Menü

Talat Bulut Gözünü Kararttı

TİYATRODAN sinemaya geçen Talat Bulut, gerek tiyatrodan gelen oyun gücü ve gerek yakışıklılığı ile kısa sürede kendisini beyazperdede kabul ettirebilmiş bir sanatçı. 4 yıllık sinema geçmişinde 3 büyük ödüle layık görülen Talat Bulut, şimdiye kadar 9 filmde rol almış.Bu yıl çevirdiği iki filmden biri olan «Firar» Antalya Film Festivali’ne katılan filmlerden… Fikret Hakan ve Nur Sürer ile başrollerini paylaştığı son filmi «Fidan»daki rolünün ise Bulut’un sinema yaşamında çok önemli bir yeri var. Daha önceki filmleri «Yılanı Öldürseler», «Hazal» ve «Derman»da doğulu, mert, karayağız delikanlı tipini başarı ile canlandıran Talat Bulut, «Fidan»da tüm bu tiplemelerden 180 derece farklı bir rolde.

Tek amacı televizyona çıkmak olan, kendini dansa adamış Heavy Metalci bir genci canlandırıyor filmde. Travolta Engin rolü için bıyıklarını kestiren, saçlarına perma yaptıran genç oyuncu, zımbalı deri ceketi, zincirleri ve bilezikleri ile bambaşka biri olup çıkmış. Dans tutkunu bu genci canlandırabilmek için günlerce diskolarda dolaşanTalat Bulut, bu rolü için, «Şimdiye kadar Türk sinemasında hiçbir oyuncunun cesaret edip de denemediği bir tip» diyor.

Travolta Engin kız arkadaşı (Nur Sürer) ile tutarsız bir ilişkisi olan, kişilik arayışı içinde son yıllarda ülkemizde tanınan ve yaygınlaşan bir akım olan Heavy Metalci bir genç. Yanlışlıkları bunalımları ile yine içimizden biri Travolta Engin. Talat Bulut bu rolün seyirci üzerinde oluşturabileceği değişik duygulardan korkmadığını belirtiyor ve ekliyor;«Sinemaya girdiğimden beri kafamda bir tek düşünce var; kendi görüntüsünü perdede arayan star sistemi üzerine kurulmuş starlık kavramını kendi olanaklarımla yıkmak. Şu ana kadar Türk sinemasındaki bütün starlar kendilerinde kalıplaşmış bir tiple beyazperdeye geçtiler. Onun dışında olabilecek tipleri seyircinin kabul etmeyeceğini düşünerek bu konuda cesaretsiz davrandılar». Talat Bulut, hiçbir rolün kendisini korkutmadığını söylüyor ve her rolün üstesinden gelebileceğini belirtiyor ve bir oyuncunun star olabilmesi için her rolü oynayabilecek kapasitede olması gerektiğine inanıyor.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1984-tarihli-40-sayisi/)

27.11.2020 23:46

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar