Menü

Su Perisi’nden Veda

AVRUPA Yüzme Şampiyonası, 17 altın, 14 gümüş, 4 bronz madalya kazanan Demokratik Alman Cumhuriyeti yüzücülerinin zaferiyle sonuçlandı. Viyana’da yapılan şampiyonaya katılan öteki ülkelerin kazandığı toplam madalya sayısı ise şöyle: 12 altın, 15 gümüş, 25 bronz… Görüldüğü gibi, Demokratik Alman Cumhuriyeti yüzücüleri, altın ve gümüş madalyaların yarısından çoğunu ülkelerine götürerek, Avrupa pisinlerinde bugüne dek hiç bir ülkenin başaramadığı, olağanüstü bir sonuç elde ettiler.

Özellikle son iki yıl içinde yaptıkları büyük aşama ile pisinlerin en hızlısı kesilen ve Dünya Rekorlarından çoğunu ellerine geçiren Demokratik Alman Cumhuriyeti yüzücüleri, iki yıl sonra Montreal’de yapılacak Olimpiyatlarda, şimdiye dek yüzme sporunun en başarılısı oldukları kabul edilen Amerikalıların üstünlüklerine son vereceğe benziyorlar.

Avrupa Yüzme Şampiyonasının madalya çizelgesi şöyle:



1 — Demokratik Almanya: 17 altın, 14 gümüş, 4 bronz. 2 — Sovyet Rusya: 2 altın, 4 gümüş, 7 bronz. 3 — Federal Almanya: 6 altın, 3 gümüş, 3 bronz. 4 — İngiltere: 2 altın, 3 gümüş, 3 bronz. 5 — Macaristan: 2 altın, 1 gümüş, 4 bronz. 6 — Hollanda: 2 gümüş, 3 bronz. 7 — İsveç: 1 gümüş, 3 bronz. 8 — İtalya: 1 gümüş, 1 bronz. 9 — Fransa: 1 bronz.

PİSİNLERİ TERKEDEN REKORTMEN

Pisinlerde «Su perisi» diye ün yapan 19 yaşındaki İtalyan yüzücüsü Novella Calligaris, yaşlandığını ileri sürerek yüzmeyi bıraktı. 3 yıl önce İzmir’de yapılan Akdeniz Oyunlarında Türk Sporseverleri’nin de gönüllerini kazanan Novella Calligaris, 1 Dünya, 20 Avrupa, 82 kez de İtalya Rekoru yenilemişti. Calligaris, son Avrupa Şampiyonasında da ülkesine 1 gümüş, 1 bronz madalya kazandırdı.



BENFİCA TEKRAR FIRTINALAŞTI

«Kara Panter» Eusebio’nun takımı Benfica, yeni futbol mevsimine fırtına gibi başladı. Geçmiş yıllarda iki kez Avrupa Şampiyonu olan fakat daha sonra giderek eski gücünü yitiren Benfica, FİFA Başkanı Havalange adına düzenlenen turnuvada Brezilya’nın Cruzeiro takımını 5-3, Rio De Janeiro’nun Amerika takımını da 3 – 2 yenerek şampiyon olduktan sonra, Avrupa’nın iki dev takımından Bayern Münih’i 5-1, Ajax’ı da 4-2’lik skorlarla dize getirdi. Yugoslav Paviç’in çalıştırdığı Benfica’da, Eusebio orta sahada oynuyor, golleri ise Jordao atıyor. Futbol uzmanları, Benfica’nın bu yıl Avrupa’da eski günlerine yaraşan sonuçlar alacağı görüşünde birleşiyorlar.



DÜŞMAN KARDEŞLER

Avrupa futbolunun «düşman kardeşler»! Federal Almanya’nın Bayern Münih takımı yöneticileriyle Demokratik Almanya’nın Magdeburg takımı yöneticileri «Süper Kupa» maçının tarihleri konusunda anlaşamıyorlar. Bilindiği gibi, bu kez üçüncüsü oynanacak «Süper Kupa»yı daha önce Glasgov Rangers ve Milan’ı yenen Ajax, iki kez kazanmıştı.

MUHAMMED ALİ BARDAK ATTI

25 Eylül’de Zaire Başkent’i Kinshasa’da karşılacak olan Dünya Ağır Siklet Boks Şampiyonu George Foreman ile eski şampiyon Muhammed Ali, New York’taki Waldorf Astoria otelinde karşı karşıya geldiler. Muhammed Ali, Foreman’a «Sen küçük bir salamsın.» deyince iki boksör birbirlerine girdi. 400 davetlinin şaşkın bakışları altında söz düellosu yapan boksörlerden Muhammed Ali, rakibine koca bir bira bardağı fırlattı. Foreman son anda eğilerek suratını dağıtabilecek bardaktan kurtuldu ve güçlükle raptedilip salondan çıkarılırken Ali’ye «Seni parçalayacağım.» diye bağırdı.



İDDİALI KAYAKÇILAR

İngiltere Kayak Milli Takımı’nın aralarından seçileceği 12 kayakçı, 2 yıl sonra Avusturya’da yapılacak Kış Olimpiyatları için hazırlıklarını hava tünelinde yapmaya başladı. Bir uçağın uçuş niteliklerini incelemek için kullanılan tünel, Güney İngiltere’deki Kraliyet Havacılık tesislerinde bulunuyor. Kayakçılar, bu tünelde saatte 89 kilometre hızla esen rüzgara karşı dirençlerini artırıyorlar.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/hayat-spor-dergisinin-1974-tarihli-27-sayisi)

18.01.2021 23:06

Kategoriler:   Spor

Yorumlar