Menü

Vehbi Koç’un Domatesleri

Vehbi Koç, Türkiye ekonomisinde kök salmış, hangi taşı kazarsanız altından çıkan başarılı bir iş adamıdır. Türkiye üzerinde ağır bir baskısı vardır bu iş adamının, dedikten kelli şimdi gelelim domateslerin hikayesine. Son günlerde İstanbul Sanayi Odası ve Milliyet Gazetesi ortak bir senaryonun hazırlanmasında oldukça gayretlidirler. Nedir bu senaryo, «Türkiye’de kapkaç sermaye işleri bozmaktadır. Bu vurguncu sermaye olmasa yani Ereğli Demir – Çelik’te demirleri kapatıp fabrikanın içinde beşe aldığını fabrikanın kapısında on beşe satanlar ayıklansa işler düzelir. Sanayici dürüsttür; ki vergi kaçırmaz ve Türkiye özel teşebbüsün gayreti himmeti ile kalkınır. Yönetim bindiği dalı kesmemeli sanayi burjuvazisine yardımcı olmalıdır.

Vehbi Koç'un DomatesleriYolum Gönen yöresine Susurluk köylerine düştü. Bu yöreye koç TAD Konserve Fabrikasını kurmuş da köylü sevinmiş, fabrika kalkınma demektir. Tüm köylerin ziraatini Koç toptan bahçede kapatıvermiş. Sebzecilikle geçinen bu yörenin yoksul köylüsü bu fabrikanın üreticisi olmuş. Şimdi köylüler desinler diyeceklerini:

«Ahaa beğ işte bunlar Koç’un domataları. Fidesini verir bize ve domatanın kilosunu 26 kuruşa kapatır geçer. Burnumuzdan yakalanmışız. Şincik sana bu bahçeden on lira versen kilosuna bir kilo domata veremezük. Neden kelli dersen söz vermişiz. Kağat imzalamışız. Biz namuslu adamlarız. Söz bir Allah bir bizde. Domatayı satmışız bir kere. Çooh meşaggatli bir iştir domata yetiştirmek. Yirmi altı kuruş kilo. İster ver ister virme. Onu da zarınan zorunan bu yıl bindirdik. Anan yahşi buban yahşi dedikte kiloya iki kuruş zam bağışlayıverdiler. Bunlar İtalyan domatesleri. Asiti masiti yoğmuş. Fazla dayanır. Koç’un fabrikası domates suyu çıkarır bundan. Salça yapar. Geçende köyün üniversitede okuyan bir delikanlısı var. Bize bir güzel hesaplayıverdi. Yirmi altı kuruş verdiği domatesi sekiz liraya satıyor Koçumuz. Allah daha ala etsin kazansın yaa bize de kıymasa. Bize de kıydırmasa. Yirmi altı kuruşa çoluk çocuk domata üreteceksin de ekmek yiyeceksin. Mideyi halletsek urba açık kalıyo. Urbayı halletsek mide açık kalıyo. Denkleşmiyor bi türlü. Fiyatlar alanda bindikçe biniyor da satanda mümkünü yok fiyatı oynatamıyoruz. Arımıza ne gidiyo biIiyon mu efendi domatesi fabrikadan önce Koçumuz şimdi İstanbul pazarına aşırıyo gari. Pazarlıkta yoğudu bu. Ahan şu domateslerin kilosu İstanbul pazarlarında altı liraya satılıyo.Vehbi Koç'un Domatesleri

Anlıyoruz beğ. Herbişeyi anlıyoruz. Allah bu. Biz de Allah’a sığınırız. Bu irezillik böğle gitmez ya du bakalım beğ. Elbet bi yakasından tutacağız bu rezilliğimizin bizde birgün…»

İşte size Koç’un domateslerinin hikayesi. Susurluk Gönen çevresi köylerinin ortak anlattıkları. Sanayicisi de böyle işte…

Resim çekmedik köylülerle. Konuşanın, yaz beni diyenin adını da yazmadık ki ne olur ne olmaz diye.

(Alıntıdır. Bkz. https://www.tozlumagazin.net/shop/urun/tiyatro-dergisinin-1973-tarihli-16-sayisi/)

25.06.2020 21:40

Kategoriler:   Ana Sayfa

Yorumlar

  • Yayınlandı: 26 Ağustos 2015 14:52

    Alper Keskin

    Vaaay çok şaşırdım bu habere
  • Yayınlandı: 1 Eylül 2015 14:00

    AHMET SEZEN

    vehbi koç yapmayacakta kim yapıcaktı sanki :D