Menü

Susuz Yaz Yeniden Çekilecek

21 yıl önce çekilen ve gerek Türkiye’de gerekse Avrupa’da büyük beğeni kazanan «Susuz Yaz» filmi bu kez TV dizisi olarak karşımıza gelecek… Hülya Koçyiğit’i Türk sinemasına kazandıran ve yıldızının parlamasını sağlayan «Susuz Yaz»ın hazırlıklarına önümüzdeki günlerde başlanacak…İlk «Susuz Yaz»da yönetmenlik yapan ve bu filmiyle büyük başarı sağlayan Metin Erksan dizi konusunda şunları söylüyor:

«Çok sevdiğim ve beğendiğim bir yazar olan Sayın Necati Cumalı’nın ‘Susuz Yaz’ isimli öyküsünün filme çekilme tekeli bana ait değildir… Sayın Necati Cumalı öyküsünü filme çekilmek üzere kime isterse satar ya da verir… Bu iş beni ilgilendirmez… Yine çok sevdiğim. sanatını takdir ettiğim bir sanatçı olan Hülya Koçyiğit istediği kadar aynı öyküde, aynı filmde ve aynı rolde oynar… Hülya Koçyiğit’in davranışları ve kararları da benim tekelimde değildir. Bu iş de beni ilgilendirmez. Bu konuda beni ilgilendiren tek şey vardır, 21 yıl önce gerçekleştirdiğim ‘Susuz Yaz’ filminin senaryosunu ben yazdım… Bu benim yazdığım senaryo ile Sayın Necati Cumalı’nın öyküsü aynı şeyler değildir. Öykü ve senaryo değişiktir. Yazardan izin alarak bazı değişiklikler yaptım… Sayın Necati Cumalı’nın öyküsünü film yapacak olanlar herhalde bu önemli ayrılığı biliyorlar… Bu aşamada ben ancak şunu diyebilirim… Eğer yapılacak filmde, benim yazdığım senaryodan ve çektiğim filmden alıntılar olursa, o zaman bu iş hukuki bir sonuca ulaşır. Fakat kesinlikle sanmıyorum ki, istenmeyen böyle bir durum ortaya çıksın…»

O yıllarda ilk filmini çevirmiş ve şimdi zirvede bir sanatçı olan «Susuz Yazsın başrol oyuncuları Hülya Koçyiğit ise henüz dizi ile ilgili bir teklif almadığını ama alırsa seve seve kabul edebileceğini dile getiriyor ve şunları söylüyor: «’Susuz Yaz’ benim ilk ve en beğendiğim filmim. Bu nedenle benim için büyük önem taşıyor. Yeni çevrilecek TV filmi için henüz bir teklif almadım. Ama alırsam kabul ederim.»

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1984-tarihli-25-sayisi)

04.10.2020 20:13

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar