Menü

Türkan Şoray Kardeşine Düşman mı?

Türkan Şoray Kardeşine Düşman mı?Bundan bir yıl kadar önce Ekrem Bora ile evinde konuşmuştuk. O günlerde morali bir hayli bozuk olan Ekrem, yerli sinemanın 1 numaralı ismi Türkan Şoray’dan acı acı yakınmış, «Ortalıkta bir Türkan efsanesidir dolaşıp duruyor,» demişti. «Sanki koskoca Türkiye’de sadece bir Türkan Şoray var. Senaryolar Türkan Şoray’a göre yazılıyor. Bizim rollerimizi kısaltıp Türkan’ın rolünü uzatıyorlar. Senarist, Türkan Şoray için yazıyor, rejisör, Türkan Şoray için didiniyor, kameraman Türkan Şoray’ın resimleri iyi olsun diye bütün hünerini ortaya koyuyor. Bizleri de Türkan Şoray’ın etrafında figüran gibi döndürüyorlar. Olmaz böyle şey. Dünyanın hiç bir sineması böyle bir saçmalığa yer vermez. Herkese eşit şanslar tanısınlar da o zaman ben, Türkan Şoray’ı göreyim… Herkesin bir tek kişi için çalıştığı bir sinemada elbetteki insan zirvede uzun zaman kalır…»

Sonra olaylar gelişti. Ortaya Türkan Şoray’a rakip olarak kız kardeşi Nazan Şoray çıkarıldı. Acaba Nazan Şoray, ablasına rakip olabilecek miydi? Çok, ama çok şüpheliydi bu. Atı alan çoktan Üsküdar’ı geçmişti. Bazı kimseler bir zamanlar da Hülya Koçyiğit’i yıkmak için kız kardeşi Nilüfer Koçyiğit’i ortaya sürmüşlerdi ama, Hülya hiç bir zaman yıkılmamıştı.

Nazan Şoray, ilk filmi «Cesur Yabancı» yı çevirmeye başladığı günden beri reklam sebebiyle hep ablasına rakip olarak gösterilmeye çalışıldı. Bu arada bir günlük magazin gazetesinde Türkan Şoray’la ilgili çok enteresan bir haber yer aldı: Türkan Şoray, bu yıl daima beraber oynadığı Murat Soydan’a sert bir çıkış yapmış, «Nazan Şoray ile filim çevirirsen bir daha seninle oynamam,» demişti. Daha sonra gene aynı günlük magazin gazetesi Türkan Şoray’ın beyanatını genişletmiş, Türkan Şoray’ın afarozunu Murat Soydan’dan başka jönlere de yöneltmişti.

MURAT SOYDAN DİYOR Kİ…

Bu haberleri okuduktan sonra Murat Soydan’ı bulduk. «Türkan Şoray’ın beyanatına ne diyorsunuz?» diye sorduk. «Her şeyden önce ben Türkan Hanımın böyle bir beyanat verdiğine inanmıyorum,» diye konuşmaya başladı. «Üstelik ben Nazan Şoray ile Türkan Hanımın korkusundan değil, boş günüm olmadığından oynamadım. 1969’un mart ayına kadar da bir tek boş günüm bile yok.»

EKREM BORA, NAZAN ŞORAY

Murat Soydan bize bunları anlatırken Ekrem Bora, Nazan Şoray ile «Yakılacak Kitap» ta karşılıklı oynuyordu. Ve Ekrem Bora, bu filmi tamamladıktan sonra bu defa da Türkan Şoray İle «Kadın Severse» filmine başlayacaktı…
Türkan Şoray Kardeşine Düşman mı?
Olayları biraz daha açıklığa kavuşturabilmek amacıyla, Ekrem Bora ile Nazan Şoray’ın Bebek’te çalıştıkları sete gittik. Ve ilk olarak Ekrem ile konuştuk.

– «Size daha önce, aleyhime olan senaryolarda Türkan Şoray ile oynamayacağımı söylemiştim,» dedi. «Bugün de aynı kanaattayım. Şahsiyetimden asla fedakarlık yapmak niyetinde değilim. ‘Kadın Severse’ filminin senaryosunu okudum, aleyhime bir durum yok. Bu takdirde Türkan Şoray ile seve seve oynarım. Nazan Şoray ile aynı filimde oynamama gelince… Eğer Türkan Hanımın gazetelerde çıkan beyanatı doğruysa cevabım şu… Bu yaştan sonra kimsenin sözüne göre hareket edecek değilim. Benim de kendime göre bir şöhretim var.»

Konuşmanın burasında Nazan Şoray söze karıştı, «Ablamın benim hakkımda böyle sözler söylediğini zannetmem,» dedi. «Bütün bu dedikodular ablamı çekemeyenler tarafından çıkarılıyor. Beni ablama karşı kullanmak istiyorlar, ama bunda muvaffak olamayacaklar. Henüz yaşım 15, fakat çok tecrübeliyim. Yıllardan beri sinemanın insanları ile haşır neşirim. Kimlerin niçin ne şekilde konuştuklarını bu vesileyle çok iyi öğrendim. Ayrıca ben, asla ablamın sözünden dışarı çıkmam. Rica edeceğim, kötü niyetli insanlar beni ablama karşı kullanmasınlar.»

SON SÖZ TÜRKAN ŞORAY’DA

Bu konuda adı geçen herkesle konuştuk. Bir tek Türkan Şoray hariç. Acaba o bu konuda ne diyecekti… Konuyu açtığımız zaman hayli sinirlendi. «Böyle dedikoduları çıkarmaktan ne fayda umarlar anlamam?» dedi. «Nazan’ı çok severim. Sinemada benim gibi olmasını, hatta benden üstün olmasını inanın bütün kalbimle arzuluyorum. Bir gün elbet biri beni geçTürkan Şoray Kardeşine Düşman mı?ecek. Ama bugün, ama yirmi yıl sonra. O halde bu isim neden kardeşim olmasın? Hem size bir şey söyleyeyim mi? Benim dedikodularla, söylentilerle uğraşacak zamanım yok. Hani biraz da büyük söz olacak ama, şu anda en kuvvetli benim. Ve böyle bir şekilde konuşmaya da tenezzül etmem. Bu arada şunu belirtmek isterim. Dürüstlüğüne inandığım birkaç gazetenin ve derginin dışında kimse ile de konuşmuyorum. İşte bu konudaki son sözüm: Nazan istediği jönle oynayabilir, inşallah kısa zamanda da başarıya ulaşır… Onun bir şöhret olduğunu gördüğüm gün hayatımın en mutlu anlarını yaşayacağım…»

İşte bir aydan beri ustaca bir mizansenle sahneye konmak istenen oyunun aslı, esası buydu.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-48-sayisi)

10.08.2019 23:12

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 16:35

  Cemre Kan

  Bi ara ne calkantılı dönem yaşıyordu şoray kardeşler
 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 16:35

  Hasan Baglamacı

  Türkan Şoray > Nazan Şoray
 • Yayınlandı: 7 Eylül 2015 18:35

  SANCAK ASYA

  sultan kardeşiyle oynayanlara trip atmış resmen :D