Menü

Tolga Han Eurovision’a Katılıyor

SAKIN şaşırmayın… Tolga Han, «Eurovision Şarkı Yarışması’na katılmaya karar verdim» diyor… Şimdi hepiniz, iyi de bu bir şarkı yarışması. Tolga Han orada şarkı söylemeden yalnızca dans mı edecek, diye soracaksınız… Bu sorunuza cevabı yine bu ünlü dansçı veriyor:«10 yıldan beri sahnelerdeyim… Bulunduğum yere gelmek için çok çalıştım. Şu anda 35 kişiden oluşan kadromla sahnelerde dans gösterileri yapıyorum. Benim grubumda sesi güzel arkadaşlar var. 1984 Eurovision Şarkı Yarışması’na katılacağım. Dans grubumla hem şarkı söyleyecek, hem de dans edeceğiz.»

Tolga Han bugüne kadar çeşitli uluslararası dans yarışmalarına katıldı. 1982’de dünya 3’üncülüğü, 1983’te Avrupa Şampiyonluğu ve 1984’te ise dünya 2’inciliğini kazandı. 1985 yılı için ise, «Kısmet olursa dünya şampiyonu olacağım» diyor Tolga Han.Dansçıdan şarkıcı olur mu? Bu tartışılır da Tolga Han, bize Eurovision Şarkı Yarışması’na katılma fikrinin nereden geldiğini şöyle anlatıyor:

«Karadenizli bir kimya öğretmeni televizyonda elektrik dansını izlemiş. Neden fiziksel bir olay olan elektrikten dans yapılıyor da, kimyasal bir olay olan atomdan yapılmıyor diye düşünmüş ve kimyasal elementlerden yararlanarak bir şarkı sözü yazmış. Bana gönderdi, çok beğendim.»

Şu günlerde bu ilginç şarkı sözü bestelenirken. Tolga Han güzel sesli dansçılarıyla sürekli provalar yapıyor.

Bu besteden ümitli olduğunu söylüyor ve sürdürüyor konuşmasını:«Bu şarkıda her şeyden önce evrensel bir dil kullanılıyor. Kimya her ülkede bilinen bir bilim dalı ve terimleri değişmiyor. Alfalar, Betalar her milletin bildiği terimlerdir. İyi bir derece alacağımıza inanıyorum.»

Yakında «Do Re Mi» adlı bir müzik programında televizyona çıkacak olan Tolga Han, bakalım Eurovision konusundaki hazırlığını nasıl noktalayacak…

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1984-tarihli-38-sayisi)

27.11.2020 22:56

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar