Menü

Tek Gözlü Kovboy John Wayne

Tek Gözlü Kovboy John WayneArkadaşları arasında «Koca John» diye anılan John Wayne bir süre önce öğle vakti stüdyonun lokantasına girdi. Hızlı hızlı masaların arasından geçip köşedeki boş masalardan birine oturdu. Başını yukarı kaldırıp lokantadaki dostlarını gülümseyerek selamlamak istedi. Fakat karşı masadakilerin yüzlerindeki dehşet ifadesi Koca John’u öyle şaşırttı ki, bir an ne yapacağını ne diyeceğini bilemedi. Neden sonra aklı başına geldi. Elini kaldırdı bir gözünü örten siyah bandı çekip çıkardı. Sonra da kahkahalarla gülmeye başladı. John Wayne’nin bir gözünün sakatlandığını ve bu sebeple siyah bant taktığını zanneden dostları rahat bir nefes aldılar. Demek Koca John’a bir şey olmamıştı. Bundan beş yıl önce ciddi bir kanser ameliyatı geçirmiş olan John Wayne’nin sağlık durumu yakınlarını ve hayranlarını daima endişelendirdiği için aktörün gözünde siyah bir bantla dolaşması yakınlarının bir an için yüreklerini hoplatmıştı.

Koca John yemeğini ısmarladıktan sonra, «Bir gözümün kör olduğunu zannettiniz ha?» diye söylendi. «Korkmayın iki gözüm de eskisinden daha keskin görüyor. Siyah bant hikayesine gelince o da yeni çevirdiğim filimle ilgili.»

Tek Gözlü Kovboy John WayneJohn Wayne doğru söylüyordu. Konusu on dokuzuncu yüzyılın sonlarında Batı Amerika’da geçen bir kavboy filminde tek gözlü cesur bir kabadayıyı canlandırmaktaydı. Rol icabı gözüne bant takması gerekince John Wayne önce buna itiraz etmek istemiş, fakat sonradan banda öyle alışmıştı ki çoğu zaman filim çalışmaları bittikten sonra bandı çıkarmayı unutuyor, bütün gün tek gözle dolaşıyordu. Aktöre bu halin onu rahatsız edip etmediği sorulduğu zaman, «Tek gözlü olmak belki birçoklarına zor gelir, ama ben alıştım, üstelik ilk defa böyle bir karakteri csnlandırdığım için de heyecanlıyım.» diyordu.

Bu ilgi çekici filmin rejisörlüğünü kovboy fiiimlerinin başarılı rejisörü Henry Hathaway yapmaktadır. John Wayne Charles Fortis’in bir romanından alınan hikayeyi pek beğendiği için filmi kendi parasıyle çevirmeyi kararlaştırmış ve eski dostu Henry Hathaway ile de rejisörlük konusunda anlaştıktan sonra filimde diğer rolleri oynayacak olan artistleri seçmeye sıra gelmişti. John Wayne rol arkadaşlarını da sinemanın adları duyulmamış şöhret adayları arasından seçti.

Altmış bir yaşındaki aktör, geçirdiği ağır hastalıklara ve ilerleyen yaşına rağmen sinemayı bırakmayı bir an olsun aklından geçirmiyor.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-52-sayisi)

10.08.2019 23:29

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 15:15

    Serkan Akdemir

    heeytt be senelerin john wayne'i
  • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 15:15

    Selim Kutu

    küçükken idolümüzdü