Menü

Unutulmaz Kaleci; Yaşar Duran

Fenerbahçe’de oynadığı 7 sezonda üç şampiyonluk yaşadı…

Hani futbol denen oyunda “Kaleciyi” tanımlarken çok kullanılan bir tarif olan “Üç direğin önündeki yalnız adam” sözcüğü nedense çoğunluğun aklına öncelikle 1980’li yılların popüler ve önemli kalecilerinden Yaşar Duran’ı getirir…Yine çok ilginçtir; Fenerbahçe’de forma giydiği 7 yıllık süreçte yaşadığı iki Türkiye Süper Ligi ile bir Türkiye Kupası şampiyonluklarını unutup, milli forma ile İngiltere’den iki maçta yediği toplam 13 golü anımsar!..

Sanki, dönemin fırtına gibi esen İngiliz milli takımının karşısına diğer on arkadaşı ile birlikte değil de, tek başına kaleci Yaşar Duran çıkmış gibi!..

Futbol oyununun “Yalnız ve de talihsiz adamıdır” kaleciler… Forvetler yığınla pozisyon harcayıp, gol fırsatlarını kaçırır da, sonuçta kalesinde gol gören kalecidir nedense hep suçlanan… Fırsatları cömertçe kaçırıp, birini gole çeviren “ Baştacı ” yapılır da, çoğunu kurtarıp birisini yiyen kaleciye tolerans gösterilmez” genelde!..Bu sayımızda ki konuğumuz 1955 yılı Ankara doğumlu olan Yaşar Duran’ın futbol yaşantısı Ankara Altındağspor da başladı. Profesyonellik kariyerindeki parlak gelişimi 1978-1981 yılları arasında formasını giydiği Gaziantepspor da oldu. Bu arada milli takım kadrosunda yer almaya başlaması ile dikkatleri çekerek 1981-1982 sezonundan itibaren Fenerbahçe’ye transferi gerçekleşti…

Fenerbahçe futbol takımının birinci kalecisi olarak görev yaptığı süreç içinde 1983-84 sezonunda çifte kupa kazanan o efsane kadronun en başarılı isim lerinden birisiydi. Mersin’de Mersin Idmanyurdu’nu yenerek kazanılan Türkiye Kupası, Fenerbahçe müzesine giren son kupaydı. Daha sonra Trabzonspor ile girişilen şampiyonluk yarışından yine başarıyla çıkan Fenerbahçe takımının kalesinde yine Yaşar Duran vardı..1986 yılında Dünya Kupası elemelerinde özellikle Wembley’de oynadığımız milli maçta, İngiltere’ye 8-0 yenilen milli takımımızın kalesini koruyan Yaşar Duran, sanki bu hezimetin tek sorumlusu gibi spor medyamızda haksızca ve aşırı şekilde eleştirilmesi, hem onun hem de Fenerbahçe yöneticilerinin moralini bozmuş olmalı ki, Yaşar o sezon iddialı ve de pahalı transferler yapan Malatyaspor’un cazip teklifini kabul etti…

Kaleciliği ve futbol bilgi si yanı sıra hayli gelişmiş espri yeteneğine sahip olan Yaşar Duran’ın, bilinen İngiltere hezimetleri ilgili yaptığı espriler günümüzde bile anılarımızda tazeliğini korumaktadır… Örneğin;-“Ben filelerden topları çıkarmaktan, forvetlerimiz de santra yapmaktan yorulmuştuk!..”

-“Bir İngiltere atağını daha golle savuşturduk!..”

-“Tarihi boyunca değil galibiyet almak, İngiltere’ye tek gol dahi atamamış bir büyük(!) takımın kalesi bana teslim edilmişti!..”

-“Benden sonra milli takım kalesini koruyup 8 gol yiyen Fatih Uraz çok yakın arkadaşımdı. Yediğimiz içtiğimiz ayrı gitmezdi!..”

-“Maçta 3 gol atan Lineker’i gören oldu mu? diye soranlar vardı!..”

-“Rakiplerimiz bir duran top kullanırken arkadaşlarıma Robson’u tutmaları için bağırdım. Birileri de bana ‘Robson da kim ulan!?..” diye yanıt vermesin mi!..”Malatyaspor’da çok başarılı iki sezon geçiren ve takımının son sezonu (1987-1988) ligi üçüncü sırada bitirmesine büyük pay sahibi olan Yaşar, bu kulübün yeni bir yapılanmaya girmesi üzerine önce Sarıyer’e sonra da 1989 sezonunda tekrar Fenerbahçe’ye dönmüştü. Faal futbolculuk yaşamını 1992-93 sezonunda ilk kulübü olan Gaziantepspor’da kapatan değerli kalecimiz, 22 kez davet edildiği milli takım kadrosunda 15 kez A milli takım formasını giymiştir. Birçok takımda kaleci antrenörlüğü ve teknik direktörlük görevlerinde bulunan Yaşar Duran’a sağlıklı ve başarılı bir yaşam diliyoruz…

Yazan: Eyüp KARADAYI

Alıntı; Fenerbahçe Gazetesi Eylül 2011 yılının 93. sayısı

15.02.2021 02:04

Kategoriler:   Spor

Yorumlar