Menü

Tanju Korel Hasret Giderdi

1968 yılında SES mecmuasında çıkan bir röportaj «Birincilik yarışında yeni bir isim» başlığı altında, yeni bir sinema şöhretini, Tanju Korel adlı bir delikanlıyı okurlara tanıtıyordu. Galatasaray Lisesi’ni bitiren, 3 yıl yurt dışında iktisat öğrenimi gören Tanju’nun özelliklerinden biri de annesine olan aşırı sevgi ve bağlılığıydı. Lise mezunu olan, 8 yıldan beri Salihli Yardım Sevenler Derneği başkanlığı yapan, iki defa «yılın kadını», bir defa «yılın annesi» seçilen, Salihli’de «Mücella anne» olarak tanınan Mücella Tusder’den bahsederken Tanju’nun gözlerinin içi gülüyordu.O röportajı Nişantaşı’nda, üç katlı bir apartmanda yapmıştık. O sırada Tanju filim başına 2500-3000 lira alıyordu.

Aradan iki yıl geçti. Elmadağ’da, altı katlı bir apartmanın beşinci katında, artık filim başına 15 – 20.000 lira alan Tanju Korel’le konuşuyoruz. Yeni evi, yepyeni eşyalarla donanmıştı. Daha önemlisi, «anacığı» bir ay kalmak için oğlunun yanına gelmiştir. Rahattı, mesuttu. Her sorduğumuz soruya rahatlıkla cevap verecek gibiydi, ama bu defa biz kendisiyle değil, annesiyle daha doğrusu Salihlililerin «Mücella annesiyle» konuşmayı tercih ettik.

Salihli’li bir çocuğu açık kalp ameliyatı yapmak için Ankara’ya götürüşlerini anlatırken ağlayacak kadar merhametli, Tanju’nun küçük kardeşi Abidin’in okul müsamerisini aynı gece yapılan 50 çocuğun sünnet düğünü dolayısiyle göremeyecek kadar kendini sosyal faaliyetlere adamış olan Mücella hanım önce oğlunun sinemaya girişini pek iyi karşılamamış. Söze «sinema öncesinden» başlıyor ve «Tanju Avrupa’da okuyordu,» diyor. «Salihli’de büyük bir deprem olmuş, gazeteler «Salihli yüzen bir gemiye döndü,» diye manşetler atmışlardı. Bunun üzerine Tanju hemen yurda döndü ve burada bir üniversiteye yazıldı. Sonra sinemaya girdi. Ama şimdi kanaatim değişti. Oğlumla iftihar ediyorum.»– «Arada bir gazetelerde oğlunuzla İlgili «sansasyonel» haberleri görünce ne yapıyorsunuz?»

– «Ben oğlumu çok iyi tanıyorum. Bekardır, gençtir. Sonra, darılmayın ama, haberlerin bir kısmında hayal payı, gerçekten fazla gibi geliyor bana.»

Mücella hanımın konuşmalarından iki şey daha çıkıyor ortaya: Aile bu yılın sonunda İstanbul’a taşınıyor. Burada ticaretle uğraşacaklar. O zaman Mücella hanım oğlunun işin başına geçmesini arzuluyor. Bir de her anne gibi «Tanju’nun evlenmesini istiyor. Hatta, sezdiğimiz kadarıyla bir gelin adayı bile var kafasında…

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1970-tarihli-30-sayisi)

19.01.2021 01:03

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar