Menü

”Tarkan” Filminde Ünal Şahin Oynayacakmış

Bilindiği gibi bir süre önce PAZAR’ın düzenlediği “TARKAN” yarışmasında, adı geçen ünlü resimli roman kahramanına fizik yapısı olarak,yarışmacılardan Ünal Şahinoğlu, uygun görülmüştü. Tarkan yarışması galibi Ünal Şahinoğlu 25 yaşlarındaydı. Ve İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesinde öğrenimine devam ediyordu. 1.85 boyundaki esmer, dalgalı saçlı, kısık bakışlı, mongolyen tipli Ünal Şahinoğlu 20 Eylül de ilk defa kamera karsısına çıkıyordu.

PAZAR’ın düzenlediği yarışmada birinci seçilen Ünal Şahinoğlu peruk takıp, kostümlerini giyince resimli roman kahramanı Tarkan’a benzemişti. PAZAR’ın Tarkan’ı Ünal Şahinoğlu afişlere Ünal Şahin olarak yazılacaktı. Ve filmin rejisörü de Cavit Yörüklü’ydü. Bir süreden beri film çevirmeyen Yörüklü “Tarkan” filmiyle tekrar sinemaya dönüyordu.

''Tarkan'' Filminde Ünal Şahin Oynayacakmış“Tarkan”daki bütün irili ufaklı kahramanların kostümleri büyük bir titizlikle Nuri Kırgeç tarafından çizilmişti. Ve ayni zamanda ar direktör Nuri Kırgeç “Tarkan”da önemli bir rol oynuyordu. Ünal Şahin’in yanısıra, “Tarkan”ın diğer ünlü oyuncuları Erol Taş’la Kadir Savundu. Tarkan’ın karşısında oynıyacak jön kız henüz belli olmamişti. Sadece ikinci kız olarak, Yeşilçam’ın yenilerinden İrem Doğan, daha önce uzun yıllar tiyatro oyunculuğu yapmıştı. Örneğin bir buçuk yıl Ankara Devlet Tiyatrosunun çocuk bölümünde, gene Devlet Tiyatrosunda ve Çuvaldız Kabare Tiyatrosunda uzun yıllar çalışmıştı. Şimdilik, bütün amacı sinemada şöhrete taşmaktı. İste ilk büyük şansını ünlü resimli roman kahraman Tarkan’da ikinci kız oynıyarak, deniyordu. Sanat hayatı tiyatro o yunculuğuyla başlıyan İrem Doğan iyi resim veriyor, bu konuda kendine güveniyordu. Çünkü nasıl olsa bir tiyatro tecrübesi de vardı İrem Doğan’ın… Üstelik PAZAR’ın “Tarkan Yarışması”nda “birinci” seçtiği Ünal Şahin’le oynaması da büyük bir şans sayılırdı.

Ünal Şahin Ağaçlı’da ata binme provalarını başarıyla sürdürüyordu. İlk defa ata binmesine, karşılık daha ilk günde duruma hakim olmuştu. Ve kamera karşısında da ayni rahatlıkla çalışacağına bu bir işaretti. Ünal Şahin sinema oyunculuğunun yanısıra da asla tahsilini yarım bırakmıyacak , öğrenimine devam edecekti. Çalışma günleri, derslerini aksatmıyacak şekilde, rejisör Cavit Yörüklü tarafından, ayarlanmıştı…

''Tarkan'' Filminde Ünal Şahin OynayacakmışPAZAR’ın düzenlediği TARKAN yarışması Türk sinemasına gerçekten de yeni yeni oyuncular kazandırmıştı. Bu oyunculardan biri özellikle Ünal Şahin’di. Ünal Şahin’in yanısıra TARKAN yarışmasıyla Yeşilçam’a giren bir yeni oyuncu da Nejat Özberk’ti, Özberk de ilk defa Ünal Şahin, gibi kamera karşısına çıkmış baş rolü oynamıştı. Nil Göncü’nün vakitsiz ölümüyle şimdilik yarım kalan “sarı Çizmeli” adlı renkli, kostüme filmde Nejat Özberk baş rolü oynuyordu.

…Ve öteden beri PAZAR’ın amacı Yeşilçam’ın yenilerini destekleyip, oyuncu sıkıntısı çeken yapımcılara yararlı olabilmekti. İşte özellikle de ”TARKAN YARIŞMASI” bu amaçla yapılmış, ortaya başarılı sonuçlar çıkmıştı…

Bu arada bazı film yapımcıları, PAZAR’ın ”TARKAN” yarışmasına gelen mektuplar arasında fizik yönünden ilginç tipleri seçip çıkararak TARKAN dışındaki başka filmlerde oynatacaklarını söylemişlerdi.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/pazar-dergisinin-1969-tarihli-678-sayisi/)

11.08.2019 11:18

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 11:20

    Yusuf Kadri

    Tarkan dedin mi akla kartal tibet geliiiiir ünal falan karıştırmayın