Menü

Turgut Özatay’ın İtalyan Sevgilisi

Bugünlerde derdi pek büyük, Turgut Özatay’ın. Ve bu dert yüzünden de, geceleri doğru dürüst uyku uyuyamıyor. Hem bu öylesine bir dert ki, değil uykuların kaçması, insan aklını bile kaçırırmış Allah göstermesin. Dediğine göre, aşkla şaka olmazmış, hiç. Anlatıyor Özatay. Sonra da derin derin içini çekerek:

-Bunlardan hiç biri beni ürkütmüyor, diyor. Siz bir de benim, derdimi bilseniz,ne yapacağınızı şaşırırsınız.Gerçekten de kolay hallolur gibi değil Özatay’ın derdi. Birincisi aşık. İkincisi, sevdiği kadm Katolik, üçüncüsü de, iki sevgili bir seneden beri birbirlerini göremiyorlar. İki senelik beraberlikleri süresince, yalnız iki ay yan yana olmuşlar. Bu aşkın başlangıcı da bir başka türlüymüş, Turgut’un ifadesine göre:

İki sene önce bir gün, yalnız başına boğaza gitmiştim,”diyor”. Kapalı, bularnık, iç sıkıcı bir havaydı. Hemen hemen boş olan gazinolardan birine oturarak, semaver istedim. Dalgın dalgın çayımı yudumlarken, yanı başımda bir kadın silueti belirdi. Elinde tuttuğu on lirayı göstererek işaretle bozmamı istedi. Hiç Türkçe bilmiyormuş. Bende aksi gibi İtalyanca bilmiyordum. Neyse ikimizin de şöyle böyle bildiği İngilizceye davranarak, biraz olsun anlaşabildik. İşte o günden sonra…Merakla yüzüne baktığımızı görünce:

-Hayrola, ne oldu,dedi.

On Lirayı bozdunuz mu?

Hafifçe güldü…Yok canım, hiç Türk misafirseverliğine toz kondururmuyum. Ben verdim tabii çay paralarını. Haa ne diyordum? İşte o günden sonra arkadaş olduk. Her şeyi ile mükemmel bir insandı. Fakat iki ay sürdü saadetimiz. Dönüş günü geldiği zaman, gözleri yaşlı uçağına bindi ve üç ay sonra görüşmek üzere “Allaha Ismarladık” dedi.Ben filmlerimi bitirir bitirmez, İtalya’ya gidecektim. Fakat beni, tahmin edemiyeceğiniz kadar acı bir sürpriz bekliyordu. Pasaport müdürlüğünde ki memur, vergi kaçakçısı olduğum için yurt dışma çıkamıyacağımı bildirdi. Senelerden beri başımıza dert olan vergiler “Karaman’ın Koyunu” misali başıma dert olmuştu. Neticede, ellerim böğrümde, oturup sevgilime bir mektupla vaziyeti anlattım. Tabii bu arada, ilk fırsatta yanında olmak istediğimi de belirttim.Şöyle bir soluklandı Özatay… Ve bir yeni harman sigarası yakarak:

O günlerde geldi, dedi. Artık bundan böyle kimse, ne vergi borcu,ne de bir başka şey için beni İtalya’ya gitmekten men edemez. Belki orada kalır ve evlenirim. Bütün bunlardan sonra da, bir tek şey söylemek istiyorum. “Aşk gerçekten çok güzel şey”…

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/pazar-dergisinin-1966-tarihli-522-sayisi/)

03.01.2021 09:06

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 11:45

    Nuri Arslantaş

    mutlu olmak istiyorsun italya seciceksin