Menü

Suna Yıldızoğlu’ndan Kürtaj’a Onay

SİNEMACI dostlarımız pek alınmasınlar ama insanın zaman zaman, «Yahu! Ne iyi oldu da şu Yeşilçam bunalıma girdi» diyesi geliyor. Son yıllarda bunalım kelimesi dillerde dolaşır olmaya başlıyalı beri, artık hepimize bıkkınlık getiren fakir kız zengin oğlan, zengin kız fakir oğlan melodramları ortalıktan el ayak çekiverdi. Sık sık, değişik konulu, estetik kaygılar taşıyan filmlerin çevrilmekte olduğunu duyuyor, görüyoruz… Bu uğraşılar doğal olarak yurt içi ve yurt dışında hakkettikleri yankıları uyandırmaya başladılar. Bu güne kadar denenmemiş yeni konulara el atmaya başlayan film yapımcılarımız, sonunda kürtaj konusuna da el atıverdiler ve Suna Yıldızoğlu’nu kaptıkları gibi kürtaj masasına yatırdılar.Uzman Film hesabına Ümit Efekan tarafından çekilen «Kürtaj» filminde, İçinde bulunduğu sosyal durumu beğenmiyerek bir üst düzeye çıkabilmek için «Zengin koca» arayan bir kızın kürtajla sonuçlanan acıklı öyküsü anlatılmakta. Filmde Suna Yıldızoğlu ile birlikte başlıca rolleri Yalçın Gülhan, Yusuf Sezgin, Efkan Efekan, Nuran Aksoy ve Nedret Güvenç paylaşıyorlar.

Yalçın Gülhan bu kez değişik bir karakterle karşımıza çıkıyor. Filmde Suna ile gönül eğlendirip, onu hamile bırakan zengin sevgiliyi canlandıracak. Yusuf Sezgin ise Yalçın Gülhan’ın kardeşi rolünde Suna Yıldızoğlu’na aşık olup, evlenmeye kalkışacak.

Film gereği kürtaj masasına yatacak olan Suna Yıldızoğlu ile güncel bir sorun olan kürtaj üzerine görüştük. Suna Yıldızoğlu görüşlerini şöyle anlattı:«Kürtaj bir kadın için dayanılması çok güç bir olay. Benim başımdan iki kez geçti. Birinde kendim istemiştim. Diğerinde ise sağlık nedeni ile zorunlu olarak kürtaj olmuştum… Her ikisinde de etimden bir parça eksilmiş gibi hissettim ve kendimden nefret ettim. Kürtaj sonrası bunalımına dayanmak bir kadın için çok zor. Hiçbir kadın buna zorlanmamalı. Bu erkeğin karar vereceği bir şey değil. Böylesi bir konuyu işleyen bir filmde oynayacağım İçin de çok mutluyum,»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1981-tarihli-26-sayisi)

24.01.2021 21:41

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar