-tarihli-34-sayisi)

08.10.2020 23:23

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar