Menü

Süleyman Turan’ın Kızı Beliz 1 Yaşına Bastı

Süleyman Turan'ın Kızı Beliz 1 Yaşına BastıEğer devamlı bir SES okuru iseniz, Beliz’i muhakkak tanırsınız. Beliz, sinemanın sevilen aktörlerinden Süleyman Turan’ın ilk (ve şimdilik tek) kızıdır. Beliz doğduğu gün Süleyman Turan’la beraberdik. Telefon çalmış, Süleyman’ı istemişler ve ona bir kızının doğduğunu müjdelemişlerdi. Süleyman o gün nasıl sevinmişti bir bilseniz? «Biz daha sonra bekliyorduk,» diye söylene söylene doğru hastaneye koşmuştu. Tabii biz de peşinden… O saatlerde henüz adı bile konmayan küçük Beliz’in ilk fotoğraflarını biz çekmiştik. Sonra aradan günler geçti. Günlerden bir gün yine Süleyman’a uğradık. O gün Beliz’in annesi evde olmadığından Süleyman çocuğuna hem analık, hem babalık hem de dadılık yapıyordu. O, saçı başı darmadağınık, çocuğuyle uğraşırken biz de ona çocuk bakımı hakkında bazı sorular sormuş ve verdiği cevaplan çok faydalı (!) birer tavsiye olarak, «annesinin evde olmadığı bir sırada çocuğuna bakmak mecburiyetinde kalan babalara,» ulaştırmıştık.

Bütün bunlar bize daha birkaç aylık mesele gibi gelirken genç anne-babanın «Doğum günü» nü yapacağını duymayalım mı? Tabii hemen Süleyman Turan’ın evinin yolunu tuttuk.

Süleyman’ın evi, ‘doğum günü’ kutlanan bir ev için biraz tenhacaydı (!) Daha doğrusu evde, ev halkından başka kimsecikler yoktu. Geniş salonun bir ucundaki 8 kişilik yemek masasının üstü tek mumlu pasta ve çeşit çeşit yiyeceklerle süslenmişti, ama bunları yiyecekler henüz ortalarda gözükmüyordu. «Davetliler nerede?» diye sorunca Süleyman gözlerini açarak, «Ne da/etlisi?» diye cevap verdi. «Davetli falan yok canım. Aslında bugün Beliz’in doğum günü değil…»

Hoppala… İster istemez dilimizin ucuna gelen «Bayram değil, seyran değil ama bu pasta neyin nesi oluyor?» lafını zorla zaptettik, düşünceye daldık. Süleyman halimizden şaşkınlığımızı anlamış olmalı ki «meselenin aslını» açıkladı.

Süleyman Turan'ın Kızı Beliz 1 Yaşına Bastı«Bu yaz tatilimizi Marmara Adası’nda geçirdik. Biz oradayken Beliz’in doğum günü de geldi, geçti. İstanbul’a döner dönmez hanımla kafa kafaya verdik. Beliz doğduktan sonra onun doğum günlerini nasıl kutlayacağımızı tasarlar dururduk. Biz, ‘Şöyle yapalım, böyle yapalım,’ derken kızın birinci doğum günü gelmiş geçmiş, biz bir şey yapamıyorduk. Sonunda, ‘İyi iş, yılında çıkar deyip Beliz’in doğum gününü biraz geç de olsa kutlamaya karar verdik. ‘Davetli’ meselesine gelince; doğum günlerinde çok garip bir şey oluyor, çocuklar değil, ana – babalar eğleniyor. Beliz henüz bir yaşına girdiği için tabii arkadaşı falan yok. Onun için Beliz’in ilk doğum gününü üçümüz kutlamaya karar verdik. Önümüzdeki yıl Beliz 2 yaşında olacak… Önümüzdeki 12 ay içinde kendine arkadaş edinecek. Onun için Beliz’ciğin yaşını normal, klasik bir doğum günüyle kutlayacağız.»

Bize bunları söyleyen Süleyman Turan ayağa kalktı ve oturduğu koltuğun altına sakladığı oyuncakları yaş günü hediyesi olarak Beliz’e verdi. 1 yaşını bitirdiğinin farkında bile olmayan Beliz, oyuncaklara çok sevinmişti. O sevinçle babsını öpücük yağmuruna tuttu.

Biraz sonra ana-baba-kız masanın başına geçtiler. Beliz, annesiyle babasının yardımıyle pastanın üstünde yanan tek mumu söndürdü. Süleyman Turan’la eşinin gözlerinde ilk çocuklarının yaşını bitirmesiyle uçuşan mutluluk parıltıları vardı.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-34-sayisi)

01.09.2015 11:00

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 12:01

    Soner Çiftalan

    kücücük kıza mum mu üfletilir ödü kopmuş resmen
  • Yayınlandı: 4 Eylül 2015 17:14

    ŞERİFE KUL

    minik o şaşkınlıkla çok güzel poz vermiş istemeden :D