Menü

Utangaç Rock Hudson

rock hudsonRock Hudson beyaz perdenin çapkın jönprömiyelerinden biri olarak tanınmıştır. Oysa ünlü aktör ister filmde olsun, ister özel hayatında bir kadına sarılınca mahcubiyetten ne yapacağını şaşırır.

YAKIŞIKLI esmer adam, birden genç kadını kollarından tutup hırsla kendine doğru çekti. Kadın, bu ihtiraslı erkekten kurtulmak için herhangi bir harekette bulunmuyordu. İkisi, ateşli bir aşk sahnesini yaşamanın verdiği heyecan içinde sanki dünyayı unutmuşlardı. Fakat birden genç adam, yüzü kıpkırmızı olmuş bir halde, genç kadından uzaklaştı… Alnında biriken terleri silerken yanına gelenlere, «Bu sahneden vazgeçsek olmaz mı?» diye sordu, «Kamera karşısında böyle uzun öpüşme sahneleri çevirmekten nefret ettiğimi bildiğiniz halde, her defasında beni azaba sokmaktan geri kalmıyorsunuz. Beni macera filmlerinde oynatın. Döveyim, öldüreyim, gerekirse kendim öleyim, fakat şu öpüşme sahnelerinden vazgeçin…»

Genç adamın kolları arasına aldığı güzel kadın da bu konuşulanlara kulak misafiri olmuştu. Yakışıklı rol arkadaşına: «Kendini boş yere üzüyorsun, Rocketto,» dedi, «seyircilerin seni beyaz perdede ateşli aşk sahneleri çeviren bir aktör olarak görmeye alıştılar. Hüviyetini değiştirsen hayranlarını, dolayısıyle şöhretini kaybedersin. İstersen bu sahneyi bir kere daha yalnızken prova edelim. Belki fikrini değiştirirsin.»

rock hudsonÜnlü İtalyan yıldızı Gina Lollobrigida, Amerikalı rol arkadaşı Rock Hudson’a bu sözleri söylerken, içinden genç adamın haline şaşmaktan da kendini alamamıştı. Gerçi daha önce de beraber film çevirdikleri zaman Rock Hudson’un aşk sahnelerinde tuhaflaştığını hissetmişti ama, onun bu derece çekingen olduğunu doğrusu bilmiyordu. Rock Hudson’u özel hayatında yakından tanıyanlar, aktörün dış görünüşünden umulmayacak derecede mahcup bir erkek olduğunu söylüyorlar. Genç adamın sevgililerini beklenmedik bir zamanda yüzüstü bırakıvermesinde de, utangaç oluşunun önemli bir rol oynadığı belirtiliyor. Genç kızların sevgilisi yakışıklı aktör Rock Hudson için Hollywood’da dolaşan dedikodular hiç de hoşa gidecek cinsten şeyler değil… Beş yıllık eşi Phyllis’den ayrıldıktan sonra «Ben bekar yaşamak için yaratılmışım,» diyen aktör, sayısız dedikodulara hedef oldu. Bir ara Hollywood’da yeni yeni parlamaya başlayan yıldız Marilyn Maxwell ile sevişti. Birbirlerine pek yakışan bu çiftin ne zaman evlenecekleri merak konusu olmuştu. Ancak Rock Hudson kararsızlığı yüzünden Marilyn Maxwell’i bir hayli üzdü. Tam ikisinin evlenme hazırlıklarını yaptıkları sanıldığı bir sırada gazetecilere, «Biz Marilyn ile sadece arkadaşız evlenmeyi asla düşünmedik,» diye beyanat vererek çok kimseyi şaşırttı. Aslında Rock Hudson, Marilyn Maxwell ile çok kereler darılmış, barışmış ve dedikoducuların önceden tahmin ettikleri gibi genç kadını günün birinde yüzüstü bırakıvermişti…

Son zamanlarda Gina Lollobrigida ile fazla samimi oluşu gözden kaçmıyan mahçup aktörün nihayet eski huylarından vazgeçeceği sanılmıştı, ama nafile… Gina ile samimi pozlarda resim çektirmekte bir mahzur görmeyen «Rocketto» birdenbire ondan da soğuyuverdi… Bazı günler genç kadına karşı aşırı samimiyet gösteren Rock, (Gina’nın tabiriyle Rocketto), birdenbire değişiveriyor, Gina’yla değil konuşmak, selamlaşmak bile istemiyordu… Tabii aktörün bu kararsız hali etrafındakiler üzerinde iyi bir etki bırakmıyor.

Bunca yıllık bir aktör olduğu halde, film çalışmalarında bile aşk sahnelerinden kaçınmak istiyen genç adamın sevgililerini de mahcubiyeti yüzünden yüzüstü bırakması, son günlerde Hollywood’u meşgul eden belli başlı bir söylenti kaynağı oldu.

Aktörün «Man’s Favorite Sport» (Erkeğin En Çok Sevdiği Spor) isimli filmdeki rol arkadaşı Charlene Holt da, Rock Hudson’u çok beğenmekle beraber onun bazı huylarından şikayetçiydi.

Genç yıldız, Rock Hudson’un herhangi bir yakışıklı erkek olmadığını, onu dünyanın dört köşesindeki milyonlarca hayraniyle paylaşmak zorunda kalacağını da çok iyi biliyordu. Charlene, Rock’un kamera karşısında daima heyecanlandığını, başarısızlığa uğramaktan korktuğunu da farketmişti. Fakat onu bu huylarından vazgeçirmek için de ne gibi çarelere başvuracağını bilemiyordu.

Diğer tarafta, Rock Hudson da Charlene’in bazı kusurlarından şikayetçiydi. Genç kızın boş vakitlerini hayal kurmakla geçirmesine içerliyordu. Sonra Charlene birdenbire Rock’ın her hareketini kontrol altına almak istemiş, uysal bir genç kızken, kaşları çatık, mütehakkim bir sevgili oluvermişti… Bu yüzden de Rock Hudson, Charlene Holt macerası pek kısa ömürlü oldu. Beyaz perdenin mahcup delikanlısı, işlerine karışılmasına fena halde içerlemişti.

rock hudsonNeticede, genç artist ile Rock arasında hissi bir bağın bulunduğunda ısrar edenler, aktörün Charlene’i birkaç gün içinde unutuvermesine şaştılar. İşin kötüsü, şimdi rejisörler onunla çalışmaktan çekiniyorlar. Genç adamın çevirdiği filmlerin en can alacak sahnelerinde tatsızlık çıkarması, tecrübesiz bir aktör adayı gibi bocalaması, onları da deliye döndürüyor. Şayet Rock Hudson, genç kızların sevgilisi olarak beyaz perdede isim yapmamış olsa, belki de onu çoktan unutacaklar. Genç aktör ise, bunları bildiği halde, kamera önünde bir kadın artiste sarılınca kızarmaktan kendini alamıyor. Etrafındakiler ne deseler, ne yapsalar boş… Beyaz perdenin yakışıklı çapkını, aşk sahneleri çevirirken bir çocuk gibi utanıp, acemice hareketlerden hala vazgeçmiyor.

KOMEDİLERDE BAŞARILI Son yıllarda çevrilen «romantik komedi» filmlerinin çoğunda Rock Hudson baş rolü oynadı ve filmlerin hemen hepsi tutundu. Fotoğrafta aktör, bu tip filmlerinden, sonuncusu olan «Strange Bedfellows» un bir sahnesinde görülüyor.

(Alıntıdır. Bkz. http://www.tozlumagazin.net/shop/urun/ses-dergisinin-1964-tarihli-31-sayisi/)

11.08.2019 12:28

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar