Menü

Trabzonspor’un Borcu 3 Milyonu Buldu

TÜRKİYE İkinci Ligi Kırmızı Grubu’nda geçen yıl şampiyon olan Trabzonspor, Türkiye Birinci Ligi’ne aynı kadro ve bir çok mali sorunla birlikte geliyordu. İkinci Lig’de son oynadıkları Eskişehir Demirspor maçı ile su yüzüne çıkan bunalımlar türlü çalkalanmalarla sürüp gidiyordu. Olaylar Eskişehir Demirspor maçı öncesi futbolcularla yönetim kurulunun para sürtüşmeleri yüzünden alev almış, K. Bülent önderliğindeki bir grup futbolcu, takımı şampiyonluğa götürmek için ellerinden geleni yaptıklarını, karşılığında paralarını alamadıklarını ileri sürerek ödeme yapılmazsa maça çıkmayacaklarını bildirmişlerdi.Ancak maç günü taraftara saygısızlık etmeme ve buna benzer etkenlerle sahaya çıkılmış, fakat yönetim kurulunu protesto amacı ile formalara siyah bantlar takılmıştı. Bu davranış yönetim kurulunda bir kırgınlık yaratarak istifalara yol açmış. «Bütün mevsim futbolcularımıza elimizden geldiğince yardımcı olduk, başarı varsa hepimizindir, görüşü ile hareket ettik. Buna karşılık 76 bin lira gibi ödenmesi olanaksız olmayan ve ödeneceği için söz verilen para yüzünden bizi karşılarına alanları yönetemeyiz» görüşü ile hareket eden yönetim kurulu daha sonra yapılan olağanüstü kongre ile yeniden işbaşına getirilmişti. Bu arada İkinci Lig’in başarılı genel kaptanı Süha Akçay, özel işlerinin çokluğundan görev alamayacağını bildirmişti.BİRİNCİ LİG FALI

Daha sonra gelen transfer ayı ile mali problem sırıtmaya başlıyordu. 2 milyon 850 bin liralık borcu olan Trabzonspor’da bütün futbolcuların mukavelelerinin yenilenmesi gerekiyordu. Bu arada yeni geçilen lig, takımın yabancısı idi. Rakiplerin gücü daha bir fazlaydı. Bütün bunlar bazı yeni elemanları gerektiriyordu. Eski Genel Kaptan Süha Akçay ve kulübe yakın taraftar Rıfat Dedeoğlu, Trabzonspor’a en azından iki orta saha, bir de solaçık gerektiği görüşündeydiler. Ancak iç transfer 1,5 milyon lirayı bulunca Trabzonspor dışarıdan sadece Mersin İdmanyurdu orta saha oyuncusu Tuncay’ı kadrosuna alabildi.Bu arada öbür takımlarda kiralık bulunan, örneğin Rizespor’daki kaleci İlhan, santrfor Cemil gibi futbolcularını kadrosunda topladı. Bir büyük kazanç ise çalıştırıcı Ahmet Suat Özyazıcı ile anlaşma yapılması oldu Trabzonspor için. Kars’ta ve Erzurum’da kamp yaparak hazırlıklarını sürdüren Trabzonsporluların yeni Genel Kaptanı Utku Bozoğlu, mali güçlüklerin dış transfer yapmalarına engel olduğunu, ancak bu engeli elbirliği ile aşacaklarını bildirerek, «İkinci Lig’deki kadromuzu gören gözler gücümüzü biliyorlar. Takımımızın arkasından gelen genç amatörlerimiz de bize güven vermektedir. Güvendiğimiz bir başka konu da futbolcularımız ile antrenörümüz arasındaki sağlam bağ olmaktadır» diyordu. Trabzonspor’un Utku Bozoğlu tarafından dile getirilen Birinci Lig amacı ise, «Futbolun güzelini oynamaktı.» Kaptan Faruk da arkadaşlarına güvendiğini bildirerek, «İçlerinde en yaşlıları benim, başarılı olacağımıza inanıyorum.Arkadaşlarım futbol değerlerini geçen yıl ispatladılar. Kupa’da Fenerbahçe karşısında çıkardığımız oyunla Birinci Lig’e layık takım olduğumuzu birçok kişi kanıtladı. Kalemizde Şenol üstün klası ile en büyük desteğimiz olacak. Geri dörtlümüz K. Turgay, Şener, Kadir, Necati, K. Cemil ve Aziz, ortada Bülent, Tuncay, B. Turgay, İlyas, Bekir, Şakir ileride Ali, Kemal, Hüseyin, İlhan, B. Cemil ve Hüsamettin sahada görev aldıklarında canla başla çalışacaklardır» şeklinde konuşuyordu.

BÖLGE ÇALIŞMALARI

Trabzonspor stad yönünden oldukça şanssızdı. Birinci Lig’e çim sahalı, genişletilmiş tribünlü bir stadla başlamak isteyen Bordo – Mavililerin bu girişimleri olumlu sonuç vermedi. Ödenek yetersizliği bunda en büyük etkendi. Bölge Müdürü Erdoğan Turgay, stadın çimlendirilmesi için 260 ton gübre, 500 kamyon çakıl, 500 kamyon kum, 200 kamyon kil toprak, çakıl taşı gerekliliğine değinerek, «Sadece gübre için 90 bin lira ödenmesi gerekiyor, öte yandan stad ödeneği olarak elimizde 100 bin lira var» diyordu.Genç Bölge Müdürü Erdoğan Turgay, Trabzonlu amatör sporculara katkılı olmak için olumlu çabalar ortaya koyuyordu. Dilekleri ise tesis sorununun giderilmesinde biraz daha fazla maddi yardım yapılması yolundaydı. Atletizm pistinin bozuk olması nedeni ile gerekli çalışmaların yapılamadığını bildiren Bölge Müdürü Turgay, Bakanın önerdiği su sporları çalışmalarının yüzme havuzu yokluğundan yapılamadığını söylüyordu. Yine su sporlarına ilişkin optimist teknesi isteği karşılanırsa bölgeye ve Türk Sporu’na katkılar olacaktı.

Trabzon Bölgesi Baltrap Milli Takımımız için bir okul durumundaydı. Karayolları Bölge Müdürlüğü ile işbirliği sonucu yapılan atış poligonu baltrapcılara her türlü olanağı sağlıyordu.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/hayat-spor-dergisinin-1974-tarihli-24-sayisi)

02.03.2021 01:55

Kategoriler:   Spor

Yorumlar