Menü

Tanju Gürsu Baba Oldu

YENİ evliler için, evliliklerin ilk yıllarında karşılaştıkları sorunların arasında «isim» meselesi çok büyük bir yer tutar. Doğacak çocuğun adı ne olacaktır? «Kadın»ın da, «erkeğin» de gönlünde genellikle birer isim yatar. Biri, «Erkek olursa şu ismi, kız olursa bu ismi koyalım,» der, diğeri hemen itiraz eder:

– «Yine sen bilirsin ama bence erkek olursa şunu koysak, kız olursa bunu, daha iyi olmaz mı?» Sonra araya anne, baba, kayınvalide, kayınpeder, teyze, hala, cümle alem aile büyükleri karışır ve iş kelimenin tüm anlamıyla arap saçına döner..Tanju Gürsu ile Fen Fakültesi Astronomi bölümü son sınıfından ayrılma eşi Ayla Gürsu bebek beklerken bu karışık meseleyi tereyağdan kıl çeker gibi halletmişler ve isim konusunu aralarında paylaşmışlar: Buna göre kız olursa ismi Tanju koyacakmış, erkek olursa da Ayla Gürsu.. Sonunda beklenen gün gelmiş ve geçen hafta cumartesi günü Naşit Erez Kliniği’nin koridorlarını sigara üstüne sigara içip durmadan arşınlayan Tanju Gürsu’ya koşan hemşireler; «Müjde beyefendi,» demişler. «Nurtopu gibi bir oğlunuz oldu.»

Oracıkta, öylece, kalakalmış Tanju Gürsu. Önce şaşırmış sonra içine ılık ılık birşeyler akmış. Ondan sonrasını şimdi pek kesinlikle hatırlayamıyor zaten:

– «O sevinçle ne yaptığımı bilmiyorum. Yalnız bir sigara yaktığımı sonra heyecandan sigarayı duduklarımda tutamadiğim aklımda.»

Çocuğa isim konması sonraki iş zaten… İlk günlerin neyecanı geçince genç babaya, «Oğlunuza ne isim koyalım?» diye sormuşlar. O da, kendisini baba yapan, kendisine bir evlat hediye eden eşinin yanına gitmiş:– «Allahtan hep erkek çocuk isterdim hanım,» demiş. «Büyük Allah dileğimi gerçekleştirdi. Hem seni bana bağışladı, hem de beni bir erkek evlat sahibi yaptı. Ama isim hakkı senin. Ne olsun oğlumuzun adı?»

Ayla Gürsu zaten aylarla düşünmüş bu konuyu.. Onun için hiç düşünmeden tek kelimeyle cevap vermiş:

– «Kerem..»

Böylece doğduğu zaman 53 santim boyunda, 3 kilo 970 gram ağırlığında olan küçük bebek de Kerem Gürsu adiyle iki kişilik aileye «üçüncü fert» olarak katılmış. Tanju Gürsu bugünlerde hayatının en mutlu günlerini yaşıyor. Her gün çocuğunu tartıyor, boyunu ölçüyor. Bizim gittiğimiz gün Kerem’in kilosu 4 kilo 300 gram olmuştu. Baba olmanın sevinci gözlerinde parlayan Tanju Gürsu: «Mutluydum, şimdi mutluluğum bir misli daha arttı» diyordu. «Baba olmak meğer ne güzel şeymiş! Her gün işim biter bitmez eve bambaşka bir heyecan a koşuyorum. Yavrumu, oğlumu bağrıma basıyorum. Kerem beni şimdiden tanımaya başladı bile! Bundan sonra bambaşka bir Tanju göreceksiniz. Bir oğlu olan, oğlunun istikbali için sinemaya bambaşka bir hırsla sarılan, yepyeni bir Tanju.»

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1970-tarihli-22-sayisi)

18.10.2020 16:09

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar