Menü

Ulvi Doğan Tatilde

CLAUDIA CARDINALE İLE Ulvi Doğan, Claudia’nın «La Ragazza di Bube» (Bube’nin Kızı) isimli filmi gösterildikten sonra yıldızı tebrik etmişti. O da, Ulvi Doğan «Altın Ayı» yı aldıktan sonra aynı şekilde mukabelede bulundu. (yukarda)«Susuz Yaz»ın genç prodüktör – oyuncusu Ulvi Doğan, Fransa’nın güneyinde Cöte d’Azur kıyılarında. 26 haziran – 7 temmuz tarihleri arasında Berlin’de giriştiği amansız meydan savaşının zafer sevincini orada kutlıyacak, yorgunluğunu orada giderecek.

Berlin’den ayrılmadan önce mecmuamıza yolladığı bir mektupta, Doğan, «Festival kapandıktan sonra tam 48 saat aralıksız uyudum» diyor. «Devlere karşı yapayalnız boğuştum ve kazandım.»Gerçekten de «Susuz Yaz»ın davasını tek başına savunmuştu Ulvi. Festivale katılan bütün ülkeler gruplar halinde gayelerine ulaşmaya çalışırken Ulvi Doğan belki bin parçaya ayrılıyor, davetlere, basın toplantılarına gidiyor, kendisi toplantı düzenliyor film gösterilerinde hazır bulunuyordu… Festivalden önce de Berlin’deki çeşitli gazete ve dergilerle temas etmiş ve övücü yazıların yayınlanmasını sağlamıştı.

Şimdi genç prodüktörün gönderdiği mektubun bir bölümünü birlikte okuyalım: «Festivalin açılış gecesi tam sahneye çağrıldığım sırada, karşımda gözleri nemli bir Türk gazetecisi gördüm. Beraber olduğu gruptan ayrılmıştı… ‘Aferin delikanlı Bir Türk olarak göğsümü kabarttın.’ diyerek karşımda resim çekmeye başladı. O ana kadar içimde bir tuhaflık vardı. Fakat birden artık kendimi yalnız hissetmemem gerektiğini anladım. Daha cesur adımlarla sahnedeki mikrofona doğru yürüdüm… Sonradan bu şahsın Suavi Sonar olduğunu öğrendim.«Daha o gece Türk basın mensupları etrafımı sarıp bana insanın duyabileceği en tatlı dille takviye edici sözlerle maneviyatımı kuvvetlendirdiler. Bu arkadaşların isimlerini hiçbir zaman unutmıyacağım: Faruk Arık, Selmi Andak, Çetin Özkırım, Tarık Dursun Kakınç, Örsan Övmen, Garbis Keşişoğlu…

«Satırlarıma son verirken bir hususu daha kaydedeyim. Türk makamları sonradan uyandılar ve her şey bittikten sonra bir ihtiyacım olup olmadığını telefonla sormaya başladılar. Oysa olan olmuş, bu arada en küçük devletler dahi filmlerinin festivale katılması münasebetiyle kokteyller, resmi kabuller düzenlemişlerdi. Bizimkiler, bunu Susuz Yaz’a çok gördüler…»

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1964-tarihli-31-sayisi/)

30.12.2020 13:46

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 12:44

    Hatice Kısa

    tatil yazısını okuyunca tatile ihtiyacım oldugunu anladım sanırım..