Menü

Tarih Sahnesinden Beyazperdeye

Tarih Sahnesinden BeyazperdeyeFilimciler ne zaman konu sıkıntısı çekseler, hemen tarih kitaplarına el atarlar. Nasıl atmasınlar? Dünya tarihi gerek şöhretli şahsiyetleri, gerek çeşitli olayları bakımından gerçekten bitmez tükenmiz bir senaryo kaynağıdır. Zaman zaman ünlü krallar, kumandanlar, besteciler, ressamlar, romancılar ve hayat hikayeleri gerçekten pek renkli olan çeşitli şahsiyetler, birer birer beyazperdede seyircinin karşısına çıkar. Hatta içlerinden hayat hikayeleri pek enteresan olanların her beş – on yılda bir kere tekrar beyazperdede seyirciye sunuldukları vakidir. İşte mesela geçenlerde iki ayrı filim şirketi iki ayn ülkede, iki önemli şahsiyetin hayat hikayesine el attı. Birincisi Fransız, İtalyan, Alman ve İngiliz filimcilerinin ortaklaşa çevirdikleri «Lord Amiral Nelson» un hayat hikayesi. İkincisi ise Rus filimcileriyle Amerikalıların ortaklaşa çevirdikleri ünlü Rus bestecisi Çaykovski’nin hayatı.

Amiral Nelson’un adına tarih kitaplarında rastlamamış olanlar varsa bile, muhtelif devirlerde birçok şöhretli aktörü beyazperdede Amiral Nelson rolünde mutlaka seyretmişlerdir. Ünlü İngiliz Amirali ile güzel İngiliz Leydi’si Hamilton’un içli aşk macerası filimcilerin vaz geçemedikleri konulardan biridir. Son defa Amiral Nelson rolünü ünlü aktör Laurence Olivier oynamıştı. Leydi Hamilton’u ise müteveffa Vivien Leight canlandırmıştı. «Amiral Nelson — 1968» de ise, Amirali, İngiliz aktörü Richard Johnson canlandırıyor. Leydi Hamilton rolünü de, Anjelik filimlerinin başarılı oyuncusu Michele Mercier… Bu hareketli ve aynı zamanda romantik filim Budapeşte, Roma ve Napoli’de çevrildi. Önümüzdeki mevsimde de galası yapılacak.

Tarih Sahnesinden BeyazperdeyeBugünlerde bir senaryo kahramanı oluveren ikinci şöhret Çaykovski’ye gelince: Onun hikayesi Nelson’dan daha da ilgi çekici. Bundan otuz yıl kadar Önce Rusya’dan Amerikaya göç etmiş olan besteci Dimitri Tiomkin uzun bir süreden beri Çaykovski’nin hayatım filme çekmek istiyordu. Yıllarca önce Amerikalılar, besteci Çaykovski’nin hayat hikayesinden ilham alarak «Beşinci Senfoni» isimli bir filim çevirmişlerdi, ama Çaykovski’nin hayat hikayesini tam olarak anlatmaları mümkün olmamıştı. Otuz yaşından sonra besteciliğe başlayan bu asi ruhlu sanatçının hayat hikayesinde bir filim için gerekli unsurların hepsi bol bol mevcuttu. Fakat Çaykovski’yi ancak bir Rus sanatçısının başarıyla canlandırabileceği de muhakkaktı. İşte bu sebeple Dimitri Tiomkin, Çaykovski filminin Rusya’da ve Rus sanatçılar tarafından çevrilmesini istiyordu. Besteci bu isteğini gerçekleştirebilmek için de geçen kış Rusya ile Amerika arasında mekik dokudu. Dünya sinema tarihinde ilk defa Rus filimcileriyle Amerikalı filimcilerin ortaklaşa bir filim çevirmelerini sağlayabildiği takdirde doğrusu büyük bir iş yapmış olacaktı.

Dimitri Tiomkin’in uğraşmaları boşa gitmedi. Rus filimcileri de Çaykovski’yi beyazperdede ölümsüzleştirmek istiyorlardı. Fakat Çaykovski’yi gerçekten başarıyla canlandırabilecek sanatçıyı bulmak işin en zor tarafını teşkil ediyordu. «Hamlet» filminin başarılı oyuncusu İnnokenti Smoktunovsky, Çaykovski rolüne talip olunca bu dert de halledildi.

Çaykovski filminin rejisörlüğünü İgor Talankin yapmaktadır. Filmin müzik bölümlerini de Rus müzikçileri idare ediyor. Ünlü piyanist Daniel Pollac, Çaykovski ve Rubinstein’ın yerine dublör olarak piyano çalıyor.

Ruslar ve Amerikalılar Çaykovski filminin bestecinin müzik dünyasındaki şöhretine layık bir eser olması için ellerinden gelen gayreti sarf ediyorlar. Bu arada çeşitli siyasi olaylar sebebiyle Ruslarla Amerikalıların siyasi münasebetleri gerginleştikçe filim çalışmaları da tabii aksıyor. Durum düzelince filimciler tekrar hararetle işe sarılıyorlar. Bu gidişle önümüzdeki kış aylarında Çaykovski filmi tamamlanmış olacak, önceden yapılan anlaşmaya göre Çaykovski filmi, dünyanın sekiz büyük şehrinde gösterilecek.

Gerek Rus filimcileri ve gerek Amerikalı filimciler, Çaykovski filminin ayrıca uluslararası sanat anlayışına yeni bir çığır açacağına da inanıyorlar.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-40-sayisi)

10.08.2019 22:43

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 14:55

    MÜSLÜM KOŞAN

    smoktunovsky ne oyuncuydu gerek hamlet gerek bu filmde çok başarılıydı
  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 14:56

    ANIL KUŞÇU

    günümüzde de öyle yazamayınca tarih kiitapalarını açıp okuyorlar değişen bişey yok :D