Menü

Tanju Korel’in Tehlikeli Tutkusu

Tanju Korel'in Tehlikeli TutkusuBundan üç yıl önce şimdi yıkılmış olan Taksim Belediye Gazinosu’nda Perde mecmuasının tertiplediği artist yarışması yapılıyordu. Yüzlerce genç gazinonun bahçesini doldurmuşlar, heyecan içinde prodüktörlerin karşısına çıkacakları anı bekliyorlardı. İşte Tanju Korel’i ilk defa o gün tanıdım. Diğer artist adaylarının içinde uzun boyu, (1 metre 90 santim ile Türk sinemasımn en uzun boylu oyuncusudur) kara, kıvırcık saçları, iri elleri ile, bir filim artistinden ziyade basketbolcuyu andırıyordu. Ve Tanju Korel prodüktörlerin dikkatini bu özellikleri sayesinde çekmişti.

Neticeler açıklandığı zaman Tanju Korel’in, Murat Soydan’ın arkasından ikinci olduğunu gördük. Üzüntülüydü. Yüzünde «Niye birinci olamadım» gibilerden bir ifade vardı. Bütün bunlar Topkapı Sarayı’nın silah dairesinde Tanju Korel’in röportajını yaparken aklımızdan geçiverdi.

Tanju, her çeşit silaha hastalık derecesinde ilgi duyuyor. Zaten SES’teki özel fişinde de «Hoby’niz?» sorusunun karşısına aynen şöyle yazmış: «Tarihi silah meraklısıdır. Boş zamanlarını silahlar üzerine yazılmış kitaplar okuyarak geçirir.»

Tanju Korel'in Tehlikeli TutkusuTanju Korel bize Topkapı Sarayı’nın silah dairesinde tıpkı bir mihmandar gibi bilgi verdi. Her silahın başında durup uzun uzun anlattı… «Bu gördüğünüz sedef kakmalı kılıç, Yavuz Sultan Selim’in Çaldıran Savaşında kullandığı silahtır. Şu kılıç Dördüncü Murad’ındır… Altın işlemeli tüfeği Abdülmecid’e Fransa kralı hediye etmiştir.» Ve bu bilginin arkasından hemen şunları ekliyor: «Fransa’da ‘İnstitut Commerciale’de okurken Paris’teki bütün müzeleri gezmiş, özellikle o müzelerdeki silahlar hakkında etüdler yapmıştım. Avrupa başkentlerindeki büyük müzelerde bulunan silâhların çeşitlerini, özelliklerini, kimlere ait olduklarını oldukça iyi bilirim…»

Dikkat edilirse Tanju bütün filimlerinde silahlıdır. «Eşkıya» da, «Kamalı Zeybeğin Oğlu» nda, «Tark – Han» da ve son olarak «Gültekin» de Tanju’yu ya tüfekle, ya tabanca, ya da kılıç ile görmüş veya okumuşsunuzdur. Tanju silah merakını, filimlerde eline tabanca, tüfek, kılıç alarak tatmin ediyor anlaşılan.

Tanju Korel'in Tehlikeli TutkusuSilah dairesinde bazı turistler Tanju’yu bize izahat verirken görünce mihmandar zannedip Fransızca bazı şeyler sordular. Tanju’dan beklemedikleri nefis bir Fransızca ve cevap alınca da hayli şaşırdılar. (Tanju Galatasaray Lisesi mezunudur. Fransa’da Grenoble’de ticaret tahsüi yapmıştır). Bu aıada flaşın ışığı Tanju’nun yöizünde pat pat patlamaya başlayınca durum anlaşıldı ve turistlerin Tanju’ya karşı olan merakı bir kat daha arttı. Kendi aralarında, «Demek artistmiş! Amerika’da olsa kovboy filimlerinde oynar! Boyu, tipi uygun!» diye konuşmaya başladılar.

Topkapı Sarayı’ndan ayrılırken yerli, yabancı hemen herkes biraz şaşkınlık, biraz da hayranlık içinde Tanju’ya bakıyordu.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-43-sayisi)

10.08.2019 22:28

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 14:40

  Selim Kutu

  berguzel korelin babası mıydı bu
 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 14:41

  Sinem Selin

  yuh bunu soruyo musun bideee
 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 14:44

  Selim Kutu

  Bilmiyorduuuuum. Eski sinemacıları burası sayesinde takip ediyorum artık napalım
 • Yayınlandı: 9 Eylül 2015 11:02

  AYDIN AK

  çok güzel bir tutkusu varmış tanju korelin bence