Menü

Taklitçi Rod Steiger

6-1Fotoğrafçılara poz verirlerken yanlarına daima kızlarını alıyorlar. Erkek karısına hem şefkatli, hem de mütehakkim davranıyor. Genç kadın da kendi şöhretini bir kenara bırakıp kocasının başarılarıyle övünmeyi prensip edinmiş. Her fırsatta kendisi kenara çekilip kocasını öne sürüyor. Karı – koca, kısa bir süre öncesine kadar beraber filim çevirmiyorlardı, ama geçenlerde bir rejisör, sanatçı karı – kocaya parlak bir teklifte bulunduktan sonra onu diğer filimciler takip etti. Öyle ki filimciler artık bu pek iyi anlaşan karı – kocayı ayrı ayrı filimlerde oynatmayı düşünmez oldular.

Geçen yıl Oscar armağanı kazanarak birdenbire birinci sınıf aktörler arasına giriveren Rod Steiger ve eşi Claire Bloom, birçok bakımlardan isteyerek ya da istemeyerek, belki de farkına varmadan Elizabeth Taylor – Richard Burton çiftini taklit ediyorlar. O kadar ki son zamanlarda Claire Bloom ile Rod Steiger’in saç tuvaletlerinde bile Burton’ların havası bariz bir şekilde fark edilmeye başladı… Burton’larla çok iyi dost olan Steiger’lerin bu samimi dostlarına benzeyen tarafları da doğrusu bir hayli.

Rod Steiger ile Claire Bloom, «Rashomon» piyesinde baş rolleri paylaşırlarken tanışıp sevişmişler ve bu ateşli aşk macerası mutlu bir evlilikle sonuçlanmıştı. Claire Bloom, evlendikten sonra kendi mesleğini ikinci plana atmış, kocasının daima yanında bulunabilmek için filim çalışmalarını azaltmıştı. Genç kadın kocasının evde tam bir hakimiyet kurmasından son derece memnundu. Rod Steiger de Claire’e hükmetmekten hoşlanıyordu… Richard Burton ile Elizabeth Taylor’un da «Kleopatra» filmini çevirirken sevişmeye başlamış olmaları, evlendikten sonra da Richard Eurton’un evin hakimi olması Elizabeth Taylor’un pek hoşuna gitmişti.

6-2Elizabeth Taylor’un çocuklarına müşfik bir anne olduğunu bilmeyen yoktur. Hatta onun daima aleyhinde bulunanlar bile iş annelik konusuna gelip dayanınca hemen Sezar’ın hakkını Sezar’a teslim ederler. «Doğrusu anneliğine diyecek yok,» derler… Claire Bloom da çok iyi bir annedir. Karı – koca, kızları Anne’ın adeta gözünün içine bakarlar. Hele Claire Bloom…

Claire Bloom – Rod Steiger çifti çocuk konusunda da bir bakıma Burton’ların izinden yürümüş sayılırlar. Ancak, Burton’ların çocuklarının sayısı, evlatlıklarla bir hayli kabarıktır. Rod Steiger ile karısının ise sadece bir tek çocukları vardır.

Elizabeth Taylor, yüzünün güzelliğine rağmen sinemada sadece oyun kabiliyetinden faydalanmayı prensip edinmiştir. Claire Bloom da öyle. Minyon, zarif bir genç kadın olmasına rağmen güzelliğinden ziyade oyun kabiliyetine ihtiyaç gösteren rollerde oynamayı tercih eder.

İki ünlü çift arasındaki benzerliklerden söz edilirken insanın aklına ister istemez bir soru takılıp kalıyor. Acaba Rod Steiger ile eşi günün birinde Elizabeth Taylor ile Richard Burton kadar başarılı olmayı arzuladıkları için mi onları taklit ediyorlar?

6-3İlk bakışta akla gelen ihtimal şu: Rod Steiger de Claire Bloom da Burton’ların hayranı oldukları için bu ünlü karı – kocaya benzemek istemiş olabilirler. Burton’ların başarısını kıskandıkları için, onları kendilerine örnek almaları da mümkün. Gerek mesleki bakımdan ve gerek özel hayatları bakımından ikinci bir Burton ailesi olmaya çalışmak Rod Steiger ile karısını şüphesiz bir hayli yormakta. İyi veya kötü niyetle de olsa sinemanın bir şöhretine benzemeye çalışmak pek kolay olmuyor.

Karı – koca Burton’lar bir süre beraber filim çevirdikleri için Rod Steiger ile karısı da önceleri beraber filim çeviriyorlardı. Fakat bundan bir süre önce Richard Burton, karisiyle daima beraber filim çevirmesinin doğru olmayacağını basına açıklayınca Rod Steiger’ler de birden rotalarını değiştirdiler. Eskiden filimcilerin onları aynı filimde oynatmalarını beklerken, şimdi, «Aman,» diyorlar, «Bizi her zaman aynı filimde oynatmak hevesinden vazgeçin. İkimize de ayrı ayrı filimlerde rol teklif edin. Artık hayranlarımızın karşısına yapışık kardeşler gibi çıkmak istemiyoruz!»

Rod Steiger ve Claire Bloom bu şekilde feryat ederlerken yapışık kardeşler gibi Burton’lara benzemekte olduklarını tabii hiç hesaba katmıyorlar.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-43-sayisi)

03.08.2019 22:18

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar