Menü

Türk İnsanına Güveniyorum

-Bugüne değin üzgün çalışmalarınızı devlet televizyonu ve radyosunun denetim kaygusundan uzak gerçekleştirdiniz. Çoğunluğu yurt dışında gerçekleştirilen bu çalışmalar sonrası şimdi tekrar Türkiye’de müzikal etkinlik göstermeye hazırlanıyorsunuz. Bu kez daha farklı kitlelere ve Zülfü Livaneli’yi tanımayan gençliğe seslenebilmek için denetimi düşünerek hazırlanacak mısınız?”TRT denetim kurulunun koyduğu kurallar dışında çalışmanın özgün müzik yaratımı için ön koşul olduğu inancındayım. Çünkü bu kurumun ilkeleri her dönemde, kişilere ve esen rüzgarlara göre değişmekte ve bugün olumlu sayılan bir müzik çalışması, yarın yanlış sayılmaktadır. Ben bugüne dek müziğimi TRT dışında Türk ve Batılı dinleyiciye ulaştırmayı başardığımı sanıyorum. Bundan böyle de kendi müzik ilkelerimi kendim koymaya devam edeceğim. Çünkü bir sanatçının yaratısına hiçbir kurum ya da kişinin karışamayacağı görüşündeyim.”

-Son uzunçalarınızda Yunanlı folklor şarkıcısı Marla Faranduri ile yaptığınız ortaklık Avrupa’nın birçok ülkesinde övgüyle karşılandı. Bu plak çalışması sonrası konserlerinizde iki ülkenin politik gerilimlerinin herhangi bir etkisi oldu mu?”Birçok kez belirttiğim gibi Marla ile olan ortak çalışmam, öncelikle bir besteci-şarkıcı işbirliği idi. Ama birimizin Türk birimizin de Yunanlı oluşu işe ister istemez bir siyasi içerik kazandırdı. Bu siyasi içeriğin ilkelerini ise biz şöyle saptadık: İki ülkenin hassas olduğu konularda kışkırtma anlamına gelebilecek hareketlerden kaçınmak, ülkelerin siyasi gelişmelerine karışmamak ve genel olarak iki halkın dostluğu temasını işlemek. Bu bence amacına ulaştı ve son yıllarda Türk ve Yunan basınının üzerinde birleştiği ve olumlu sözettiği tek konuyu bizim ortak çalışmamız oluşturdu.”

-Yeni hazırladığınız uzunçalarınızda hangi ozanların dizelerini müziklendirdiniz?”Yeni uzunçalarda kendi şiirlerimin yanısıra Orhan Veli, Salt Faik, Louis Aragon ve Paul Eluard’ın şiirlerini besteledim.”

-Bir şiiri müziklendirmeden önce ne gibi özellikler arıyonunuz? Bu şiir mutlak bir masaj vermeli mi?

”Yalnız şiirde değil sanatın hiçbir dalında mesaja inanmıyorum. Besteleyeceğim şiir benim içimde yer eder. Kimi zaman yıllar önce okuduğum bir dize, bir tohum gibi içime düşer ve zamanla olgunlaşır, bir ezgiye dönüşür.”

– Türkülerinizle Türk Halk Müziği’na bir katkıda bulunduğunuza inanıyor musunuz? Bildiğim kadarıyla çok sesliliği Atilla Özdemiroğlu’nun titiz çalışmasıyla Türk Halk Müziği’nde ilk uygulayan sizsiniz.”Müziğimin Türk Halk Müziği’ne bir katkı oluşturduğuna inanmıyorum. Çünkü halk müziği alanında çalışmıyorum. Beni oluşturan kök kültürlerden biri olarak, halk müziğinin de etkilerini taşıyorum ama yaptığım şey yenidir ve bana aittir.”

– En ton çalışmanız olan ”Ada”nın uzunçalarının ve kasetlerinin çok kısa bir sürede bitmesini nasıl yorumluyorsunuz?

”Bu olgu benim Türk insanına güvenimi artırıyor. Demek yıllardan beri kendi kendimizi inandırdığımız klişeler yani ”halkın yoz müzik istediği, dinleyicinin özgün çalışmalara yüz vermediği” söylentileri doğru değil. Dinleyici yeniye ve özgün çalışmaya açık.”– Müzik açısından Eurovision Şarkı Yarışması’nın dışa açılmada etkili olacağına inanır mısınız?

”Kesinlikle hayır. Eurovision Batı’da düşük düzeyli, kimsenin yüz vermediği, Batı basınında doğru dürüst yer bile almayan bir ticari yarışmadır. Amatörler arasında çıkacak bazı yeteneklere plak piyasasında bir yer oluşturmayı amaçlar. Batı’da tanınmış hiçbir şarkıcı bu yarışmaya girmeyi aklından bile geçirmez. Ama biz kendimize bir ”Eurovision masalı” uydurduk ve buna kendimiz de inanmaya başladık.”-Dışa açılmadaki etkinliğinizi ve başarınızı hangi nedenlere bağlıyorsunuz?

”Özgün ve çağdaş olmaya. Çünkü yaptığım müzik Batı taklidi değildi, binlerce yıllık Anadolu kültürünü duygu olarak içeriyordu. Aynı zamanda yöresel, folklorik bir müzik de değildi. Çağdaş kalıplar içinde işleniyordu. Sanırım bu özellikler, Batı’da bana duyulan ilgiyi özetleyebilir.”

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/sey-dergisinin-1984-tarihli-3-sayisi/)

16.01.2021 22:35

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar