Menü

Türk Futbolu Sınavda

TÜRK futbolu bir kez daha Avrupa Kupalarında sınav veriyor. Fenerbahçe Lüksemburg’da Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası için Jeunesse d’Esch ile oynarken, Boluspor ve Beşiktaş U.E.F.A. Kupası, Bursaspor da Avrupa Kupa Galipleri Turnuvası için kozlarını kendi sahalarında kullanıyorlar.

Fenerbahçe’nin Lüksemburg liginde lider olan rakibi karşısında beraberliği amaçlayarak oynaması Didi’nin kafasında belirlenen tedbirli oyun düzeninin gereği oluyor. Ancak Sarı-Lacivertliler, Samsunspor karşısında gösterdikleri başarısızlığa az da olsa yakın bir futbol oynarlarsa şanslarını Lüksemburg’da kötüye kullanmış olurlar. Beşiktaş ve Boluspor ise aynı ülkenin iki takımı karşısında «İşi bitirme» amacını güdecekler.Transfer ayının atak takımı Siyah – Beyazlılar, yeni transferlere bu maçta daha çok güveniyorlar. Farklı bir galibiyetin tur için yeterli olabileceği görüşünde olan Metin Türel, «Gole giden oyun» taktiğini en ince planlarla Steagul’a uygulama zorunda. Boluspor ise hızlı futbol oynayan Dinamo karşısında hayli zorlanacağa benziyor. Bursaspor ise Avrupa Kupa Galipleri gibi uluslararası bir düzenlemeye ilk kez katılıyor. Yeşil-beyazlılar İrlanda’nın Finn Harp takımı karşısında böylesine bir sevinci kutlamanın eşiğindeler. Başarı oranı Fenerbahçe’ye göre daha fazla olan takımlarımızın alacakları sonuçların «Galibiyet» olması tüm sporseverlerimizi sevincin ve mutluluğun doruğuna çıkaracak.GEÇMİŞİN TAKVİMİ…

Fenerbahçe, Avrupa Şampiyon Kulüpler Turnuvası’nda Türkiye’yi yedinci kez temsil etmektedir. Sarı-lacivertliler bundan önceki yıllarda şu sonuçları almışlardır:

1959-1960: Macaristan şampiyonu Csepel’i İstanbul’da 3-1 yendikten sonra Budapeşte’deki maçta 1 – 1 berabere kalarak eleyen Fenerbahçe ikinci turda Fransız Nice takımıyla karşılaşmıştır. İstanbul’daki maçı 2-1 kazanan Sarı-lacivertli takım Nice’deki maçta Fransa şampiyonuna 2-1 yenilmiştir. Tarafsız sahadaki üçüncü maçta ise Nice takımına 1-5 yenilen turnuvadan elenmiştir.1961 – 1962: İlk turu maç yapmadan atlayan Fenerbahçe, ikinci turda karşısına çıkan Almanya şampiyonu FC Nürnberg takımına (1-2, 0-1) elenmiştir.

1964-1965: Fenerbahçe ilk turda Hollanda şampiyonu DWS Amsterdam takımı karşısında yaptığı iki maçı da kaybederek (1-3, 0 – 1) elenmiştir.

1965- 1966: Fenerbahçe, Belçika şampiyonu SC Anderlecht takımı karsısında İstanbul’da yaptığı maçta 0 – 0 berabere kalmış, rakip sahada ise 1 – 5 yenilerek ilk turda elenmiştir.1968- 1969: Fenerbahçe ilk turda İngiltere şampiyonu Manchester City takımıyla karşılaşmıştır. Manchester’de yapılan maçı golsüz berabere (0-0) bitiren Fenerbahçe, İstanbul’da tarihinin en büyük zaferlerinden birini kazanarak İngiltere şampiyonunu 2 – 1 yenip elemiş ve ikinci tura yükselmiştir. İkinci turda Hollanda şampiyonu Ajax ile karşılaşan Sarı- lacivertliler iki maçı da aynı skorla (2-0, 2-0) kaybedip elenmişlerdir.

1970- 1971: Fenerbahçe ilk turda Doğu Almanya şampiyonu FC Cari Zeiss takımına 4-0 ve 1-0 yenilerek elenmiştir.Sarı-Lacivertliler Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupasında Türkiye’yi bu yıl yedinci kez temsil ederlerken Galatasaray altı, Beşiktaş ise dört kez bu şerefli görevi yerine getirmişlerdir.

Bursaspor, Avrupa Kupa Galipleri Şampiyonasında, Türkiye’yi ilk kez temsil etmektedir. Türkiye Kupasını da kazanan Fenerbahçe, Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupasına katıldığından, kupanın öteki finalisti olan Bursaspor. Kupa Galipleri Şampiyonasında oynama hakkını elde etmiştir.Avrupa Kupa Galipleri Şampiyonasında bugüne dek Galatasaray üç kez, Ankaragücü, Göztepe ve Altay ikişer kez, Fenerbahçe ile Eskişehirspor da birer kez Türkiye’yi temsil etmişlerdir.

U.E.F.A. Kupası, 1957-1958 mevsiminde «Avrupa Fuar Şehirleri Kupası» olarak başlamıştır. Türkiye’yi bu turnuvada ilk kez 1962- 1963 mevsiminde Altay takımı temsil etmiştir. 1970- 1971 mevsimine kadar «Avrupa Fuar Şehirleri Kupası» adı altında yapılan bu maçlarda beş kez Göztepe, iki kez de Altay oynamışlardır. Daha sonra U.E.F.A. Kupası adını alan maçlarda Eskişehirspor ve Fenerbahçe üçer kez Türkiye’yi temsil etmişlerdir.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/hayat-spor-dergisinin-1974-tarihli-29-sayisi)

20.01.2021 00:43

Kategoriler:   Spor

Yorumlar