Menü

Tony Perkins ve Tuesday Weld Geri Döndü

Tony PerkinTony Perkins’in Hollywood’da tekrar filim çevirmeye başlayacağı haberini duyan Amerikalı filimciler, bu haberi pek önemsememişler, hafifçe gülüp geçmişlerdi. İçlerinden birisi: «Eh geç de olsa galiba oğlanın aklı başına geldi,» diyerek diğer meslektaşlarının içlerinden geçenleri açıklamış oldu…

İki yıl önce Fransa’dan Amerika’ya dönmüş olan Tony Perkins, New York’ta bir apartman kiralamış, tek başına oturuyordu. Fransa’da kaldığı süre içinde Fransız filimcileriyle çok iyi anlaştığını belirten aktör, Amerika’ya döndükten sonra Hollywood’u bir kere olsun liyaret etmemiş ve sinema başkentinde filim çevirmeye niyetlendiğine dair de en küçük bir imada bulunmamıştı… Gerçi Hollywood filimeileriyle Tony Perkins arasında, dünya basınına akseden bir anlaşmazlık olmamış, taraflar protestolar, mektuplar, telgraflarla birbirlerini boykot etmemişlerdi… Sadece Tony Perkins, onu hep bıyığı terlememiş delikanlı rollerine çıkaran Amerikalı filimcilere içerlemiş ve onlar hakkında boykot kararı alıp Fransa’ya göç etmişti…

Genç aktör, Paris’te yıllarca yaşamış, birkaç da filim çevirmişti. Hatta bir ara plak doldurmaya bile heveslenmiştir. Paris’in sanatçı çevrelerinde tam bir bohem gibi günlerini gün ediyordu.

Tuesday WeldFransız Kültür Bakanı ve yazar Andre Malraux’nun kızıyle arasında geçen maceradan sonra Tony Perkins’in Avrupa’da süksesi bir kat daha arttı. Fakat Amerikalılar, artık Hollywood’un bu genç aktörünü unutmuşa benziyorlardı.

Tony Perkins’in ani bir kararla Fransa’dan ayrılıp anavatanına dönmesi de işte bu yüzden bir hayli ilgi çekti. Onun Hollywood’a küskün olduğu, filimciler ne kadar ısrar ederlerse etsinler, Hollywood’da çevrilecek bir filimde rol almak istemeyeceği düşünülüyordu. Filimciler ise red cevabı almaktansa ona herhangi bir teklifte bulunmamayı tercih ediyorlardı.

Geçenlerde Tony Perkins, otuz yaşındaki rejisör Noel Black’in «She Let Him Continue» (Kız, Erkeğin Devam Etmesine İzin Verdi) isimli filminde başrolü oynamayı kabul ediverince tabii durum birden değişiverdi. Çünkü yedi uzun yıl süren boykot böylece bitmiş oluyordu…

Tony Perkins ve Tuesday Weld Geri DöndüOtuz beş yaşındaki aktör, heyecanlı bir polisiye olan bu filimde yaşı önem taşımayan bir delikanlıyı canlandıracaktı… Tony Perkins’in rol arkadaşlığını ise gene yıllardır Hollywood’a küskün sarışın yıldız Tuesday Weld yapacaktı…

Amerikan sinemasının masum genç kızı olarak şöhrete ulaşan Tuesday Weld de, Tony Perkins gibi kendi kendine bazı vehimlere kapılıp Hollywood’dan ayrılmıştı… Genç yıldız, televizyon piyeslerinde rol almış ama her şeye rağmen Hollywood’u unutamamıştı… Sinema başkentine yeniden dönme fırsatını eline geçirince de televizyon şirketleriyle olan anlaşmalarını bozup Hollywood’a döndü.

Amerikan sinemasının iki asi gencinin aynı filimde kamera karşısına çıkması, gerçekten ilgi çekiciydi… Aslına bakılırsa Tony Perkins, Hollywood filimcilerine küsmekle hata etmiş ve bunu da ancak yedi yıl sonra anlamıştı… Tuesday Weld’in de durumu aynıydı… Genç yıldız, kendisine verilen rolleri beğenmemiş, tipine uymayan rollere çıkmak istemişti. Filimciler, küçük sarışının bu isteğini yerine getirmeyince o da küsüp kendini televizyona vermişti.

Şimdi ise iki asi genç daha olgunlaşmış, işledikleri hataları anlamış dürümdalar… İkisinin de filimdeki rollerini benimsedikleri ve büyük bir hevesle çalıştıkları gözden kaçmıyor… Bu filimden alınacak sonuç, Tony Perkins ve Tuesday Weld’in Hollywood’daki geleceklerini tayin edecek.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1967-tarihli-46-sayisi)

06.08.2019 12:59

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar