Menü

Türk Atletizminde Rekor

GEÇTİĞİMİZ hafta İzmir’de yapılan Türkiye Ferdi Atletizm Şampiyonası’nda 7 Türkiye rekoru kırılırken, Gül Çıray’ın 14 yıllık 800 metredeki rekoru da Neşe Çetin tarafından yenileniyordu. Ancak tüm bu başarıları yine de sevindirici olarak nitelendirmek zordu. Düzenlemenin bozuk ve programsız oluşu İzmirli seyircilerin ilgisini çekmezken, birincilik kürsüsüne çıkan sporcuların sokak giysileri içerisinde ödüllerini alması da ayrı bir eleştiri konusu oluyordu.Bu arada ilgisizlikten yakınan rekortmenlerden Ali Aydın da şunları söylüyordu: «Federasyondan bugüne kadar hiç bir yardım görmeden Tunceli’nin Hozat ilçesinde zor şartlar altında çalışmalarımı yapıyorum. Stadlara çimler bozulur gerekçesiyle sokulmamaktayız. Eğer Federasyon, atletizmin ilerlemesini istiyorsa bizimle yakından ilgilenmek zorundadır».

Ülker Kutlu’nun yakınması ise Ali Aydın’dan pek farklı değildi. «Federasyon kızlara çok az yarışma hakkı tanıyor. Yine de biz uğraşımızdan vazgeçmeyeceğiz.»

İsminin açıklanmasını istemeyen bir sporcunun görüşü ise şu şekildeydi, «Atletizmimiz otutturulmuş yanlış tabandan kopartılıp kütle sporu haline dönüştürülmezse ilerlememiz hayal olur.»

Evet tüm bu olumsuz ve beklenenin gerisine doğru yol alış içerisinde yapılan Türkiye Ferdi Atletizm Şampiyonası geride kalırken şu rekorlar kırılmıştı:

3000 metre Yıldız Erkeklerde İsmet Şengül (Ağrı M. Spor): 8.34.0800 metre Kızlarda Neşe Çetin (Ankara): 2.08.8 Erkekler Sırıkta Tayfun Aygün (Ankara Havagücü): 4.70

Kızlar 4×100 Bayrakta Alev Tanyeli, Çiğdem Özbayer, Arzu Öktülmüş, Ayşe Barışık (Fed. Karması): 49.5 Büyük Erkekler Cirit Atmada Ali Aydın (İstanbul G. Saray): 71.66

1500 metre Kızlarda Ülker Kutlu (Ankara): 4.22.9 800 metre Genç Erkeklerde Sermet Timurlenk (İstanbul F. Bahçe): 1.51.5

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/hayat-spor-dergisinin-1974-tarihli-21-sayisi)

01.03.2021 02:08

Kategoriler:   Spor

Yorumlar