Menü

Timur Selçuk 40 Beste ile Yurda Döndü

Bundan bir süre önce Paris’ten telefonla konuştuğumuzda, Timur Selçuk bize, «Kısmet olursa mayıs ayının son haftasında İstanbul’da olurum,» demişti. Fakat kısmet bu ya, Timur Selçuk bir buçuk aylık bir röportajla ancak temmuzun ilk haftasında Yeşilköy’e inebildi.

Timur Selçuk 40 Beste ile Yurda DöndüTimur bildiğimiz eski Timur. Saçları biraz uzamış, favoriler biraz daha kalınlaşmış, biraz daha çeneye doğru inmiş, hepsi o kadar. Rengini de biraz solgun bulduk. «Kederden mi, neden sararmış rengi ruhsarın?» dedik.

– «Çok şükür,» diye cevap verdi, «Hiç bir derdim yok. Son derece mutluyum. Rengimin uçuk olmasının sebebine gelince… Uykusuzluk ve yorgunluk. İstanbul’a indiğim günden beri durmadan çalışıyorum. Parçaların aranjmaniarıyle filan uğraşıyorum. Eh, bunlar da insanı yıpratmaya yeter sanırım.»

Tülay German’ın yakında Almanya ve Türkiye’de çıkacak Long – play’inde Timur Selçuk’un da imzası bulunuyor.

– «Tülay 12 tane Türkçe parçadan meydana gelen yeni bir Long – play yaptı. Bunların içinde ‘Kara Sevda’ adın: taşıyan şarkı benim bestemdir. Ayrıca Tülay’ın okuduğu parçaların orkestrasyonlarını da hazırladım ve orkestrayı idare ettim.»

Timur Selçuk bütün bu çalışmalardan fırsat bulup yeni yeni besteler de yapmış.

– «Beste yapabilmek imkanını bulduğum için çok mutluyum.» diyor. «Galiba 40 taneyi buldu. Eylül ayında ben de bir Long – play yapacağım. Plakta yer alacak 12 melodi sözsüz, yani sadece orkestra çalacak. İşte bu orkestrayı ben idare edeceğim. Plakta bir tane de benim bestem olacak.»

Fransa’da kaldığı 9 aylık süre içinde Timur Selçuk müzik dünyasının kalbi hakkında muhakkak bazı şeyler öğrenmiş olmalıydı. Fransa’daki bütün şarkıcılar kaliteli miydi? Yoksa orada da «sıfır» kabiliyetli şarkıcılara imkan tanınıyor muydu?»

Timur Selçuk 40 Beste ile Yurda Döndü– «Emin olun, Fransa’da da son derece kötü şarkıcılar var.» dedi. «Öyle ki, yolda bir nota bulsalar, bomba diye karakola teslim ederler. Notadan filan pek anlamayan şarkıcılar. Aynı bizde olduğu gibi bu tip şarkıcılar, halkın zaaflarından faydalanarak şöhret yapıyorlar. Başarıyorlar da. Bu tip şarkıcıların ömürleri ve şarkıları da çok kısa oluyor tabii. Mesela Sneila, Sylvie Vartan, Johnny Hallyday… Bana göre bunların hepsi aynı soydan, «sözde» sanatçılar. Ama bunların sefalet örneği şarkılarına karşı, bir Gilbert Becaud, bir Juliette Greco, bir Aznavour, bir Barbara her zaman için hürmet kazanmaktadır. Ve bunlara karşı gösterilen ilgi de hiç bir devirde azalmamıştır, azalmayacaktır da…»

Timur Selçuk eylül ayının ilk haftasına kadar İstanbul’da kalacak. Bu süre içinde bir gece kulübünde de çalıştı. Çalıştı ama onun esas dileği büyük bir salonda sadece gençlere konser vermek. Paris’e gittiği günden beri hep bu hayal içinde yüzmüş… «Eğer eylül ayında bir konser vermeyecek olursam, önümüzdeki ocakta İstanbul’a yine geleceğim,» diyor. Sırf müzikseverlere sesimi duyurabilmek için.»

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-33-sayisi)

01.09.2015 09:36

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 10:08

  Cemre Kan

  heyt be timur selcuk
 • Yayınlandı: 8 Eylül 2015 16:48

  HASAN YÜNCÜ

  helal olsun adama be başarı budur vallahi
 • Yayınlandı: 8 Eylül 2015 16:48

  NUR HAYAT YÜZEN

  parisin havasından kaynaklanıyor olabilir :D
 • Yayınlandı: 8 Eylül 2015 16:49

  SALİHA CAN

  paris kimlere neler yaptırmadı ki :D