Menü

Turgut Atakol

İZMİR’DEN Sayın Adnan Varel, spor dünyamızın ünlü kişilerinden Turgut Atakol’u soruyor; «İzmir Akdeniz Oyunları’nın başarılı direktörünün spor hayatından söz eder misiniz? Halen nerededir, ne yapıyor?» diyor.

Türk Sporu’nun değerli kişilerinden biri olan Turgut Atakol hakkında pek çok kimsenin fazla bir şey bilmemesinin başlıca nedeni, Atakolün aşırı alçakgönüllülüğü ve kendisinden söz edilmesinden hoşlanmamasıdır.Aslen Karadenizli bir ailenin çocuğu olan Turgut Atakol, 1919 yılında İstanbul’da doğdu. Öğrenimini İstanbul Alman Lisesi’nde yaptı. Lise hayatında başladığı basketbolu daha sonra Galatasaray Kulübü’nde oynadı. Bu arada Sarı-Kırmızı forma altında kürek de çekti. Galatasaray’ın uzun yıllar «geçilmez» unvanını taşıyan «Dört tek» ekibinde yer aldı. En verimli çağında spor hayatını kapatıp yöneticilik ve hakemlik hayatına atıldı.İstanbul Ajanlığı yıllarında giriştiği büyük hamle ile basketbolun «ölü spor»lar arasından kurtulup sevilen spor dallarından biri haline gelmesinde başrolü oynadı. Bu arada basketbol hakemliği dalında da üstün başarı gösterdi. Türk Basketbol hakemliğinin yüzünü yurt dışında da ağarttı. Olimpiyat Oyunları’nda yarı final, Avrupa Şampiyonasında ise final maçları yönetti. Yurt dışında tam 76 milli maç yönetmekle kendi devrinin ilk rekortmen hakemi oldu. Uzun yıllar sporcu, yönetici ve hakem olarak Türk Basketbolu’na hizmet eden Turgut Atakol bir süre de Spor Oyunları Federasyonu’nun Asbaşkanlığım yaptı. Spor Oyunları Federasyonu’nun üç ayrı federasyona (Basketbol, Voleybol, Tenis) ayrılmasından sonra Basketbol Federasyonu’nun ilk başkanı oldu ve 6 yıl süre ile bu görevi yürüttü. Basketbolun Türkiye’ye yayılmasında önemli rol oynadı.İşçi müfettişi olarak Almanya’ya gidince, federasyondaki görevinden ayrıldı. Beş yıl Almanya’da kaldı. Bu süre içinde Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) Teknik Kurulu’ndaki görevini yürüttü. Hazırladığı «Basketbol Hakemlik Tekniği» kitabı FIBA tarafından dünya basketbol hakemlerine rehber kitap kabul edilip bastırıldı. Bugün dünya basketbol hakemleri onun eserinde önerdiği tekniğin ışığı altında maç yönetmektedirler.

Yöneticilik yaşantısında başta «Uluslararası İstanbul Basketbol Turnuvası» olmak üzere 11 Uluslararası organizasyon yapan Turgut Atakol, bu arada 1971 Akdeniz Oyunları Müdürlüğüne getirilmiş ve üç ay gibi pek kısa bir süre içinde mucize sayılan bir organizasyon ortaya çıkarmıştı.Halen Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin Genel Sekreteri olan Turgut Atakol, FIBA Teknik Komitesi üyeliğini de sürdürmekte ve basketbol dünyasının en ünlü kişilerinden biri kabul edilmektedir.

Atakol, eski şampiyon bir kürekçi, jimnastikçi ve binici olan Cahide Atakol ile evlidir. Sporcu çiftin kızları Sema Atakol ise yüzme ve kayak dallarında şampiyon ve rekortmen bir sporcu olarak spor yaşantısını sürdürmektedir.Sayın Mehmet İnsel (Batman)

«İki yıl önce, dizimden meniscus ameliyatı oldum, yine top oynadım, tekrar dizim takılmaya başladı. Yine ameliyat oldum, şimdi iyiyim. Meniscus olmamak için nelere dikkat etmem gerekir? Meniscus hakkında bilgi verir misiniz?» diyorsunuz.

Meniscus, bir mafsal sakatlığıdır. Genellikle ayak yere basmışken vücudun ani olarak dışa dönmesi sonunda meydana gelmektedir. Şiddetli çarpışmalar ve düşmelerin de aynı durum sonucu meniscus’a yol açtığı bilinmektedir.Meniscus adı verilen kıkırdak parçaları diz mafsalını oluşturan kemikler arasında bir çeşit yatak görevi görür. Mafsalın kolayca çalışmasını, sert olan kemiklerin birbirine sürtünmesini yumuşak bir yatak halinde önler. Mafsal içindeki sıvı da bu mekanizmanın adeta yağlanmasını sağlar. İşte bu meniscus’lar ani dışa dönüşlerde bağlı bulundukları mafsal bağlarının zoru ile kopunca «Meniscus» adı verilen sakatlık doğar. Kopmuş olan kıkırdak, mafsal arasına sıkışarak şiddetli ağrılara yol açar. Diz mafsalı açılmaz hale gelir. Mafsal aralığı çok geçmeden sıvı madde ile dolar. Eskiden «Dizin su toplaması» şeklinde tanımlanan durum işte budur. Ve bu durumda iç tarafdaki mafsal girintisi üzerine daha çok bir ağrı biner.Meniscus’un tek tedavi yolu ameliyattır. Bu tedavi ivedilikle yapılmazsa, daha ciddi sakatlıklarla karşılaşılabilir. Ameliyatla kopan kıkırdak parçaları birleştirilir ve meniscus eski haline getirilir.

Başarılı bir ameliyat ve ameliyat sonrasında da gerekli tedavi yapılınca meniscus geçer. Ameliyattan sonra ne de olsa zayıf düşecek olan bacağı kuvvetlendirmek ve ondan sonra ağırlık yüklemeye başlamak gerekir. Meniscus’a tekrar yakalanmamak için ayak yere basmışken vücudun ani olarak dışa dönmesine dikkat etmek gerekir.Meniscus’ta ameliyat kadar ameliyattan sonraki tedavinin de önemli olduğunu unutmamak gerekir.

İlyas Kara (Trabzon):

Birinci Lig’e geçtiğiniz için birbirinize daha çok kenetlenmeniz gerek. Takımdaki anlaşmazlığı yöneticiler mutlak çözümlerler. Ancak ben sizlere «şu futbolcuyu transfer edin» demem, diyemem. Çünkü takımın teknik yöneticileri noksanlıkları çok iyi bilirler. Takımın hangi yerinde eksik eleman varsa o yer için oyuncu ararlar. Yoksa «Bu iyi futbolcudur bunu transfer edin» denmez.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/hayat-spor-dergisinin-1974-tarihli-21-sayisi/)

10.01.2021 20:25

Kategoriler:   Kim Bunlar

Yorumlar