Menü

Leyla Sayar ve Salih Güney Kendini Harcadı

LEYLA SAYAR

Leyla Sayar ve Salih Güney Kendini HarcadıTürk Sinemasında bazı oyuncular vardır, bütün çırpınmalarına ve zorlamalarına karşılık,bir türlü çizgilerini bulamazlar. Bulamayınca da kendilerini tesadüflerin akışına bırakıp,çaresiz sonucu beklemek zorunda kalırlar. Ve böylece tesadüflerin oyuncağı olup, kendi kendilerini harcarlar…

İşte, Türk Sinemasında çizgisini bulamadan, üstelik hiç olmıyacakbiçimde harcanan oyunculardan biri, belki de ilkidir Leyla Sayar, olmıyacak biçimde dedik”, çünkü Sayar, gerçekten de Türk Sinemasında önemli bir isim olarak kalabilirdi. Ve Sayar zaman zaman da önemini duyurmuş, o dönemin en popüler, beş oyuncusu araşma girmişti. Leyla Sayar’ın yüz yapısı bakımından ötekilerle ayrılan bir havası vardı. Bu hava bütün oynadığı filmlerde ortaya çıkıyordu… Ne var ki, Sayar’ın bu içe kapanık, esrarlı havası bir türlü anlaşılmamış, böylece de bütün çıkışları desteksiz kalmıştı.

A- Sayar’ın tipi: Az önce de belirttiğimiz gibi, Sayar’ın yüz yapısı bir avantaj olması gerekirken, durum aleyhine gelişmişti. Seyirci hiçbir şekilde düşünmek istemeyip, sadece yüz aksiyonunu ön plana aldığından, Sayar’ı tutmamıştı.

B – Sayar’ın kararsızlığı: Leyla Sayar bütünüyle kararsız bir oyuncuydu. Bu kararsızlığı yüzünden de kendine uygun bir yol çizmemişti. Kafasına esti mi sinemada aşırı biçimlerde soyunuyor, gene kafasına esti mi sinemayı itiyor, soluğu ikide bir sahne de alıyordu. Dansözlük yapıyordu. Böylece seyircisini büsbütün kaybediyordu.

C – Sayar’ın yalnızlığı: Leyla Sayar’ı çeşitli kararsızlığa iteleyen sebeplerin başlıcası “Yalnızlık” dı. Sayar’a ışık tutup, yol gösterecek bir ikinci beyin gerekliydi.

D – Sayar’ın ruhi bunalımları: Leyla Sayar’ın bir de özel bir durumu vardı. Sürekli olarak ruhi bunalımlar içinde olduğundan, bir türlü kendini sebepsiz sıkıntılardan kurtaramıyor, bu da sinema ile olan bağlarını gittikçe koparamasına sebep oluyordu.

İşte Leyla Sayar’ı kendi kendisini harcamaya iten, yok eden başlıca sebepler bunlar olmuştu. Uzun bir süreden beri de sesi çıkmayan Sayar, nihayet aradığı mutluluğa erişebilmek için kendisini tedavi eden ruh doktoruyla bir süre sevişmiş. Fakat doktorla olan beraberliği de Leyla Sayar’ı büyük yalnızlığından kurtaramamıştır.

SALİH GÜNEY

Salih Güney de, Türk Sinemasında “Kendi Kendini Harcayanlarından ama ismi üzerine son çizgiyi çekenlerden değildi henüz. Çünkü, Güney sinemaya yeni girmiş oyunculardan biri sayılırdı. Bundan böyle de Yeşilçam’ın bazı kurallarına yabancıydı. Güney’in kendi kendini harcaması, daha çok, sinema dışındaki özel yaşayışından gelen hatalardı…

İşte Türk Sinemasına her giren genç ve yeni oyuncu gibi Salih Güney’de ayni hatalara düşüyordu. Bu tür, hatalardan biri özellikle “Aşk Meseleleriydi” Ve bu gizli kalması gereken ilişkileri “Ayağa” düşürüyor, aleyhine gelişen dedikodulara da “Çanak” açmış oluyordu. Bir süre önce, “Kız İğfal Etme” suçuyla yargılanması bu kötü örneklerden biri olarak gösterilebilirdi. Öyleki bu olayın “Kahraman” Salih Güney, gazetelerin birinci sayfalarına ve polis bültenlerine bir “Suçlu” olarak geçmiş, Yeşilçam’da “Skandal Oyuncusu” adıyla dillere destan olmuştu.

Salih Güney’in hele sinemaya yeni girmiş bir oyuncunun sakınması gereken olaylardan biridir bu. Yeşilçam’ın cazip görünen bu aşktuzaklarına düşüp, ayni olayları tekrarlıyan yeni oyuncular, yarı yolda kalırlar.

Bu korunmaların dışında, üzerinde durması gereken bir mesele daha var Salih Güney’in Güney ve onun gibi taze “Çocuksu Erkek” tiplerinin Türk Sinemasında “Star” olup, bir filmi tek başlarına götürebilmeleri gerçekten güçtür. Ancak bu bir modayla, ya da büyük bir tesadüfle gerçekleşir. Yoksa kadın starların gölgelerine sığınmak, yemlik olmak asla sonucu değiştirmez.

İşte Salih Güney’in Türk Sinemasında bu kuralları iyice bilip ona göre davranması gerekir. Güney özel yaşantısına dikkat eder, biraz da kendine çıkış yaptırabilecek filmlerdeki rolleri kapabilirse, durumuna kurtarabilir.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/pazar-dergisinin-1966-tarihli-531-sayisi/)

10.02.2017 16:13

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 25 Ağustos 2015 12:31

    Selim Kutu

    salih güneyi kim bitirebilir bee