Menü

Suzan Avcı Yeniden Sahnede

Suzan Avcı Yeniden SahnedeBundan 3, 4 yıl önce Suzan Avcı’nın dansöz olarak sahneye çıkacağını gazetelerden öğrenince pek şaşırmıştık. Ama ne yazık ki, şöhretli bir artist olan Suzan Avcı’nın dansözlüğü kısa sürdü. Topu topu üç gün. Bir aylık parasını peşin alan Avcı, sadece üç gün dans etmekle de, «Türkiye’nin en pahalı göbeği» ünvanını kazandı. Şimdi ise Suzan Avcı gene sahnede. Ama bu defa, dansöz değil de şarkıcı olarak. Göbek atıp gerdan kırmak yerine e ine mikrofonu alıp şarkı söylüyor. Fakat gene de, her halde dansözlükten kalma bir alışkanlık olsa gerek. Ama şarkı, söylerken gabek atmayı, şıkır şıkır da oynamayı ihmal etmiyor!

Sahneye çıktığının ertesi günü Suzan Avcı’nın çalıştığı gazinoya gitmiştik. Salon tıklım tıklım doluydu. Hemen hiç boş yer yoktu. İçeriye giremeyip kapıda kalanların sayısı ise hayli fazlaydı.

Suzan Avcı’ya sahnenin arkasında, dip tarafta küçük bir oda vermişler. Bu küçücük odada Selma Güneri ile birlikte giyinip soyunuyor. Yanındaki odada ise Gönül Yazar var. Programın baş solisti olduğu için yanında başka kimse yok tabii… Keza Öztürk Serengil de odasında tek.

Suzan Avcı Yeniden SahnedeBiz Suzan Avcı’nın odasına girdiğimiz zaman Selma Güneri sahnedeydi. Suzan Avcı ise ikisi de dul olan Ferda ve Firuz isimli kız kardeşlerinin yardımıyle giyinmeye çalışıyordu, «İyi ki dün akşam çelmediniz,» dedi. «Burası bir alemdi. Bir kalabalık, bir kalabalıktı ki sormayın… Bir ara bayılacak gibi oldum. Sonra sahnede dördüncü şarkıyı söylerken sözlerini unutmayayım mı? Neyse ki eskilerdeniz. Biraz işve, biraz cilve derken vaziyeti idare ettik! Başkası olsaydı vallahi yanmıştı. Çok da heyecanlandım. Dansözlükte bu kadar heyecan duymamıştım. İnanır mısınız, kalbim sanki boğazımda çırpıyor gibi geldi bana!»

Bu sırada Selma Güneri’nin annesi Neriman Güneri geldi odaya. «Çocuklar kusura bakmayın» diye özür diledi. «Selma geliyor. Giyinecek. Burasını biraz boşaltsak…»

Suzan Avcı alkışlar arasında sahneye çıktı. İlk olarak, «Sefalar Getirdiniz, Sefalar Geldiniz Dostlar» şarkısını söyledi. Arkasından «Yak Bir Sigara», sonra «Sokağın Ardındayım», «Kara Gözlüm Efkarlanma», «Bu Sana Son Mektubum» derken peşpeşe 11 şarkıyı sıralayıverdi.

Sesi yoktu, usul deseniz onu da bilmiyordu, ama sahnede başarı kazananlardan Neriman Köksal gibi işvesi, cilvesi, sempatisi, seksi vardı. Sahnedeki esprileri, konuşması, boyu, bosu da cabası !…

Suzan Avcı Yeniden SahnedeSuzan Avcı programdan sonra odaya geldiği zaman sırılsıklam terlemişti. Hemen bornuzunu giydi, yatağa uzandı. Terini soğutmaya çalışıyordu.

– «Artık bu kadar olacak,» diyerek anlatmaya başladı. «Adamlar yirmi dakikalık bir program için bana 1000 lira veriyorlar. Filimcilikte yirmi gün çalıştığım halde ne kadar alıyorum, biliyor musunuz, sadece beş bin lira… üstelik o da bono… Al hayrını gör! Onun için bu ter beni hiç rahatsız etmiyor.»

– «Sahneden ne bekliyorsunuz?» diye kendisine bir soru sorduğumuz zaman, bu da soru mu gibilerden dik dik yüzümüze baktı. Sonra bir kahkaha atarak, «Beklediğim parrra,» dedi. «Sadece parrrra… İddialı değilim. Kendimi bir Behiye Aksoy, bir Mediha Demirkıran olarak da görmüyorum. Ne kadar çalışırsam Allah bereket versin. Gecede 1000 lira peşin para ile çalışsam üç ayda belimi doğrulturum ben. Gerisi Allah kerim. Beğenmedikleri zaman da ‘Alalhaısmarladık’ der, tekrar Yeşilçam’a dönerim. Hoş ayrılmış da değilim ya… Bundan sonra gündüz filimde, gece sahnede olacağım.»

Odanın kapısı aralandı, içeri senarist Erdoğan Tünaş girdi. Elinde kocaman bir gül buketi vardı. Suzan, «gel hayatım!» diyerek ayağa kalktı, halen hayatını paylaştığı erkeğin boynuna sarıldı. «Benim uğurum. Bana şahsiyetimi kazandırdı. Yaşayışıma çeki düzen verdi.»

Biz gazinodan ayrılırken Suzan Avcı, bir yandan giyiniyor, bir yandan da «Her yerde kar var» şarkısını mırıldanıyordu. Haya da iyiden iyiye soğumuştu. Neredeyse kar yağacaktı…

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-50-sayisi)

10.08.2019 23:21

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 15:48

    TANER GÜNGÖR

    kötü kadın rollerinin vazgeçilmezi :D
  • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 16:19

    Belis Badem

    iyi oyuncuydu