Menü

Türkan Şoray’ın Yeni Rol Arkadaşı Kim?

Türkan Şoray'ın Yeni Rol Arkadaşı Kim?Olayın başlangıcı 4 ay öncesine dayanıyor. İlhan Filmer’le Alman filimciler ortak bir filim yapmak için anlaşmaya varmışlar. «Amok» veya «Altın Balık» adlı filmin senaryosu yazılmış, hesaplar yapılmış ve filmin jönprömiyesinin Türk artistleri arasından seçilmesi kararlaştırılmış.

İlk teklif Fikret Hakan’a yapılmış ama Fikret’in önceden yapılmış mukaveleleri o tarihte yurt dışına çıkmasına imkan vermiyormuş. Oysa filim Kenya’da başlayacak, Kenya’da bitecek.

Fikret Hakan’dan, «Hayır» cevabını alan filimciler bu defa da Demir Karahan’a gitmişler. O da, ondan sonra teklif yapılan Tanju Korel de, «Maalesef, biz o ay doluyuz» diye teklifi geri çevirmişler. Bu defa filimciler iki koldan, Oktar Durukan’la «1968 SES Sinema Artisti Yarışması» erkekler arası İkincisi Engin Çağlar’ın peşine düşmüşler. Sonunda Engin Çağlar bulunmuş ve aynı teklif ona da tekrarlanmış. Engin’in tipini çok beğenen filimciler «Öksüz» filmindeki oyununu görmüşler, iki yabancı dili çok iyi konuştuğunu öğrenmişler ve hetnen dört elle sarılmışlar. Sarılmışlar ama, Engin de teklifi hemen kabul etmemiş.

– «Benim de diğer arkadaşlar gibi önceden yapılmış bazı angajmanlarım var,» demiş. «Onun için müsaade ederseniz önce mukavele yaptığım şirketlerle konuşayım.»

Adamlar ne yapsınlar, çaresiz, «Pek;,» deyip Engin’in cevabını beklemeye hışlamışlar.

Türkan Şoray'ın Yeni Rol Arkadaşı Kim?Engin Çağlar ön anlaşma yaptığı filim şirketlerini bir bir dolaşmaya başlamış. Hepsi Kenya’ya gitmesine izin vermişler, kala kala bir Pesen Film kalmış. Engin son olarak oraya gitmiş, durumu anlatmış ve, «Filmin çevrilmesi 1 ay sürecekmiş. 1 aylığına Kenya’ya gitmemde sizce bir mahzur var mı?» diye sormuş. Pesen Filmin sahibi Nevzat Pesen durmuş, düşünmüş ve sonunda, «Maalesef Engin Bey» demiş. Önümüzdeki günlerde sizinle bir filim yapacağım. Türkan Şoray’la başrol oynayacaksınız Konumu ikinizi düşünerek seçtim, senaryomu ikinize göre yazdırdım. Onun içir gidemezsiniz.»

Siz aksiliğe bakın ki, bir taraftan bunlar olurken, diğer taraftan da Engin adına pasaport çıkarılmış, 2700 liralık döviz alınmış, hatta İstanbul – Zürich – Kenya Zürich e İstanbul gidiş-dönüş uçak bileti bile kestirilmiş.

Türkan Şoray'ın Yeni Rol Arkadaşı Kim?İşin bundan sonrası bir macera filminin finalini hatırlatır gibi heyecanlı ve enteresan. Engin Çağlar alelacele koşmuş ve İlhan Filmer’e «gidemeyeceğini» söylemiş. İşte ondan sonra Ilhan Filmer’în iki ayağı bir pabuca girmiş. Scbah kalkar kalkmaz hemen Oktar Durukan’ı aramaya başlamış ve saat tam 6.45’te Sedir Oteli’nde izini bulup onu uyandırmış. Henüz uyku sersemliğini üzerinden atamamış olan Oktar’a, «Haydi çabuk giyin gidiyoruz,» demiş. Oktar da anlamamı?, ama giyinmeye başlamış ve bir ara «Tamam, gidelim ağabey ama nereye gidiyoruz Allah aşkına,» diye sormuş. İlhan Filmer de sakin sakin «Kenya’ya» demez mi? Oktar başlamış gülmeye ve, «Şaka etme Allahını seversen ağabey. Sahi, nereye gidiyoruz,» demiş. Neyse, sonunda iş anlaşılmış ama hareket saati de iyice yaklaşmış. Oktar, Kemal Film platosundaki elbiselerini, gömlekçideki gömleklerini bile almaya fırsat bulamadan otelde ne varsa toparlayıp doğru havaalanına koşmuş. Neyse, 9.15’te kalkacak uçağa 9.50’de yetişebilmiş. Fakat o anda yeni bir güçlük daha ortaya çıkmaz mı? T.H.Y., başka bir şirketten Engin Çağlar adına kesilen biletle Oktar’ın uçağa binmesine müsaade etmiyor… Havaalanında jetleri andıran bir süratle hareket eden ilgililer bu engeli de aşmasını bilmişler ve Oktar Durukan haline gülüp duran Danyai Topatan’Ia kamera asistanı Yılmaz Şen’le beraber kendilerini Kenya’ya götürecek uçağa binebilmiş…

Böyle bir kargaşalık içinde başlayan Kenya Yolculuğu bakalım nasıl sonuçlanacak…

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1968-tarihli-49-sayisi)

10.08.2019 23:17

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 15:05

  BATUHAN AÇIKGÖZ

  oo türkan yok mu oo türkaan :D
 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 15:55

  Cemre Kan

  Gelmiş geçmiş en güzel kadınlardan birisi Türkan Şoray
 • Yayınlandı: 24 Ağustos 2015 15:57

  Belis Badem

  Müthiş yüz hatları var ya