Menü

Türk Müziğini Katletti

Ünlü terzilerin odacıların bar işletmeye gece kulübü çalıştırmaya merak sardığı bir sırada bir barmen de şarkıcı olmaya heves ediyor. İşte bu akımın öncüsü olan Aldo takma adıyla ün salan Ermeni barmen Antranik Aslanyan şimdi bozuk diksiyonuyla Türk müziğini gazino sahnelerinde rezil ediyor…Günümüzde 40 yaşından sonra bir başka dünyada yaşamak modadan öte bir özenti oldu. Amerika’da uzun yıllar garsonluk yapıp sonra İstanbul’da bir barın işletmecisi olarak ün salan Ermeni asıllı Aldo (Antranik Aslanyan) da kırkından sonra azanlardan, öyle ki, sahneye çıkıp “Türk Sanat Müziği” okuma cesareti bile çılgınlıktan öte bir olay. Bozuk diksiyon ve yıllar yılı içkiden, sigaradan yıpranmış çatlak sesine güvenen Aldo sahnede daha alımlı görünebilmek için uzun yıllar taşıdığı kemerli burnunu bile estetik yaptırdı. Sonra da tıpkı sahnede frapanlıkla dikkat çekmek isteyen kadın yıldızlar gibi saçlarına sarı meçler yaptırdı.

İlk kez çıktığı İstanbul sahnelerinde umduğunu bulamayan Aldo gazino piyasasındaki eşinin dostunun yardımıyla ikinci işini de ayarladı ama her gece ”Türk Sanat Müziği”ni katlettiği için tek tük alkışı zor alıyor. O cılız alkışlar da kendisi gibi ikinci mesleği şarkıcı veya kulüp işletmecisi olarak seçen yeni barmenlerden geliyor.Rumların bile “Türk Sanat Mûziği”ni bozuk şivelerine rağmen makamını, üslubunu bozmadan okuduğunu duyanlar, bilenler Ermeni barmen – şarkıcı Aldo’ya “Biraz daha çalış” demekten kendini alamıyorlar. Alelusul alınmış 10 şarkılık derslerden sonra çok iddialı biçimde sahneye çıkan Aldo karşılaştığı ilgisizlik karşısında bu tedbirsizliğine bin pişman ama ilerleyen yaşımdan sonra barmenlik yaparak para kazanmak ağırına gittiği için de işini oldu bittiye getiriyor..

Gönül Yazar’ın kanatları altında çalışan barmen – şarkıcı tutarsız hareketleri ve aşırı iddiası yüzünden yılların assolisti ile geçinemiyor. Bakalım Ermeni şarkıcının her gece “Türk Sanat Müziği”ni katlederek para kazanması ne kadar sürecek? Çünkü “Ayol”lu, “Cicim”li hareketlerine herhalde yakında bir ihtar gelecek…

(Alıntıdır.Bkz:http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/sey-dergisinin-1984-tarihli-11-sayisi/)

29.09.2020 14:35

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar