Menü

Türkan Şoray’a Huzur Yok

Günlerden 15 ağustos perşembe idi. Sıcak, boğucu bir gün. Kale Film şirketinin kurucusu Meliha Şoray (Sav), ortaklan Yücel Hekimoğlu, gazeteci Burhan Tekinliğ ve Nazan Şoray, Topağacı’ndaki 36 sayılı apartmanın önünde siyah Chevrolet bir otomobilden indiler. 8 numaralı dairenin zilini çaldılar. Adapazarı’ndan dönüyorlardı.

Türkan Şoray'a Huzur Yok

Kapıyı Türkan Şoray’ın 65 yaşındaki anneannesi açtı. Felçli, ayaklarını sürükleyerek güçlükle yürüyebilen ihtiyar kadın, hüngür hüngür ağlıyordu. Peltek peltek konuştu, «Türkan gitti. Bütün eşyalarını topladı. Giderken beni bile öpmedi.»

Türkan Şoray’ın annesi Meliha Şoray (Sav)’ın yüzü birden asıldı. Koşarak Türkan Şoray’ın yatak odasına girdi. Gardroplara, dolaplara baktı. Hepsi bomboştu. Türkan, nesi var, nesi yok alıp gitmişti.

Aynı günün akşamı saat 23 sıralarında Türkan Şoray beraberinde götüremediği bazı eşyalarını almak için 8 numaralı dairenin zilini çaldığı zaman içerden kalın, sinirli bir ses duyuldu:

– «Kim o?»

– «Türkan ben, aç kapıyı.»

Sanki dünyalar Meliha Şoray’ın olmuştu. Sevinçle kızının boynuna sarıldı.

– «Lütfen çekil anne. Çok sinirliyim. Biraz daha karşımda durup konuşursan delireceğim.»

Türkan Şoray'a Huzur Yok

– «Senin yıllarca şoförlüğünü yapan Sezai’yi neden işten çıkardın? Sana az mı yardımcı oldu? Rüçhan ile bir bankada çalışan o kadını pansiyon odasında sana o yakalatmadı mı? Nankör elma. Yukarıda Allah var. Burnundan gelir sonra.»

– «İşten çıkmışsa ne olmuş?. Parasını alıyor. Aç mı?»

– «Ben senin otomobilinde Sezai’den başkasını çalıştırmam. Vallahi kafam fazla kızmasın, bu dünyayı Rüçhan’ın başına yıkarım.»

Bu sırada dışardan iki defa korna sesi duyuldu. Meliha Şoray kulaklarını kabarttı.

– «Senin otomobilin değil mi?»

– «Evet.»

– «Kim kullanıyor?»

– «Arap Salih.»

– Şu Rüçhan’ın fedaisi mi? Allah cezasını versin onun.»Meliha Şoray hışımla kapıyı açtı, aşağı indi. Ama o ne iniş. Az kalsın merdivenlerden yuvarlanacaktı.

– «Bana bak, bu otomobilden derhal çık ve bir daha da gözüme gözükme. Kızımın otomobilinde Sezai’den başkası çalışamaz. Çık, çık, hemen çık!» Ertesi sabah Arap Salih yine geldi.

Meliha Şoray yine aşağıya indi. Dünkünden daha hırslı olarak:

– «Ben sana demedim mi gelme diye? Sen erkek değil misin? Erkeklik öldü mü?»

– «Ben emir kuluyum. Rüçhan Bey ile Türkan Hanım, ‘sen çalışacaksın,’ dediler. Onlar emir verdi mi akan sular durur.»

– «Sen görürsün. Bakalım sular mı duruyor, neler duruyor.»

Türkan Şoray'a Huzur Yok

Meliha Şoray (Sav) tekrar yukarı döndüğünde Türkan Şoray hazırlanmış, kapıdan çıkmaya hazırlanıyordu. Ara – kız arasındaki son münakaşa burada çıktı:

– «Hala Rüçhan’la işin ne kızım? Bu adamdan sana fayda yok. Görüyorsun 380 bin liralık arsayı 580 bin liraya aldırdı sana. Yarın öbürgün han yaptıralım diyerek yarım milyonunu daha götürecek.»

– «Sen benim annem değilsin.»

– «Sen de benim kızım değilsin.»

Sonra derin bir sessizlik girdi aralarına. Birbirlerine iki düşman gibi baktılar. Sessizliği ilk bozan Meliha Şoray (Sav) oldu:

– «Güzelliğine fazla güvenme. 17 yıl önce ben de senin gibiydim. Bir de bugünkü halime bak. Bak da ibret al.»

– «Ben senden çok ibret almışım.»

– «Şu adamın parmaklarından seni ölümüm pahasına da olsa kurtaracağım. Seni ona yar etmeyeceğim. Bu adamın metresi olma da ne yaparsan yap. İstersen çingeneyi al, ama evlen, razıyım.»

– «Bana bu kadar karışma. Benimle bu kadar uğraşma. Yeter, bıktım artık senden.»

– «Kızım sen bu adamla mesut musun? Değilsin. İcabında kafasına terliğini fırlatıp atmıyor musun? Ona karşı eski sevgin, saygın var mı? Yok.»– «Yeter…»

Türkan Şoray hırsla kapıdan çıktı. Otomobiline binerken her tarafı sinirden titriyordu.

Meliha Şoray (Sav) ise salonu bir başından bir başına adımlıyor ve kendi kendine konuşuyordu, «Hayatımda bu kadar anlayışsız kız görmedim. Ne var bu adamda anlamıyorum. Aralarındaki aşk mektepli aşkı. 320 şekeri olan adamın aşkından ne hayır gelir?»

Şu anda Türkan Şoray bundan üç, dört ay önce «artık sıcak yuvama kavuştum» dediği evinden ayrı. Nerede kaldığı da belli değil. Kimi, «Rüçhan Adlı’nın evinde kalıyor» diyor, kimi de, «Bebek’te yeni bir ev kiraladı, orada tek başına yaşıyor,» diyor.

Bakalım Meliha Şoray – Türkan Şoray – Rüçhan Adlı üçgeni arasındaki olaylar zinciri ne şekilde bağlanacak veya paramparça olacak!

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-35-sayisi)

01.09.2020 00:35

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 20 Ağustos 2015 18:39

    Cansu Kaya

    benden baska da yorum yapan yok galiba ya da var da ben mi görmüyorum?
  • Yayınlandı: 4 Eylül 2015 16:48

    MEHMET ŞEN

    Türkiyenin gündemini uzub süre meşgul eden olaylar :D