Menü

Steve Mc Queen’in Elleri

İnce pabuçlarını çıkardı, ıslak çimento kalıp üzerine kuvvetle bastı. Sonra alkışlar arasında yere diz çöktü, ellerini açıp, ayak izlerinin biraz ötesindeki boşluğa bastırdı. Genç adamın yanında duranlar, ıslak çimento üzerindeki el izlerine hayretle baktılar. Hollywooddaki Çin Tiyatrosunun önündeki boş sahaya ünlü artistlerin el ve ayak izlerini bırakmaları adet olmuş ve bugüne kadar da Hollywood’un yüz elli iki şöhreti beton kalıplara el ve ayak izlerini bırakmışlardı. Fakat Laurel Hardy çiftinden tutun da sinemanın tarzanı Johnny Weismuller’e kadar hiç bir artistin el ve ayak izleri beton kalıplarda bu kadar fazla yer tutmamıştı.



Genç aktör Steve Mc Oueen’in elleri, boyundan ve yapısından umulmayacak kadar büyüktü. Hollywood’da orta boylu, ince yapılı bir aktör olarak tanınan Steve Mc Oueen’in el izlerini görüp de kendini tanımayanlar onun beyazperdede tarzan rollerini oynayacak bir cüsseye sahip olduğunu düşünebilirlerdi.

Steve Mc Oueen’in Çin Tiyatrosuna gelmesi de oldukça hadiseli geçti… Genç adam, Hollywood’un kırk yıllık ananesi gereğince tiyatronun önüne ayak ve el izlerini bırakmaya giderken sırtına spor bir gömlek geçirmiş, ayağına da günlük blue – jean pantolonunu giymişti. Aktörün eşi, kocasını bu kılıkta görünce hemen ültimatomu bastırdı: «Bu kılıkta oraya gidilmez. Hiç olmazsa muntazam bir elbise giy, boynuna da bir kravat bağla…



Kırk yıl önce bir tesadüf neticesi başlayan bu iz bırakma işi, yıllardan beri önemini kaybetmeden devam etmekteydi. Çin Tiyatrosunun müdürü Sid Grauman, arkadaşı Norma Talmadge’ı yeni inşa ettirdiği tiyatroya davet etmiş, o devrin ünlü yıldızı da tiyatronun önündeki ıslak beton sahayı fark etmeden basıvermişti.

Daha sonra iki arkadaş bu olayı gülüşerek diğer dostlarına da anlatmışlar, Sid Grauman yeni inşa edilen tiyatronun önem kazanması için Hollywood şöhretlerinin el ve ayak izlerini beton kalıplara almayı teklif etmişti…



Hollywood’da şöhrete ulaşmış bir sürü genç aktör arasından Steve Mc Oueen’in seçilmesi onun gerçekten Hollywood’un en çok sevilen genç aktörlerinden biri olduğunu göstermeye yetiyor. Ancak aktörün ellerinin vücuduna göre fazla büyük olmasını kadın hayranlan yadırgarlar mı? İşte bü mesele aktörün menecerini bir hayli düşündürmedi değil. Ama sonunda buna da bir çare bulundu. Steve Mc Queen ellerinin büyüklüğüyle Hollywood’da bir rekor kırmış sayılırdı. Bu da aktör için bir reklam olabilirdi.



İz bırakma töreni sırasında karısı Neile’i hiç yanından ayırmayan aktör, son zamanlarda eşiyle geçinemediğine dair çıkanlan dedikoduları da hareketleriyle yalanlamış oldu. Genç adam, «Neile benim her şeyimdir» diyor. «Ondan bir dakika ayn kalmaya bile gönlüm razı değilken böyle bir şey yapmayı nasıl düşünebilirim. Neüe benim eşim, akıl hocam, meslektaşım, sırdaşım, kısacası her şeyimdir. Onsuz ben yaşayamam…»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1967-tarihli-29-sayisi)

12.01.2021 13:01

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar