Menü

Türkan Şoray İsim Buldu

SOĞUK bir aralık günü, Karadeniz bölgesinde bulunan küçük bir kasabada tüm Türkiye’yi ilgilendiren bir olay gizlice yaşanmıştı… Bir gün sonraki gazetelerin manşetlerinden bu gizlice kıyılan nikah bomba gibi patlamıştı…

«Türkan Şoray ve Cihan Ünal gizlice evlendi…»

Bu habere kimse şaşırmadı, olması gerekenin gerçekleştiğini söyledi.

Halkın sahiplendiği ve sayılan çok az olan sanatçılardan birisidir Türkan Şoray ve güzel yıldız bunun her zaman bilincinde olmuştur. Cihan Ünal’la olan ilişkisinde de köşesine çekilmiş uzun süre düşünmüş ve bu arada halkın tepkisini ölçmüştü… Oysa halk daha televizyonda «IV. Murad» dizisi oynarken kararını vermeye başlamıştı bile… Ekranda «IV. Murad»ı canlandıran güzel sesli bu karayağız delikanlıya halk hemen bir gelin buluvermişti…«Ehh, davul dengi dengine çalmalı» diyordu evlerde, kahvelerde, köy meydanlarında, minübüsierde, kokteyllerde halk…

Bir «Leyla ile Mecnun», bir «Ferhat ile Şirin», bir «Kerem He Aslı» gibi halkın dilinde dolaşmaya başladı bu sevgi, bu beraberlik… Kısacası halk tepkisini göstermiş ve «evet»ini nikahtan çok önce vermişti. Türkan Şoray ile Cihan Ünal’a da halkın isteğini gerçekleştirmek ve hayatlarını birleştirmek kalmıştı.

İşte o soğuk aralık günü taşra kasabasında kıyılan sade ve şatafattan uzak nikah töreni bu ilişkinin temelinde yalnızca temiz bir sevginin yattığını kanıtlıyordu.

Bu evlilik 10’uncu ayını geride bırakırken bir büyük müjdeyle renklendi, serpildi, kökleşti… Türkan Şoray’ın hamile olduğunu duymayanınız katmadı mutlaka. Şimdi herkes muttu haberi bekliyor. Soğuk bir aralık günü kıyılan nikahtan sonra yine soğuk bir kasım günü Şoray’ı «anne», Ünal’ı da «baba» yapacak…

Doğacak çocuğa gelince. Bu ilişkiye sahip çıkan ve onları nikah masasına oturtan halk, bu kez de çocuğun adını belirledi… Türkan Şoray ile Cihan Ünal’ı bir süredir kaldıkları Nazan Şoray’ın Gayrettepe’deki evinde ziyaret ettiğimiz gün öğrendik bu haberi… Kapıyı Cihan Ünal açtı. Biz oturma odasının rahat koltuklarına gömülürken de, Türkiye’nin en güzel hamile kadını girdi içeriye. Yüzünden hiç eksiltmediği tebessümü ile «Hoşgeldiniz» dedi. Biraz kilo atmıştı. Üzerinde oldukça bol bir elbise vardı ama, karnındaki şişliği gizlemeye yetmiyordu bu, Herkesin merak ettiği soruyu sorarak başladık röportajımıza.

– Doğacak bebeğinize isim buldunuz mu?

«Biz birçok isim düşündük… Karar vermesi çok güç. Hangisini seçeceğimizi bilemiyoruz» dedi Cihan Ünal. Ardından Türkan Şoray konuştu:«Nereye gitsek herkes aynı adı söylüyor. Hatta mektuplar yağıyor bu konuda. Bir isim önerisi bu…»

– Bu ismi öğrenebilir miyiz?

«Turhan… Türkan’ın «Tür»ü ile Cihan’ın «Han»ı… Biz de bu ismi beğeniyoruz.»

– Doğum İstanbul’da mı Ankara’da mı olacak?

«Ankara’da bir klinikte olacak» diyor Türkan Şoray. Cihan Ünal biz konuşurken salonun açık penceresini örtüyor.

– Doğumdan sonra nereye yerleşeceksiniz?

Bir süre ikisi de susuyor. Sonra cevap Cihan Ünal’dan geliyor:«İki yıl önce Ulus Mahallesi’nden bir ev almıştım. Şu anda o evi hazırlıyoruz. Doğum Ankara’da olacak ama ilk günlerde oraya yerleşeceğiz. Ayrıca Ankara’da da evimiz var. Bazen Ankara’da bazen de İstanbul’da kalacağız.»

25 yıldır sinemanın zirvesinde kalmış Türkan Şoray’a dönüp sinemayla ilgili sorumuzu yöneltiyoruz.

– Doğumdan sonra sinemadaki çalışma programınız değişecek mi?

«Hayatımda en büyük özlemim anne olabilmekti… Şükür bu özlemime, yakın bir gelecekte hayırlısı ile kavuşacağım. Çocuğum doğduktan sonra şüphesiz çalışmalarım daha planlı – programlı olmak zorunda. Ancak sinemayı hiçbir zaman bırakmayı düşünmüyorum.»

– Şu anda doğumdan sonra çekilmek üzere iki filmlik anlaşmanız olduğu söyleniyor?«Yok böyle bir şey… Bu konuda bana kimse soru sormadı. Bir kere iki film değil, altı film o… Ama kesin bir anlaşma yok…»

– Peki kamera karşısına ne zaman geçmeyi düşünüyorsunuz?

«1985 yılının ilk ayından itibaren film çalışmalarıma başlayacağım. Çok daha mutlu, çok daha moralli olarak…»

– Bundan böyle filmlerinizde başrolü Cihan Ünal’la mı oynayacaksınız?

«Böyle bir kural yok… Ayrı ayrı filmlerde de oynayabiliriz. Senaryo neyi gerektiriyorsa, o olur…»Doğumdan sonra neler yapacağını ise Cihan Ünal şöyle açıklıyor:

«Türkan’la birlikte yoğun günler bizi bekliyor. Seslendirme ve film çalışmaları yapacağız… Ayrıca bir televizyon dizisinde de birlikte oynayacağız.»

– Tiyatroya tekrar dönmeyi düşünüyor musunuz?

«Henüz bunun ne şekilde olacağına karar vermedim ama, mutlaka tiyatro yapacağım. Ayrıca Devlet Konservatuvarı’nda öğretmen olarak da çalışmalar yapmak istiyorum. Zaten benim tiyatrodan kopmam mümkün değil.»

Cihan Ünal ile Türkan Şoray bir an bile ayrılmıyorlar. Hamileliğin Türkan Şoray’a çok yakıştığını söyleyebiliriz. Sanatçı içki, sigara içmiyor, uykusuna dikkat ediyor.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1984-tarihli-38-sayisi)

04.10.2020 18:06

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar