Menü

Tijen Par Hangi Rejisöre Aşık ?

GENE DÜŞÜNCELİ Kafasında biriken düşünceleri dağıtmak için yerinden kalkıp pikapa eğiliyor. Yeni bir plak koyarken :«Boş zamanlarımı müzik dinlemekle, bir de…» Cümlesinin sonunu getiremiyor nedense. Çapkın çapkın gülüyor…DUVARLARDA Renoir ve Sisley’in röprodüksiyonları… Pikapta «Mana»… Tijen Par’ın evindeyiz… Gönül defterinin bir bölümünü, Fikret Hakan’la ister istemez kapattıktan sonra, uzun süre aşksız yaşayacağı sanılıyordu. Hiç beklemediği bir sonuçla biten bu kırık dökük aşk, Tijen Par’ı hayli üzmüştü. Bu gönül yarası unutulup, kapanmaya yüz tutmuşken, yeni bir bölüm daha açıldı defterinin yaprakları arasında.

Bu yenisi, sık sık aşık olan genç bir rejisör. Adı Tunç Başaran. Onları birlikte iki defa görmüştüm. Birincisinde kol kolaydılar, İkincisinde de el ele… Her iki karşılaşmamızda da Tijen Par burnunun ucunu göremeyecek kadar dalgındı. Ya da beraber görünmekten çekinerek, bilhassa dalgınlaşıyordu.Tijen Par pikaba eğildi. Yeni bir plak koydu. Bu ara:

-«Tunç’la olan ilginiz devam ediyor mu? Ve bu ilginin derecesi arkadaşlık (!) mı?… dedim.

Konuşmanın bu konuya dayanacağını hiç tahmin etmemiş olmalıydı. Cevap vermeden önce kısa bir sessizlik oldu. Sonra belli belirsiz bir tebessümle söze başladı:-«Türk sinemasındaki şu ‘arkadaşlık’ lafından o kadar iğreniyorum ki, tarif edemem. Herkesin ağzında sakız oldu adeta. Artık insan ‘arkadaşız’ demekten de çekiniyor. Başkalarını bilmem ama, benim gözümde değer ve anlamını kaybetti. Az önce sözünü ettiğiniz Tunç Başaran’a gelince… Evet onunla ilgim var ve bu ilgim devam ediyor. Ailem de biliyor bunu. ‘Herhangi bir erkek arkadaşla, (pardon iğrendiğimi söylediğim halde gene bu kelimeyi kullandım.) gezip dolaşmanıza aileniz nasıl müsaade ediyor?…’ diyebilirsiniz belki.Ailem de bu konularda oldukça hassas davranır. Ama ben de insanım, benim de duygularım var. Baskı yaptıkları takdirde, belki de birçok genç kadın gibi, bu işi gizli gizli yapıp, konuşmama mani oldukları erkekle arka sokaklarda dolaşmaya mecbur kalırım. Yalnız bir nokta var… Ailemin bana bu konularda itimadı olduğu için baskı yapmak lüzumunu hissetmez. Ben de gösterdikleri anlayışlılığı hiçbir şekilde istismar etmem. Bu bakımdan da Tunç’la olan ilgim daima şuurlu ve daima bir yere kadardır».

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1965-tarihli-20-sayisi)

27.12.2020 18:36

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 14:33

    Lale Kamacı

    tijene bak sen tijene aşık olmus bide :D
  • Yayınlandı: 1 Eylül 2015 16:51

    SUZAN İLERi

    fikret hakandan sonra tunç başaran ilginc :D:D