Menü

”Susuz Yaz” Berlin Film Festivali’nde Birinci Oldu

SUSUZ YAZ Berlin Festivalinde kazandığı 1. lik armağanı ile Türk Sinema Tarihinde yeni bir devir açan film olarak anılacaktırBİRİNCİLİK İÇİNE DOĞMUŞTU

«SUSUZ YAZ» filmi alkışlar arasında sona ermişti. Ulvi Doğan, alnının terlerini silerek basın toplantısını yapacağı küçük salona geçti. Henüz davetliler gelmemişlerdi. Bu arada oturup kendisi ile birkaç dakika konuşmak fırsatını buldum. «Heyecanlıyım» diyordu Ulvi Doğan. «Bu alkışları duyduktan sonra maneviyatım kuvvetlendi. İnşallah altın ayı Susuz Yaz’ın olacak».

Yüzü aşkın davetli ve basın temsilcisinin sorularını Doğan güzel Almancası ile etraflıca cevaplandırdı ve hoş esprileri ile dinleyicilerinin üzerinde çok müspet bir tesir bıraktı. Bu arada Hülya Koçyiğit’in nerede olduğunu soranlara, genç yıldızın film işlerinin fazlalığı yüzünden gelmediğini, fakat gelecek yıl mutlaka Berlin Festivaline katılacağını bildirdi. Üç saat devam eden bu toplantıda sorulan ilgi çekici bazı sualler:S-Türk sineması, Fransız yeni dalga akımının tesiri altında kalmış mıdır?

C-Bilakis, biz bambaşka karakter ve mantalite sahibi bir milletiz. Film mevzularımızı kendi karakterimize ve seyircimizin zevkine göre hazırlarız.

S-SUSUZ YAZ filmi fevkalade bir teknik ve yüksek bir sanat harikasıdır, bunu kaç kamera ile çevirdiniz?

C-Sizlerin kullanamıyacağı kadar basit ve ucuz bir kamera ile çevirdik.S-Sizi ve filmin kadın artisti Hülya Koçyiğit’in ilk defa film çevirdiği söyleniyor. İlk filmde bu büyük başarı, buna pek akıl erdiremedik, ne dersiniz?

C-Belki inanmıyorsunuz fakat Türkiyede bu durumda olan daha yüzlerce insan bulabiliriz.

S-Türk hükümetinin, filminize karşı tutumu ne olmuştur?

C-Hükümetim, filmimin Türkiyeyi temsil etmesini kabul etmedi. Ben şahsi gayretimle onu festivale soktum.Gerek Türkiye’yi tanıtmak ve gerekse Türk sinemasına milletlerarası alanda gösterilen ilgiyi teşvik ve tahrik etmek bakımından büyük gayret sarf eden Ulvi Doğan ne kadar övülse ve başarısı ne kadar kutlansa yeridir.

ÖNCE İYİ NİYET

«ALTIN ayıyı kazanacağım içime doğmuştu» diyen prodüktörden başka, ‘Susuz Yaz’ dan birincilik bekliyen bir ikinci kişi daha var mıydı acaba, şu film aleminde? Genç prodüktör bile, bu sonucu beklediğini söylerken, iyimserliğini muhakkak ki en ileri derecesine itiyordu… İşte, herkesin «Sürpriz» diye tek kelime ile özetlediği bu başarı, Türk Filmciliğini upuzun bir atlayışla bir dönüm noktasına getiriverdi. Muhafazası, ulaşılmasından daha zor olan bir noktaya…‘Susuz Yaz’, her şeyden önce iyi niyetli bir çalışmanın neticesi, mütevazı bir sermaye ile kurulmuş genç bir şirketin eseriydi. Biri hariç başlıca oyuncuları ilk defa kamera karşısına çıkan tecrübesiz kişilerdi. Film, Türk sineması için alışılmadık derecede uzun bir zaman bölümü içinde, 2 ayda çevrilmişti. Ve, rejisörü, 1 yılda sadece bu filmi yapmıştı.

İşte, Türk Filmciliğinin çıkmazdan kurtulabilmesi en kestirme yolu «Susuz Yaz» çizmiş bulunuyor. Hasis kazanç kaygılarından uzak iyi niyetli ve titiz bir çalışma. Uzun metrajlı bir film çevirebilmek için asgari zaman bölümünün ayrılması. Çok filmde kendini tüketen tüccar yönetici yerine, az filmde değerini ortaya koyan rejisör… Bunun dışında başarılı bir idare ile tecrübesiz gençlerin, yıllanmış starları aratmıyacağı, ustalıkla kullanılan basit bir tekniğin ve ilkel denilebilecek araçların gerektiği zaman en modernleri kadar sesini duyurabileceği ortada.Şimdi, birtakım şahıslar çoraklaşan Türk Film piyasasının tekrar bereketlenmesi için, bütün ümitlerini yeni çıkacak sinema kanununa bağlarken «Susuz Yaz»’ın birinciliği ile, işlerin kolaylaşacağına inanıyorlar. Oysa en tesirli çareyi Berlin’in altın ayısı tüylü eli ile gösteriyor. Bu işarete bakılırsa tek bir hüküm bile meseleyi kökünden hallediverecek: «Türk Filmi yapabilmek için her şeyden önce iyi niyet şarttır.»

1964 yılının milletlerarası ilk büyük festivali olan Cannes, gerek katılan filmler ve gerekse alınan sonuçlar bakımından sinemaseverleri pek memnun etmemiş, bu yüzden Berlin Festivali sinema çevrelerinin bütün ilgisini toplamıştı.Berlin Festivali, bu yıl göz kamaştırıcı bir şekilde 26 haziran gecesi, büyük bir törenle açıldı. Güzel bir tesadüf eseri, aynı gün, A.B.D. Adalet Bakanı Robert Kennedy de Berlin’e gelmişti. Şehrin Senatosunun toplantı salonu olan Kongresshalle’de yapılan açılış gecesi, bir yıldızlar, ışık ve çiçek yağmuru halindeydi. Festivalin şeref misafiri olarak çağrılan bu yılın Oscar kazanan aktörü Sidney Poitier’nin yanı sıra, Susan Hampshire, Richard Todd, Françoise Brion, Catherina Valente, Marianna Koch, Marie Versini, Sandra Milo, Hildegarde Knef, İvan Desny, Anthony Mann, Jacques Doniol Valcroze, Marcel Ophulus, Arap yıldızı Fatene Hamama, M. Jose Nat, Daniel Galin, Ulvi Doğan ve Claudia Cardinale festivalde bulundular.Açılış gecesi bir Fransız filmi «Avec des Si…» gösterildi sonra, gecenin gaç saatlerine kadar devam eden bir ziyafet verildi. «Kanajo to Kare (O ve O) ila festival başlamış oldu.

«Susuz Yaz» 30 film arasından ve ünlü İtalyan rejisörü Luigi Comencini’nin Claudia Cardinale ve Georgas Chakiris’in baş rollerini oynadıkları «La Ragazza di Bube», Albert Finney’in başrolünü oynadığı rejisör Karel Reisz’in «Night Must Fail», Kim Novak ve Laurence Harvey’in başrolünü oynadıkları Ken Hughes’in «Of Human Bondaga», Sidney Lumet’in «Tha Pawnbroker», Satyajit Ray’ın «Mahanagar» ve Susumi Hani’nin «Kanajo to Kare» sini geçerek birinci oldu. Diğer dereceler şöyle sıralandı: «Mahanagar» filminin yöneticisi Hintli Satyajit Ray «en iyi rejisör», «Kanajo to Kare» filminin yıldızı Japon Sachiko Hidari «en iyi kadın artist» ve «The Pawnbroker» in baş aktörü Amerikalı Rod Steiger «en iyi erkek artist» armağanlarını kazandılar.FESTİVAL GÜZELİ Bu yıl festival güzelini seçmek için Berlin’in on büyük salonlarından Neue Eden’de yapılan yarışmada 30 adaydan 19 yaşındaki Alman Monica Kretschmer 1. oldu. Festival güzeli, önceden konulan 1500 marklık armağanı aldığı gibi, ayrıca 3 Alman film şirketi ile hemen anlaşma imzaladı. Resimde Festival Güzeli.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1964-tarihli-30-sayisi/)

16.02.2021 18:06

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 14:41

    Cemre Kan

    Susuz Yaz ve Başarıları
  • Yayınlandı: 1 Eylül 2015 16:17

    AYDIN AK

    film dediğin susuz yazdı gerçek anlamda yeni bir devir açmıstı türk sinemasında